Od lat uważane jest za najlepsze lotnisko świata. Teraz zamyka terminal na półtora roku

Lotnisko Changi w Singapurze wielokrotnie zwyciężało w rankingach na najlepszy port lotniczy na świecie. Jest jednym z największych węzłów komunikacyjnych w Azji. Z powodu koronawirusa musi jednak znacznie ograniczyć swoją działalność. Władze poinformowały, że aż na 18 miesięcy zamykają jeden z terminali.

Terminal 2 (T2) ma być zamknięty na 18 miesięcy, poczynając od 1 maja tego roku, czyli aż do listopada 2021. To tam obsługiwane były m.in. połączenia LOT-u. Decyzja spowodowana jest ograniczeniami związanymi z koronawirusem SARS-CoV-2 i jego wpływem na branżę turystyczną na całym świecie. Znaczący spadek operacji lotniczych, a co za tym idzie, także pasażerów, sprawił, że władze zaczęły szukać oszczędności. Rozważane jest także zamknięcie terminalu 4.

O zmianach poinformował Minister Transportu Singapuru Khaw Boon Wan. Loty, które wciąż się odbywają, mają być przekierowywane na inne terminale - 1 i 3. Minister dodał, że tymczasowe zamknięcie T2 być może przyspieszy prace modernizacyjne, które są tam prowadzone. Ich zakończenie początkowo planowano na 2024 rok, ale wyłączenie terminalu z użytku może spowodować, że skończą się nawet rok wcześniej.

Zobacz wideo Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego nie ruszyła. Zarząd zarabia dziesiątki tysięcy

Najlepsze lotnisko świata

Lotnisko Changi od lat uważane jest za najlepsze na świecie. W wielu rankingach zajmuje pierwsze miejsce nawet przez kilka lat z rzędu. Nic dziwnego. Na żadnym innym lotnisku nie ma tylu atrakcji dla pasażerów. Na poszczególnych terminalach, w halach odlotów, architekci zaprojektowali ogrody kaktusów, lilii wodnych, słoneczników, orchidei, motyli oraz tzw. zaczarowany ogród.

 
 

Poza tym podróżni mogą korzystać ze zjeżdżalni, obejrzeć film w kinie, a nawet zrelaksować się przy basenie z jacuzzi. W 2019 roku przy lotnisku został otwarty nowy budynek, który jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność Changi. "Jewel", czyli "Klejnot", bo tak nazywa się nowa konstrukcja, ma 10 poziomów - pięć pod ziemią i pięć nad. To nie tylko centrum handlowe pełne sklepów i restauracji. Pasażerowie mogą spędzać czas w otoczeniu tropikalnego lasu, zaś sercem obiektu jest ogromny, 40-metrowy wodospad, który zajmuje siedem pięter. W budynku działa także hotel, są stanowiska do wcześniejszej odprawy, a także przechowalnia bagażu.

Więcej o: