Ełk. Niedoceniany skarb Mazur. Cztery jeziora, szlaki rowerowe, zabytkowa kolej, a niewielu zna to miasto

W Ełku czekają na nas cztery jeziora, zabytkowa kolej wąskotorowa, a także festiwal "Ogień i Woda". Mimo to miasto znajduje się poza głównymi szlakami turystycznymi Mazur. Warto więc przypomnieć światu o zapomnianej perle regionu.

Polska to nie tylko duże, cieszące się popularnością miasta. To także wiele mniejszych miejscowości, które potrafią zachwycić nie mniej niż te najsłynniejsze. Poprosiliśmy ich mieszkańców i osoby, dla których są to miasta rodzinne, by wam o nich opowiedziały. Tak powstał cykl "Stąd jestem", na którego kolejne odcinki zapraszamy was w czwartek co dwa tygodnie.

NAZWA: Ełk

ISTNIEJE OD: W 1425 wielki mistrz Paweł von Russdorf wystawił przywilej lokacyjny wsi na prawie chełmińskim.

LOKALIZACJA: Pojezierze Ełckie, które jest częścią Pojezierza Mazurskiego.

ZNAKI SZCZEGÓLNE: Fantastyczne festiwale, na które ludzie zjeżdżają nie tylko z całej Polski. Powietrze tak czyste, że aż chce się oddychać pełną piersią. I doskonała mazurska kuchnia, która podbije nawet najbardziej wybredne podniebienia.

Skąd ta nazwa?

"Łek" to w języku jaćwieskim biała lilia wodna. Roślina obficie porastała okoliczne wody, więc miejscowości nadano właśnie taką nazwę.

- Mieszkańcy, gdy chcieli powiedzieć, skąd są, mówili "mieszkam we Łku". Zdecydowanie łatwiej było jednak powiedzieć "w Ełku". I taka forma się ostatecznie przyjęła - wyjaśnia Kasia Laskowska, która urodziła się i wychowała w Ełku, a jakiś czas temu wyjechała na studia do Białegostoku. Jednak kiedy tylko może, wraca w rodzinne strony. Bo, jak mówi, ełckie czyste powietrze działa na nią kojąco. 

Kasia urodziła się i wychowała w Ełku, a jakiś czas temu wyjechała na studia. Kiedy to tylko możliwe wraca do rodzinnej miejscowościKasia urodziła się i wychowała w Ełku, a jakiś czas temu wyjechała na studia. Kiedy to tylko możliwe wraca do rodzinnej miejscowości archiwum prywatne

Miasto jezior

Ełk może pochwalić się aż czterema jeziorami (Ełckie, Sunowo, Selmęt Wielki i Sawinda Wielka), a także rzeką o tej samej nazwie, która jest prawym dopływem Biebrzy.

Jezioro Ełckie to ósmy najgłębszy zbiornik wodny w naszym kraju - jego maksymalna głębokość wynosi 58 metrów. Otacza je zabudowa Ełku, a także wiosek Barany i Chruściele. Wzdłuż miejskiej części jeziora biegnie promenada, przy której kwitnie życie miasta.

- To najpopularniejsze miejsce w Ełku. Wieczorami ludzie przesiadują tu w knajpach, jak Żądło czy Smętek. Koniecznie trzeba spróbować warzonego w naszym mieście Mazurskiego Browaru - radzi Kasia. - Z kolei w ciągu dnia warto wpaść na jedzenie do Między wierszami. Jest smacznie, a i ceny bardzo przystępne - dodaje.

Portal Mazury.info nazywa nawet Ełk "kulinarną stolicą Mazur". Warto więc przekonać się, czy tytuł ten nie został nadany na wyrost i wstąpić do któreś z restauracji przy promenadzie, oferującej lokalne potrawy. W karcie znajdziecie m.in. doskonałą dziczyznę i typowe dla Mazur dania rybne. Nie brakuje także przysmaków takich jak babka ziemniaczana czy kiszka ziemniaczana. 

"Ogień i Woda"

Wraz z początkiem lata w mieście zaczyna się sezon festiwalowy. - Każdego roku pod koniec czerwca odbywa się międzynarodowy festiwal folklorystyczny "Tęcza", na który zjeżdżają ludzie z wielu stron świata, by przekazać coś ze swoich kultur. A na początku lipca organizowane są zawody balonowe. Wtedy przez cały weekend na ełckim niebie jest kolorowo - opowiada nasza rozmówczyni.

Najważniejszą lipcową imprezą, znaną także poza Ełkiem, jest "Ogień i Woda", czyli międzynarodowy konkurs pokazów sztucznych ogni. Przez kilka dni odbywają się spektakularne pokazy pirotechniczne i spektakle teatrów ognia. - Impreza gromadzi coraz więcej osób spoza miasta. Takie widoki robią niesamowite wrażenie - zaznacza Kasia.

Zielone Płuca Polski

Do Ełku warto przyjechać także po to, by pooddychać dobrej jakości powietrzem. Miasto położone jest w sercu Zielonych Płuc Polski. Obszar wyróżnia czyste powietrze, a także różnorodność przyrodnicza.

- Za każdym razem, gdy tu jestem, czuję się lepiej. Oddycha się tu czystszym powietrzem niż w większych miejscowościach. Gdybym mogła, wracałabym częściej. Możliwe, że po studiach znowu tu zamieszkam - mówi nasza przewodniczka.

Ełk dla aktywnych

Kasia zachwala też jedną z najważniejszej atrakcji miasta, Ełcką Kolej Wąskotorową z początków XX wieku. Co ciekawe, od lat działają jedynie kursy turystyczne. Warto więc skorzystać z okazji i przejechać się zabytkową koleją przez malownicze mazurskie tereny. - Polecam przejażdżkę do Sypitek. Trasa biegnie m.in. między jeziorami Selmęt Wielki i Regielskie - mówi Kasia. 

Ełk pokochają kajakarze. Spływy rzeką Ełk należą do najciekawszych na Mazurach. Trasa rozpoczyna się na Jeziorze Ełckim, następnie biegnie przez różne mazurskie miejscowości - m.in. Lipińskie Małek, Grajewo i Nową Wieś Ełcką.

Warto dodać, że między ełckimi jeziorami biegnie także ścieżka rowerowa. - Jest to około 15-kilometrowa trasa, która obejmuje nie tylko miasto, lecz także okoliczne wsie i lasy - mówi Kasia.

Ruiny zamku i wieża ciśnień

Nasza przewodniczka nie zapomina także o innych słynnych zabytkach. Jednym z najbardziej intrygujących miejsc w mieście są ruiny Zamku Krzyżackiego, które znajdują się na półwyspie Jeziora Ełckiego. - Niestety teraz nie można ich zwiedzać, bo jest to własność prywatna - zaznacza Kasia.

Warto jednak przejść się nad jezioro i wejść na zabytkowy most, aby zobaczyć zamek z niewielkiej odległości. Bo budynek ma bardzo ciekawą historię.

Jaćwingowie, z których języka wywodzi się nazwa Ełk, byli pierwszymi mieszkańcami tych terenów. Ten lud bałtyjski został podbity i zasymilowany w wyniku ekspansji Zakonu Krzyżackiego. Zamek powstawał na zgliszczach jaćwieskiej osady w latach 1398-1406. Najpopularniejsza wersja podaje, że budowę zlecił Ulrich von Juningen, późniejszy Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego, który w tamtym okresie był komturem Balgi.

Jedna z legend mówi, że z zamku można było przejść tunelem, który biegł po dnie jeziora, do pobliskiego kościoła. Dzięki tajemnej drodze ludność Ełku miała schronić się w budowli w czasie najazdów tatarskich w trakcie potopu szwedzkiego. 

Innym budynkiem, który przyciąga uwagę przyjezdnych, jest wieża ciśnień z 1895 roku. To jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu na Mazurach. Można wybrać się tam na punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na miasto i Pojezierze Ełckie lub do Muzeum Kropli Wody, w którym możemy obejrzeć m.in. galerię zdjęć Ełku z początków XX wieku.

Niedoceniany skarb Mazur? Cztery jeziora, zamek, szlaki rowerowe, a mało kto zna to miejsceNiedoceniany skarb Mazur? Cztery jeziora, zamek, szlaki rowerowe, a mało kto zna to miejsce shutterstock// ArtMediaFactory

Nieodkryty skarb Mazur

Ełk to największe i najludniejsze miasto Pojezierza Mazurskiego z ponad 60 tysiącami mieszkańców. Mimo wspaniałego położenia nie jest jednak tak znane i popularne, jak wiele innych mazurskich miejscowości.

- Większość moich znajomych wie, że Ełk znajduje się na Mazurach. Mało kto jednak kojarzy coś więcej na jego temat - mówi Kasia. 

Zdaniem naszej rozmówczyni miasto jest po prostu mało rozreklamowane. Bo wiele osób, gdy już usłyszy co nieco o Ełku, chce tam przyjechać. - W trakcie zajęć na studiach pojawił się temat Ełku. Wykładowczyni okazała się wielką fanką miasta. Zaczęła zachwalać je do tego stopnia, że studenci zaczęli wypytywać, jak tam dojechać - wspomina nasza przewodniczka. 

DOJAZD DO EŁKU:

Uważasz, że twoje miasto powinno znaleźć się w naszym cyklu i chcesz o nim opowiedzieć? A może znasz kogoś, kto chętnie podzieli się z nami opowieścią o miejscu, z którego pochodzi? Napisz do nas na adres podroze@agora.pl.

Zobacz też poprzednie odcinki naszego cyklu "Stąd jestem". Znajdziesz je tutaj.

Więcej o: