Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Zakaz wstępu m.in. do parków i na plaże

Rząd poinformował o kolejnych zasadach bezpieczeństwa związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wprowadzone ograniczenia obejmują m.in. zamknięcie parków, plaż i promenad. Niedostępne dla turystów będą hotele i inne miejsca noclegowe.

31 marca władze poinformowały o nowych obostrzeniach związanych z walką z koronawirusem SARS-CoV-2. Aby jeszcze bardziej ograniczyć jego rozprzestrzenianie się, wprowadzono szereg zasad.

Wśród nich znalazł się między innymi zapis o zakazie korzystania z parków, plaż, bulwarów i promenad. Powodem są wciąż gromadzące się w tych miejscach grupy osób, co zwiększa ryzyko zakażenia się. Nie można również korzystać z rowerów miejskich. Zakaz obowiązuje od 1 kwietnia 2020 do odwołania. Konkretny zapis brzmi:

Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie. Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.

Internet obiegły zdjęcia zagrodzonych wejść do parków i na plaże, m.in. w Trójmieście. Umieszczane są także tablice informacyjne o zakazie wstępu.

Rząd zdecydował także o zamknięciu hoteli i innych miejsc noclegowych (działających na zasadzie wynajmu krótkoterminowego). Mogą pozostać otwarte tylko w kilku ściśle określonych przypadkach:

  • dla osób w kwarantannie lub izolacji,
  • dla personelu medycznego,
  • dla osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych),
  • osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

Jeśli nocowało się w hotelu przed wejściem nowych przepisów, można dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

Zobacz wideo 31 marca premier Morawiecki wprowadził nowe restrykcje
Więcej o: