Koronawirus. Jak zachować się w trakcie podróży? Wystarczą naprawdę proste czynności

Koronawirus rozprzestrzenia się na całym świecie. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia, a także polskie Ministerstwo Zdrowia opublikowały szereg wskazówek dla podróżujących. Co robić, żeby ograniczyć ryzyko zachorowania w podróży? Porady są naprawdę proste.

Koronawirus w Europie

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa w różnych zakątkach świata, na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz polskiego resortu zdrowia pojawiły się zalecenia dla podróżujących. Jak zachować się w podróży? Oto szereg wskazówek.

Zobacz wideo Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Koronawirus - jak zachować się w podróży?

WHO procedury wyjaśnia na przystępnych grafikach. Dowiadujemy się z nich, żeby:

- myć ręce mydłem i ciepłą wodą, jeśli są widocznie brudne
- jeśli nie są widocznie brudne, często je myć mydłem lub środkiem na bazie alkoholu i ciepłą wodą
- myć ręce zawsze: po kaszlu i kichaniu, podczas opieki nad chorymi, przed, podczas oraz po przygotowywaniu jedzenia, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, kiedy ręce są widocznie brudne, po zabawie ze zwierzętami lub po sprzątaniu zwierzęcych odchodów
- zasłaniać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, gdy kichamy i kaszlemy
- wyrzucić chusteczkę do kosza od razu po użyciu
- unikać bliskiego kontaktu z osobami, które kaszlą lub mają gorączkę
- unikać spluwania w miejscach publicznych
- udać się do najbliższego punktu medycznego, kiedy mamy gorączkę, kaszel lub problemy z oddychaniem. U lekarza należy opowiedzieć o swoich ostatnich podróżach.

Ponadto WHO rekomenduje, aby:
- unikać podróży, jeśli ma się gorączkę i kaszel
- unikać dotykania oczu, nosa i ust
- upewnić się, że jeśli korzystamy z maseczki ochronnej, zasłania ona usta i nos. Należy unikać dotykania maski, kiedy mamy ją na twarzy
- poinformować załogę, jeśli w czasie podróży źle się poczujemy i udać się do lekarza
- jeść tylko dobrze ugotowane jedzenie
- unikać bliskiego kontaktu i podróżowania z chorymi zwierzętami

Większość porad pokrywa się z tymi przygotowanymi przez Ministerstwo Zdrowia. Resort na przygotowanych przez siebie grafikach zaleca, aby używać maseczki tylko wtedy, kiedy ma się objawy ze strony układu oddechowego. Przypomina też, aby od razu wyrzucić maseczkę jednorazowego użytku po każdym użyciu i umyć ręce po jej zdjęciu. Dodaje, aby zachować przynajmniej jeden metr odległości od innych, a szczególnie tych, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

GIS tłumaczy, jak poprawnie myć ręce

Na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego na bieżąco pojawiają się ostrzeżenia dla podróżnych związane z koronawirusem. GIS przypomina też o zasadach higieny, w tym właśnie mycia rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. właśnie podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Oto grafika, na której dokładnie pokazano, jak prawidłowo myć ręce:

Jak poprawnie myć ręce?Jak poprawnie myć ręce? (Główny Inspektorat Sanitarny)

Więcej o: