Ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje epidemii, więc koronawirusa leczysz na własny koszt. Sprawdzamy, czy to prawda

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany podróżnicze wielu osób. Niektórzy jednak nie rezygnują z dawno zaplanowanych wyjazdów. Czy w razie zachorowania na koronawirusa w czasie pobytu za granicą zadziała ubezpieczenie turystyczne?

W związku z epidemią koronawirusa wyjazdy zagraniczne są bardzo ryzykowne. Nie chodzi tylko i wyłącznie o możliwość zakażenia. Pojawiły się także głosy, które przypominają, że bardzo często w razie zachorowania za granicą musielibyśmy samodzielnie pokrywać koszty leczenia. Czy to prawda?

Zobacz wideo Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Epidemia i ubezpieczenia

Większość ubezpieczycieli w ogólnych warunkach ofert zaznacza, że epidemia jest jednym z generalnych wyłączeń odpowiedzialności. W takich przypadkach towarzystwo nie musi więc pokrywać kosztów leczenia swoich klientów.

Kiedy można mówić o epidemii? To sytuacja, gdy występuje zwiększona liczba zachorowań na jednostkę chorobową w określonym miejscu i czasie. 

Wystąpienie epidemii bywa jednak bardzo różnie interpretowane przez ubezpieczycieli. Istotne znaczenie ma to, kiedy ją ogłoszono oraz kiedy osoba ubezpieczona wyjechała za granicę. W niektórych przypadkach ochrona będzie aktywowana tylko i wyłącznie wtedy, jeśli stan ten ogłoszono przed wyjazdem i zakupem polisy. 

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu! Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu >>

Sprawdź warunki ogólne

Jeśli więc w najbliższym czasie planujesz wyjazd zagraniczny, sprawdź ogólne warunki poszczególnych ubezpieczycieli. Okazuje się, że niektóre oferty przewidują pomoc chorym w razie epidemii. 

Jedynie dwa towarzystwa ubezpieczeniowe, dostępne w naszej ofercie gwarantują, że epidemia nie jest wyłączeniem ochrony.

- dowiadujemy się z artykułu opublikowanego na stronie internetowej porównywarki ubezpieczeń Rankomat.

W przypadku posiadania polisy w firmach Axa oraz Wiener można liczyć na wsparcie i pokrycie kosztów leczenia nawet w takiej sytuacji. Z kolei w Europa Ubezpieczenia ubezpieczenie turystyczne chroni wszystkich klientów, którzy zachorują na koronawirusa jedynie poza osobami, które wyjeżdżają do Chin. Dodatkowo jeśli epidemia wybuchnie w przyszłości w innym państwie, to zakupione wcześniej polisy z Europa Ubezpieczenia będą w pełni chroniły klientów

- czytamy w dalszej części artykułu.

Pełną ochronę w takich przypadkach zapewnia także ubezpieczenie Warta. - Ochrona nie ma wyłączeń odpowiedzialności związanych z epidemią, czyli to, czy została ona ogłoszona, nie wpływa na to, czy pokryjemy koszt ewentualnego leczenia naszego klienta - podkreślił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty.

Jechać, czy zostać w domu?

Wahasz się, czy jechać za granicę, czy zrezygnować z podróży? Aby nie podejmować ryzyka, warto sprawdzać różne komunikaty. Regularnie pojawiają się one na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tego typu informacje należy śledzić na bieżąco, ponieważ sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie.

Komentarze (35)
Czy w sytuacji zachorowania na koronawirusa w czasie pobytu za granicą zadziała ubezpieczenie turystyczne?
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 12 razy 10

  Czyli część ubezpieczycieli już kombinuje, JAK wydymać klientów...
  Tylko mam jedno pytanie: OD KIEDY to ubezpieczyciel, a nie Główny Inspektor Sanitarny ocenia, czy w danym rejonie panuje epidemia, czy nie?

 • dzwinel

  Oceniono 5 razy 5

  OK, ale w momencie ogłoszenia takiej epidemii przez Państwo do którego się człowiek wybiera. Do momentu gdy takiego ogłoszenia nie ma, Ubezpieczyciel nie ma prawa na podstawie doniesień prasowych podejmować takich kroków i osoba wyjeżdżajaca jest dalej ubezpieczona.

 • iremus

  Oceniono 4 razy 4

  Ciekawe czy jakakolwiek tzw ubezpieczalnia łącznie z zusem wypłaca jakiekolwiek odszkodowanie w przypadku śmierci klienta z powodu koronawirusa ? Do pobierania składek pierwsi .

 • desnoran3

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawe, odmówią mi leczenia bo nie mam kasy na koncie? wychodzę ze szpitala, zwijam dłonie w trąbkę i kaszlę na każdego przechodnia - zamkną mnie za to w więzieniu? Koszty tego leczenia są po za jakąkolwiek jurysdykcją, by dokonać ekstradycji trzeba zabezpieczyć środki daleko droższe niż samo leczenie, narazić mnóstwo nieprzygotowanych ludzi na kontakt z wirusem. BTW leczenie? Nawet nie wiadomo jeszcze jak to leczyć.

 • karo80.0

  Oceniono 14 razy 0

  Zidiociałe media nakręcają histerię, co zwłaszcza w tak niedouczonym, ciemnym społeczeństwie jak w Polsce oznacza tylko jedno: panikę i zalew głupoty. Np. pytanie od telewidza w TVN: czy złapanie koronowirusa jest równoznaczne z wyrokiem śmierci? (!)
  To jest tylko - i aż - ostrzejsza grypa. Owszem, trzeba informować, ale kretyni udający dziennikarzy potrafią godzinami bez tchu donosić o „kolejnych ogniskach” i śmiertelnych ofiarach jakby to była dżuma XXI wieku. Tymczasem zwykła grypa to kilkadziesiąt razy więcej ofiar rocznie niż koronawirus, nie nie mówiąc o wypadkach drogowych czy nowotworach. Tabloidyzacja / skretynienie mediów postępuje...

 • gordejuela

  0

  Allianz NIE pokrywa.Odda natomiast oplate,jesli conajmniej dzien wczesniej przed wyjazdem zrezygnujesz

 • maritimer

  0

  A jak w przypadku EHIC?

 • martinez027

  Oceniono 12 razy -2

  korona to pikuś,to przykrywka do dużo gorszego wirusa który masowo przedostaje sie do europy przez granicę grecką--to jest najgroxniejszy wirus swiata--zniszczy całą europę,jedyne czego na swiecie sie boje to własnie tego wirusa--dlatego nalezy wysłac na pomoc wojsko,czołgi,mysliwce, śmiegłowce i otworzyć ogień,zalać to g...no napalmem--zniszczyć każdy najmniejszy nawet patogen....sam moge jechać na ochotnika niszczyć to tałatajstwo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX