Od 15 marca polski rząd tymczasowo, na 10 dni, przywrócił kontrole na granicach. Zawieszone zostały też międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Czy można wyjechać do Niemiec?
Granice przekraczać można tylko transportem kołowym, czyli np. samochodem czy autokarem, choć niektórzy przewoźnicy zawiesili międzynarodowe kursy, dlatego warto na bieżąco sprawdzać ich komunikaty, a także pieszo. Do Polski mogą wjeżdżać tylko obywatele kraju oraz cudzoziemcy w kilku określonych przypadkach. Dotyczy to m.in.:
Należy też pamiętać, że osoby powracające do Polski zostaną objęte 14-dniową kwarantanną. Nie dotyczy to tych, którzy codziennie dojeżdżają z Polski do pracy do Niemiec i wracają do kraju oraz cudzoziemców, którzy dojeżdżają w celach zarobkowych do Polski i w związku z tym muszą codziennie przekraczać granicę.
Co jednak z wyjazdem? Jak wyjechać z Polski? Przede wszystkim trzeba podkreślić, żeby podróżować tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Jednak w sytuacji, gdy ktoś musi wyjechać do Niemiec, ponieważ np. tam pracuje, granicę można przekroczyć transportem kołowym (np. samochodem) lub pieszo. W tym drugim przypadku po przekroczeniu przejścia granicznego trzeba dotrzeć np. do najbliższej stacji kolejowej i dalej pociągiem do niemieckich miast.
Piesze przejścia graniczne znajdują się w: Słubicach, Gubinie i Kostrzynie nad Odrą. Drogowe przejścia graniczne znajdują się z kolei w: Jędrzychowicach, Olszynie, Świecku, Krajniku Dolnym, Kołbaskowie oraz w Świnoujściu.
Na przejściach granicznych utworzyły się jednak gigantyczne, wielokilometrowe korki. Osoby, które chcą przekroczyć granicę, muszą uzbroić się w cierpliwość.