Bułgaria: nie tylko plaże i popularne kurorty. Daj się oczarować Sofii i poznaj TOP 5 miejsc

NS
27.02.2020 08:00
Bułgaria wycieczka - Nesebar. Położony na skalistej wysepce, połączonej ze stałym lądem wąskim przesmykiem. Miasto 40 cerkwi, nazywane również

Bułgaria wycieczka - Nesebar. Położony na skalistej wysepce, połączonej ze stałym lądem wąskim przesmykiem. Miasto 40 cerkwi, nazywane również "bułgarską Rawenną", w całości uznane za zabytek i umieszczone na liście UNESCO. Muzeum Archeologiczne... (Bułgaria wycieczka - Nesebar / shutterstock)

Sofia to nie tylko stolica Bułgarii, ale też największe miasto w kraju położone w jego zachodniej części. Miasto swą nazwę wzięło od córki rzymskiego władcy, Zofii. Na urozmaicone bogactwo kulturowe Sofii wpłynęła jego burzliwa historia - w ciągu setek lat istnienia miasto przechodziło z rąk do rąk, jeśli chodzi o władców - od Cesarstwa Rzymskiego przez Bizancjum, aż do Imperium Osmańskiego. Wybraliśmy 5 miejsc, które warto odwiedzić będąc w tym pięknym mieście.
autor
open-image
  • Cerkiew Bojańska

   Cerkiew zachwyca doskonale zachowanymi freskami. Autor malowideł stworzonych w 1259 roku uważany jest za prekursora europejskiego renesansu. Fenomenem fresków jest ich realizm oraz ukazanie bogactwa wewnętrznego przedstawionych postaci. Na malowidłach przedstawiono 89 scen i kompozycji oraz 240 postaci, m.in. aniołów, świętych i osób świeckich. Cerkiew jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
   Sprawdź cenę
  • Katedra św. Aleksandra Newskiego

   Zwiedzanie tej okazałej i najbardziej charakterystycznej budowli najlepiej zacząć od obejścia jej dookoła - każda ze stron katedry różni się od siebie. We wnętrzu świątyni znajduje się zespół fresków wykonanych przez ok. 50 artystów bułgarskich, rosyjskich oraz z krajów zachodniej Europy. Największe malowidło ma powierzchnię ok. 850 m² i znajduje się wewnątrz centralnej kopuły.
   Sprawdź cenę
  • Teatr Narodowy Ivan Vazov

   Wzniesiony w 1904 r. przez austriackich architektów stanowi doskonały przykład neoklasycystycznej architektury – z ciemnoczerwonymi murami, białymi kolumnami i w złoconej ornamentyce. Wokół budynku teatru zachował się niewielki park miejski z fontannami – idealne miejsce na spacer.
   Sprawdź cenę
  • Cerkiew Świętej Niedzieli

   To druga pod względem rangi cerkiew w Sofii, położona w centrum stolicy. Nazwa świątyni odnosi się do św. Niedzieli – męczennicy żyjącej w III wieku. We wnętrzu cerkwi zadziwiają freski wykonane w drugiej połowie XX wieku pod przewodnictwem Nikołaja Rostowcewa.
   Sprawdź cenę
  • Park Narodowy Witosza

   Ma powierzchnię ok. 30 tys. ha, obejmuje dwa rezerwaty oraz część łagodnego masywu górskiego Witoszy, u stóp którego leży stolica Bułgarii. Latem miejsce to przyciąga miłośników spacerów i wędrówek – w parku wytyczono wiele alejek, dróżek i szlaków (o łącznej długości 270 km). Zimą można odwiedzić dwa główne ośrodki wypoczynkowo-narciarskie Aleko oraz Złatni Mostowe.
   Sprawdź cenę
autor

** **

Prezentowane powyżej treści i produkty są niezależnym wyborem redakcji serwisu. W powyższym tekście umieszczone zostały linki promocyjne naszych Partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność.

Więcej o:
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • menel13

  Oceniono 3 razy 3

  >>>Prezentowane powyżej treści i produkty są niezależnym wyborem redakcji serwisu.<<<
  Niezależnym od wiedzy.

 • blasphemy

  Oceniono 1 raz 1

  City brak. Tego mi break.

 • avensis77

  Oceniono 1 raz 1

  Jadę do Sofii w maju. A blisko jest też wspaniały Plovdiv i Rylski Monastyr.

 • krzysztof_ptk

  0

  Wybraliśmy 5 miejsc, które warto odwiedzić będąc w tym pięknym mieście.
  Mieście? Nie widzę miasta ale parę domów. Nie widzę żadnej plaży oprócz tego portu. Co ma mnie zmusić aby siedzieć tam dwa dni?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX