Wizz Air zawiesza wszystkie loty do północnych Włoch. LOT też odwołuje rejsy

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, wiele linii lotniczych podjęło decyzję o zawieszeniu lotów do Włoch. Polskie Linie Lotnicze LOT odwołują wszystkie połączenia do Italii, z kolei Wizz Air rezygnuje z rejsów na północ tego kraju.

LOT zdecydował o zawieszeniu lotów do Włoch do 12 marca włącznie. Michał Czernicki p.o. rzecznika prasowego przewoźnika przekazał, że decyzja została podyktowana troską o bezpieczeństwo pasażerów. W cytowanym na Onecie oficjalnym komunikacie pada zaś stwierdzenie, że ma to związek z "wprowadzonymi restrykcjami ograniczenia przemieszczania się na terenie północnych Włoch oraz zmniejszonym zainteresowaniem podróżami do Wenecji i Mediolanu". Wszyscy pasażerowie, którzy kupili bilety na te połączenia, zostaną poinformowani o zmianach. 

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Jak wyglądają podróże zagraniczne?

Polski przewoźnik wychodzi na przeciw osobom, którym epidemia koronawirusa pokrzyżowała podróżnicze plany. Ci, którzy do tej pory zakupili lub kupią do 31 marca bilety na loty w terminie od 6 marca do 24 kwietnia 2020 mogą bezpłatnie zmienić datę podróży na loty do 31 grudnia tego roku (z zachowaniem klasy rezerwacyjnej). Zmiany możliwe są za pośrednictwem LOT Contact Center lub przez wiadomość na Facebooku.

Rejsy do Włoch nie są jedynymi, które zawiesiły polskie linie. Odwołane zostały także loty do Chin aż do 25 kwietnia tego roku.

Wizz Air rezygnuje z lotów na północ Włoch

Zmiany w rozkładzie wprowadził także Wizz Air. Węgierskie tanie linie ogłosiły, że zawieszają wszystkie loty do Bergamo, Mediolanu i Treviso z powodu rozprzestrzeniającego się tam koronawirusa. 

Dla polskich podróżnych oznacza to, że nie będą mogli polecieć z trzech polskich lotnisk - Warszawy, Gdańska i Katowic - do Bergamo, które znajduje się w Lombardii. Rejsy zostały zawieszone do 3 kwietnia.

Pasażerowie, którzy posiadają bilety na te trasy w tym terminie, zostaną automatycznie poinformowani o zmianie rezerwacji na połączenie na innej trasie w możliwie najbliższym terminie. Osoby, które rezerwacji dokonały przez stronę wizzair.com lub przez aplikację dostaną maila, w którym zaoferowana zostanie im bezpłatna zmiana rezerwacji, pełny zwrot kosztów lub zwrot 120 proc. pierwotnej wartości rezerwacji na konto Wizz Air.

Co istotne, węgierski przewoźnik może poinformować tylko tych, którzy rezerwowali bilety przez stronę lub przez aplikację. Osoby, które zrobiły to za pośrednictwem agencji czy biur podróży muszą skontaktować się z firmą, w której kupili bilety.

MSZ zaleca unikanie podróży

Na stronie polskiego ministerstwa spraw zagranicznych pojawił się zaktualizowany komunikat dotyczący sytuacji we Włoszech. "W związku z rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym wirusem SARS-CoV-2 zaleca unikanie podróży, które nie są konieczne na całe terytorium Włoch" - czytamy. Resort przypomina, że na północy Italii panuje najtrudniejsza sytuacja. Powstała tam nowa strefa tzw. ograniczonego ruchu. 

W jej obręb wchodzą: cały region Lombardii, w regionie Piemontu - prowincje: Asti, Alessandria, Vercelli, Novara oraz Verbano-Cusio-Ossola; w regionie Wenecji Euganejskiej - prowincje: Wenecja, Padwa, Treviso; w regionie Emilii-Romanii - prowincje: Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini; w regionie Marche - prowincja Pesaro i Urbino.

Ruch lotniczy i kolejowy nie został wstrzymany. Granice nie zostały zamknięte. Rezygnację z podróżowania do Włoch zaleca też Główny Inspektorat Sanitarny. Pełen komunikat ministerstwa spraw zagranicznych można przeczytać tutaj >>

To, dokąd dotarł koronawirus, można sprawdzać na mapie, która jest na bieżąco aktualizowana. Znajdziecie ją na tej stronie.

Więcej o: