Polska to nie tylko duże, cieszące się popularnością miasta. To także wiele mniejszych miejscowości, które potrafią zachwycić nie mniej niż te najsłynniejsze. Poprosiliśmy ich mieszkańców i osoby, dla których są to miasta rodzinne, by wam o nich opowiedziały. Tak powstał cykl "Stąd jestem", na którego kolejne odcinki zapraszamy was w sobotę co dwa tygodnie.
NAZWA: Włocławek
ISTNIEJE OD: X wieku, prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1255 roku
LOKALIZACJA: centralna Polska, województwo kujawsko-pomorskie
ZNAKI SZCZEGÓLNE: miasto nad Wisłą, w którym znajdą coś dla siebie nie tylko miłośnicy sportów wodnych, lecz także wielbiciele sztuki
***
Choć Włocławek to i historyczna stolica Kujaw, i jedno z najstarszych miast w Polsce, nie należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych. A szkoda. Turyście, który ma ochotę spędzić czas zarówno na zwiedzaniu pięknych budowli, jak i na spacerach po malowniczych lokalizacjach, może bowiem zaoferować wiele.
Mało tego, wedle legendy miasto chronione jest przez gryfa - pół lwa, pół orła. Według niej, gdy na miejsce, w którym obecnie znajduje się miasto, dotarł syn księcia kujawskiego Włodzisław, ukazał mu się gryf, który pilnował pobliskiej puszczy. Wiedział, że Włodzisław szuka miejsca na osadę, ponieważ na ziemiach ojca nie było miejsca, w którym mógłby osiąść. Mityczne zwierzę zgodziło się, by osada powstała, w zamian prosząc jedynie o ochronę puszczy. Włodzisław ochoczo przystał na warunki gryfa i w krótkim czasie we wskazanym miejscu powstał gród nazwany na cześć założyciela Włodzisławem lub Vladislavią. Okazało się, że choć wyglądał groźnie, gryf nie miał ludziom za złe, że z czasem wycięli część puszczy. Ostrzegł ich za to przed najazdem Krzyżaków, za co trafił ponoć do herbu Włocławka, a z czasem również województwa kujawsko-pomorskiego.
- Kiedy mówię, skąd jestem, ludzie często przekręcają nazwę na Wrocławek. A ich pierwsze skojarzenia to zazwyczaj włocławski keczup i Anwil Włocławek, czyli mistrz Polski w koszykówce - mówi Jessika Piechocka, która mieszkała we Włocławku przez 19 lat.
O rodzinnych stronach nasza rozmówczyni nie zapomniała i wraca tam bardzo często. - Traktuję to miejsce bardzo sentymentalnie. Poza tym Włocławek jest małym i klimatycznym miastem, w którym można doskonale odpocząć.
Jessika Piechocka przez 19 lat mieszkała we Włocławku. Teraz chętnie tam wraca Archiwum prywatne
Jessika radzi, by zwiedzanie rozpocząć od jednej z najpopularniejszych części miasta, czyli Bulwarów nad Wisłą. Włocławianie uwielbiają przychodzić tu na spacery. Jeśli lubicie przechadzki nad wodą, powinno spodobać się tu także i wam.
Bulwary zaczynają się przy klasycystycznym Pałacu Biskupim i biegną wzdłuż rzeki w kierunku wschodnim. Kończy je punkt widokowy, z którego będziecie mogli zobaczyć sporą część miasta oraz olbrzymią włocławską zaporę, która przegradza Wisłę na jej 675. kilometrze.
Na bulwary warto zawitać także wieczorem. Wówczas miejsce zyskuje nietypowy klimat dzięki zielonemu podświetleniu ogromnego mostu. Zdjęcia wykonane w takim otoczeniu robią zazwyczaj spore wrażenie. - A po spacerze można wejść do znajdującej się niedaleko bulwarów restauracji Przystań. Inne lokale, które mogę polecić, to Garage oraz kawiarnia Mistrz i Małgorzata w samym centrum Włocławka - wymienia Jessika.
Dla turystów w okresie letnim ogromnym atutem są tutejsze jeziora. - Najbardziej oblegane są Jezioro Wikaryjskie, Czarne i Łuba - wymienia nasza rozmówczyni.
Jedną z najpopularniejszych atrakcji Włocławka jest przystań wodna, która znajduje się przy ulicy Piwnej. Tutaj wynajmiecie sprzęt wodny - m.in. kajaki oraz jedenastoosobowe smocze łodzie. Kolejne miejsce, w którym znajduje się wypożyczalnia, to Marina Zarzeczewo. W jej ofercie znajdują się m.in. kajaki, rowery wodne i jachty żaglowce. Latem możecie skorzystać tam także z pola namiotowego.
A jeśli nie jesteście fanami sportów wodnych, możecie skorzystać z turystycznych szlaków pieszych i rowerowych. - Przez Włocławek biegnie Wiślana Trasa Rowerowa. Jednak najbardziej atrakcyjne tereny do takich wypraw czekają na was w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym - opowiada Jessika.
W czasie zwiedzania okolicy odwiedźcie też Pałac w Brzeziu. To jeden z najciekawszych zabytków architektonicznych na tych terenach. Ten elegancki budynek z 1873 roku łączy elementy francuskiego renesansu z manieryzmem.
W czasie aktywnego wypoczynku poza miastem spróbujcie też lokalnych przysmaków. - Nasze specjały to kujawskie ciasto marchewkowe, kluski ziemniaczane z białym serem i skwarkami oraz kapusta z grochem - wymienia Jessika.
Wróćmy jednak do Włocławka. Główna atrakcja, która jako pierwsza przychodzi na myśl naszej rozmówczyni, to gotycka Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jej budowę rozpoczęto w 1340 roku. To charakterystyczna budowla o strzelistej bryle, którą widać w większości miejsc we Włocławku.
Świątynię wyróżnia wyjątkowo bogate wnętrze. W oknie prezbiterium zobaczycie witraże Józefa Mehoffera z 1938. Najbardziej znany z nich, czyli środkowy, przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. W kaplicy świętego Józefa znajduje się nagrobek biskupa Piotra z Bnina, który został wykonany w czerwonym marmurze pod koniec XV wieku. Jego autorem jest Wit Stwosz. To prawdopodobnie najstarszy zabytek sztuki renesansu, który znajduje się na terenie Polski. Z kolei w oknie kaplicy św. Barbary zobaczycie zabytkowy gotycki witraż z końca XIV wieku pełen barwnych medalionów.
Po zwiedzaniu świątyni przyjrzyjcie się też innym zabytkom, które znajdują się na placu Kopernika. To m.in. dzwonnica z 1854 roku, kościół świętego Witalisa, a także pomnik Mikołaja Kopernika. Warto wspomnieć, że słynny astronom prawdopodobnie uczył się w tutejszej szkole katedralnej.
Inna atrakcja, która zazwyczaj interesuje wiele osób przebywających we Włocławku, to Pałac Bursztynowy. To ekskluzywny hotel, który otacza czterohektarowy okazały ogród. Budynek od lat wzbudza spore kontrowersje. Dla jednych to najpiękniejsze miejsce w mieście, dla innych przejaw architektonicznego bezguścia. Jeśli chcecie wyrobić sobie zdanie na ten temat, koniecznie się tam wybierzcie. Do pałacu dostaniecie się z centrum w mniej więcej 20 minut.
Niedaleko placu Kopernika znajduje się główny deptak miasta, który ciągnie się ulicą 3 Maja. Trasa zaczyna się na zapełnionym barokowymi kamieniczkami Starym Rynku, a kończy na współczesnym placu Wolności.
W czasie spaceru warto zatrzymać się w klimatycznym parku imienia Henryka Sienkiewicza, przez który płynie rzeka Zgłowiączka. - To idealne miejsce na odpoczynek i zrobienie pamiątkowego zdjęcia - podsumowuje Jessika.
DOJAZD DO WŁOCŁAWKA:
Uważasz, że twoja miejscowość powinna znaleźć się w naszym cyklu i chcesz o niej opowiedzieć? A może znasz kogoś, kto chętnie podzieli się z nami opowieścią o miejscu, z którego pochodzi? Napisz do nas na adres podroze@agora.pl.
Poznaj też poprzednie odcinki naszego cyklu "Stąd jestem". Znajdziesz je tutaj >>