Koronawirus. Co robić, gdy zachorujemy za granicą? MSZ tłumaczy, gdzie szukać pomocy

Koronawirus szybko rozprzestrzenia się po świecie. W niektórych krajach, jak chociażby we Włoszech, sytuacja jest szczególnie trudna. Gdzie szukać informacji, jeśli akurat przebywamy za granicą i zaobserwujemy u siebie objawy typowe dla zakażenia SARS-CoV-2? Zapytaliśmy ministerstwo spraw zagranicznych.

Choć władze Polski podejmują działania, które mają zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju (zarządzone zostały m.in. kontrole sanitarne na polskich granicach), może zdarzyć się, że kogoś epidemia zastanie za granicą. Co robić w sytuacji, gdy zaobserwujemy u siebie objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 (poniżej przypominamy, jakie są to konkretnie symptomy)?

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących można sprawdzić aktualne komunikaty dotyczące poszczególnych krajów. Przejrzeliśmy zakładki z wytycznymi dla osób jadących do Włoch, Francji, Hiszpanii i Niemiec (cztery kraje w Europie, w których odnotowano najwięcej przypadków zachorowań spowodowanych koronawirusem), a także Chin, Korei Południowej i Iranu (kraje poza Europą, w których jest najwięcej potwierdzonych zachorowań).

Włochy - gdzie szukać informacji?

Najbardziej szczegółowe informacje zostały zamieszczone w przypadku Włoch. Podane zostały tam regionalne infolinie (11 numerów), na które należy dzwonić, jeśli zaobserwowało się u siebie objawy grypopodobne (gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem). Jest także numer ogólny uruchomiony przez włoskie ministerstwo zdrowia oraz osobny dedykowany prowincji Piacenza.

Warto zaglądać również na stronę włoskiego ministerstwa zdrowia (po zjechaniu niżej są informacje o koronawirusie w języku angielskim) oraz polskich placówek dyplomatycznych we Włoszech. 

MSZ przypomina też ogólny numer alarmowy (112) oraz podaje numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, który dotyczy postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem - 800 190 590.

Opublikowany został także szereg zaleceń dla osób, które przebywają we Włoszech. Pełen komunikat znajduje się tutaj.

Zobacz wideo Koronawirus. Jak wyglądają podróże zagraniczne?

Niemcy - gdzie szukać informacji?

Na szczegółowe wytyczne mogą liczyć też osoby, które są w Niemczech. Polskie MSZ zachęca do sprawdzania aktualnych informacji na stronie Federalnego Ministerstwa Zdrowia (linki podane w językach angielskim i niemieckim), a także na stronie Instytutu Roberta Kocha. Instytut to jedna z najważniejszych placówek w niemieckim systemie opieki zdrowotnej.

W Niemczech działają też landowe ministerstwa zdrowia i w komunikacie MSZ zamieszczone zostały numery infolinii do placówek oraz adresy ich stron internetowych. Są to ministerstwa z Berlina, Bremy, Dolnej Saksonii, Hamburga oraz kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn. Podobnie jak w przypadku Włoch, tak i tutaj opublikowano zalecenia dla przebywających w Niemczech.

Pełen komunikat można przeczytać tutaj.

Francja i Hiszpania - gdzie szukać informacji?

W komunikatach odnośnie do tych dwóch krajów również zostały podane telefony kontaktowe. We Francji w przypadku pojawienia się objawów zakażenia w terminie 14 dni od przyjazdu władze zalecają, aby zawiadomić pogotowie ratunkowe (Samu Centre 15) pod numerem alarmowym 15. Należy wtedy opisać objawy i poinformować, czy przebywało się na terenach, na których występuje epidemia wirusa.

Przypominają także, aby unikać wizyty u lekarza pierwszego kontaktu oraz w szpitalu, aby nie doprowadzić do zakażenia innych. Zalecają też unikanie kontaktu z otoczeniem oraz noszenie maski ochronnej. 

Uruchomiona została też całodobowa infolinia, która udziela informacji o koronawirusie - 0 800 130 000.

Tutaj można przeczytać pełen komunikat dotyczący Francji.

Z kolei w Hiszpanii osobom, które wracają z regionów, w których występują zachorowania COVID-19, zaleca się 14-dniową obserwację domową. Jeśli w tym czasie pojawią się objawy, należy dzwonić na infolinię hiszpańskiej służby zdrowia pod numerem +34 900 112 061.

W tym miejscu znajduje się komunikat o Hiszpanii.

Korea Południowa - gdzie szukać informacji?

Pomoc telefoniczną obcokrajowcy mogą otrzymać też w Korei Południowej. Przygotowane zostały dwa numery: 1345 (Infolinia Koreańskiej Służby Imigracyjnej) oraz 1339 (Koreańskie Centrum Przeciwdziałania i Kontroli Chorób Zakaźnych). Oba numery działają całodobowo, a informacja dostępna jest w 20 językach (polski nie jest dostępny). 

Informację o COVID-19 dla obcokrajowców przygotowało też Krajowe Biuro Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Republice Korei. Można ją przeczytać na stronie Ambasady RP w Seulu. 

Chiny i Iran - gdzie szukać informacji?

Sytuacja komplikuje się w przypadku Chin i Iranu. Choć komunikaty MSZ informują o zagrożeniu wynikającym z epidemii koronawirusa, nie zostały podane numery infolinii. Poprosiliśmy biuro prasowe resortu o informację, gdzie zatem, co do zasady, osoby przebywające za granicą powinny szukać takich informacji.

Oficjalne komunikaty i informacje dot. koronawirusa dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych, jak również na stronie internetowej polskich placówek dyplomatycznych. Prosimy również o śledzenie komunikatów Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://gis.gov.pl/

- brzmiała odpowiedź, którą otrzymaliśmy z biura rzecznika prasowego.

Ministerstwo podkreśla, że stara się, aby zawarte w zakładce informacje były aktualne, rzetelne i wyczerpujące i przypomina, że publikowane przez MSZ informacje to niewiążące rekomendacje. "Nie mogą stanowić podstaw do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa" - czytamy w przesłanej do nas wiadomości.

Polski resort zwraca uwagę, że wszystkie decyzje o podróżach należy podejmować osobiście, opierając się na aktualnych komunikatach zarówno polskich władz, jak i krajów, do których planuje się podróże. "Sytuacja jest dynamiczna, dlatego decyzje o ewentualnych dalszych krokach, jak i aktualizacja informacji i zaleceń będą podejmowane w oparciu o aktualizowane na bieżąco dane, dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa" - piszą przedstawiciele biura rzecznika.

Więcej o: