Ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje epidemii, więc koronawirusa leczysz na własny koszt. Sprawdzamy, czy to prawda

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany podróżnicze wielu osób. Niektórzy jednak nie rezygnują z dawno zaplanowanych wyjazdów. Czy w razie zachorowania na koronawirusa w czasie pobytu za granicą zadziała ubezpieczenie turystyczne?

W związku z epidemią koronawirusa wyjazdy zagraniczne są bardzo ryzykowne. Nie chodzi tylko i wyłącznie o możliwość zakażenia. Pojawiły się także głosy, które przypominają, że bardzo często w razie zachorowania za granicą musielibyśmy samodzielnie pokrywać koszty leczenia. Czy to prawda?

Zobacz wideo Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Epidemia i ubezpieczenia

Większość ubezpieczycieli w ogólnych warunkach ofert zaznacza, że epidemia jest jednym z generalnych wyłączeń odpowiedzialności. W takich przypadkach towarzystwo nie musi więc pokrywać kosztów leczenia swoich klientów.

Kiedy można mówić o epidemii? To sytuacja, gdy występuje zwiększona liczba zachorowań na jednostkę chorobową w określonym miejscu i czasie. 

Wystąpienie epidemii bywa jednak bardzo różnie interpretowane przez ubezpieczycieli. Istotne znaczenie ma to, kiedy ją ogłoszono oraz kiedy osoba ubezpieczona wyjechała za granicę. W niektórych przypadkach ochrona będzie aktywowana tylko i wyłącznie wtedy, jeśli stan ten ogłoszono przed wyjazdem i zakupem polisy. 

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu! Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu >>

Sprawdź warunki ogólne

Jeśli więc w najbliższym czasie planujesz wyjazd zagraniczny, sprawdź ogólne warunki poszczególnych ubezpieczycieli. Okazuje się, że niektóre oferty przewidują pomoc chorym w razie epidemii. 

Jedynie dwa towarzystwa ubezpieczeniowe, dostępne w naszej ofercie gwarantują, że epidemia nie jest wyłączeniem ochrony.

- dowiadujemy się z artykułu opublikowanego na stronie internetowej porównywarki ubezpieczeń Rankomat.

W przypadku posiadania polisy w firmach Axa oraz Wiener można liczyć na wsparcie i pokrycie kosztów leczenia nawet w takiej sytuacji. Z kolei w Europa Ubezpieczenia ubezpieczenie turystyczne chroni wszystkich klientów, którzy zachorują na koronawirusa jedynie poza osobami, które wyjeżdżają do Chin. Dodatkowo jeśli epidemia wybuchnie w przyszłości w innym państwie, to zakupione wcześniej polisy z Europa Ubezpieczenia będą w pełni chroniły klientów

- czytamy w dalszej części artykułu.

Pełną ochronę w takich przypadkach zapewnia także ubezpieczenie Warta. - Ochrona nie ma wyłączeń odpowiedzialności związanych z epidemią, czyli to, czy została ona ogłoszona, nie wpływa na to, czy pokryjemy koszt ewentualnego leczenia naszego klienta - podkreślił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty.

Jechać, czy zostać w domu?

Wahasz się, czy jechać za granicę, czy zrezygnować z podróży? Aby nie podejmować ryzyka, warto sprawdzać różne komunikaty. Regularnie pojawiają się one na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tego typu informacje należy śledzić na bieżąco, ponieważ sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie.

Więcej o: