Czy można wyjechać do Niemiec? Na granicach wróciły kontrole. Jak wyjechać z Polski?

Czy można wyjechać do Niemiec? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które muszą wyjechać z Polski do naszych zachodnich sąsiadów. W związku z tymczasowymi ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa jest to utrudnione.

Czy można wyjechać z Polski do Niemiec?

Od 15 marca polski rząd tymczasowo, na 10 dni, przywrócił kontrole na granicach. Zawieszone zostały też międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Czy można wyjechać do Niemiec?

Granice przekraczać można tylko transportem kołowym, czyli np. samochodem czy autokarem, choć niektórzy przewoźnicy zawiesili międzynarodowe kursy, dlatego warto na bieżąco sprawdzać ich komunikaty, a także pieszo. Do Polski mogą wjeżdżać tylko obywatele kraju oraz cudzoziemcy w kilku określonych przypadkach. Dotyczy to m.in.:

  • małżonków obywateli polskich;
  • dzieci obywateli polskich;
  • osób, które posiadają Kartę Polaka;
  • osób, które posiadają prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Należy też pamiętać, że osoby powracające do Polski zostaną objęte 14-dniową kwarantanną. Nie dotyczy to tych, którzy codziennie dojeżdżają z Polski do pracy do Niemiec i wracają do kraju oraz cudzoziemców, którzy dojeżdżają w celach zarobkowych do Polski i w związku z tym muszą codziennie przekraczać granicę.

Co jednak z wyjazdem? Jak wyjechać z Polski? Przede wszystkim trzeba podkreślić, żeby podróżować tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Jednak w sytuacji, gdy ktoś musi wyjechać do Niemiec, ponieważ np. tam pracuje, granicę można przekroczyć transportem kołowym (np. samochodem) lub pieszo. W tym drugim przypadku po przekroczeniu przejścia granicznego trzeba dotrzeć np. do najbliższej stacji kolejowej i dalej pociągiem do niemieckich miast.

Piesze przejścia graniczne znajdują się w: Słubicach, Gubinie i Kostrzynie nad Odrą. Drogowe przejścia graniczne znajdują się z kolei w: Jędrzychowicach, Olszynie, Świecku, Krajniku Dolnym, Kołbaskowie oraz w Świnoujściu.

Na przejściach granicznych utworzyły się jednak gigantyczne, wielokilometrowe korki. Osoby, które chcą przekroczyć granicę, muszą uzbroić się w cierpliwość.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz ocenia działania rządu ws. koronawirusa
Więcej o: