Pierwsze złagodzenia obostrzeń. Jak zachować się w lesie? Nosa i ust nie trzeba zakrywać

W poniedziałek 20 kwietnia rozpoczęło się luzowanie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Otwarte dla odwiedzających zostały lasy i parki. Mimo że znów możemy korzystać z uroków natury, wciąż powinniśmy stosować się do szeregu zasad. Przypomina o tym grafika Lasów Państwowych.

Na oficjalnej stronie Lasów Państwowych pojawiła się informacja o tym, jak zachować się w lesie, aby zminimalizować ryzyko zakażenia siebie lub innych osób. Co istotne, choć od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa (niekoniecznie maseczką, może to być np. chusta lub szalik), w lesie nie musimy tego robić.

W lesie nie ma obowiązku używania maseczki lub zakrywania ust i nosa w inny sposób

- piszą Lasy Państwowe. Trzeba jednak pamiętać, że usta i nos należy zakrywać na leśnych parkingach i miejscach postojowych.

Zobacz wideo Były szef NFZ: Dobrze, że zrezygnowano z tych niezrozumiałych ograniczeń

Zasad, których powinniśmy przestrzegać, jest jednak dużo więcej. Dlatego Lasy Państwowe przygotowały przydatną grafikę, która wyjaśnia, jak zachować się w lesie w czasie epidemii. Leśnicy apelują m.in., aby: unikać dotykania powierzchni poręczy, stołów i ławek, brać ze sobą prowiant, ponieważ punkty gastronomiczne nadal są zamknięte, wybierać się do lasu wyłącznie z osobami, z którymi przebywamy na co dzień, czy zachowywać społeczny dystans, który rekomendują służby sanitarne.

embed

fot. Lasy Państwowe

Lasy Państwowe przypominają także, że choć tereny leśne znów są dostępne, wciąż zamknięte pozostają wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, wieże lub tarasy widokowe itp.

Więcej o: