Bułgaria: nie tylko plaże i popularne kurorty. Daj się oczarować Sofii i poznaj TOP 5 miejsc

NS
27.02.2020 08:00
Bułgaria wycieczka - Nesebar. Położony na skalistej wysepce, połączonej ze stałym lądem wąskim przesmykiem. Miasto 40 cerkwi, nazywane również

Bułgaria wycieczka - Nesebar. Położony na skalistej wysepce, połączonej ze stałym lądem wąskim przesmykiem. Miasto 40 cerkwi, nazywane również "bułgarską Rawenną", w całości uznane za zabytek i umieszczone na liście UNESCO. Muzeum Archeologiczne... (Bułgaria wycieczka - Nesebar / shutterstock)

Sofia to nie tylko stolica Bułgarii, ale też największe miasto w kraju położone w jego zachodniej części. Miasto swą nazwę wzięło od córki rzymskiego władcy, Zofii. Na urozmaicone bogactwo kulturowe Sofii wpłynęła jego burzliwa historia - w ciągu setek lat istnienia miasto przechodziło z rąk do rąk, jeśli chodzi o władców - od Cesarstwa Rzymskiego przez Bizancjum, aż do Imperium Osmańskiego. Wybraliśmy 5 miejsc, które warto odwiedzić będąc w tym pięknym mieście.
autor
open-image
  • Cerkiew Bojańska

   Cerkiew zachwyca doskonale zachowanymi freskami. Autor malowideł stworzonych w 1259 roku uważany jest za prekursora europejskiego renesansu. Fenomenem fresków jest ich realizm oraz ukazanie bogactwa wewnętrznego przedstawionych postaci. Na malowidłach przedstawiono 89 scen i kompozycji oraz 240 postaci, m.in. aniołów, świętych i osób świeckich. Cerkiew jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
   Sprawdź cenę
  • Katedra św. Aleksandra Newskiego

   Zwiedzanie tej okazałej i najbardziej charakterystycznej budowli najlepiej zacząć od obejścia jej dookoła - każda ze stron katedry różni się od siebie. We wnętrzu świątyni znajduje się zespół fresków wykonanych przez ok. 50 artystów bułgarskich, rosyjskich oraz z krajów zachodniej Europy. Największe malowidło ma powierzchnię ok. 850 m² i znajduje się wewnątrz centralnej kopuły.
   Sprawdź cenę
  • Teatr Narodowy Ivan Vazov

   Wzniesiony w 1904 r. przez austriackich architektów stanowi doskonały przykład neoklasycystycznej architektury – z ciemnoczerwonymi murami, białymi kolumnami i w złoconej ornamentyce. Wokół budynku teatru zachował się niewielki park miejski z fontannami – idealne miejsce na spacer.
   Sprawdź cenę
  • Cerkiew Świętej Niedzieli

   To druga pod względem rangi cerkiew w Sofii, położona w centrum stolicy. Nazwa świątyni odnosi się do św. Niedzieli – męczennicy żyjącej w III wieku. We wnętrzu cerkwi zadziwiają freski wykonane w drugiej połowie XX wieku pod przewodnictwem Nikołaja Rostowcewa.
   Sprawdź cenę
  • Park Narodowy Witosza

   Ma powierzchnię ok. 30 tys. ha, obejmuje dwa rezerwaty oraz część łagodnego masywu górskiego Witoszy, u stóp którego leży stolica Bułgarii. Latem miejsce to przyciąga miłośników spacerów i wędrówek – w parku wytyczono wiele alejek, dróżek i szlaków (o łącznej długości 270 km). Zimą można odwiedzić dwa główne ośrodki wypoczynkowo-narciarskie Aleko oraz Złatni Mostowe.
   Sprawdź cenę
autor

** **

Prezentowane powyżej treści i produkty są niezależnym wyborem redakcji serwisu. W powyższym tekście umieszczone zostały linki promocyjne naszych Partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność.

Więcej o: