Nastaw się na zwiedzanie: 5 katedr w Europie, które zachwycą każdego miłośnika architektury

NS
25.02.2020 18:30
La Sagrada Familia w Barcelonie

La Sagrada Familia w Barcelonie (shutterstock)

W każdym zakątku Europy można znaleźć niesamowite, monumentalne katedry, które powstawały przez setki lat z pomocą mieszkańców i królów. Dziś stanowią nieodłączny element krajobrazu miast i uznawane są za prawdziwe skarby architektoniczne. Podziwiaj piękne katedry, które znajdują się w Europie - wybraliśmy 5 najciekawszych pod względem architektonicznym!
autor
open-image
  • Katedra w Chartres

   Historycy uznają, że właśnie tam narodził się gotyk. Katedra w Chartres jest jedną z największych tego typu budowli. Uznaje się ją za matkę wszystkich katedr, z najwspanialszymi witrażami na świecie. Ciekawym elementem w katedrze jest umieszczony na posadzce biały labirynt, którego przejście ma symbolizować pielgrzymkę do Ziemi Świętej.
   Sprawdź cenę
  • Sagrada Familia w Barcelonie

   Najbardziej rozpoznawalne i wciąż nieukończone dzieło Antonio Gaudiego. Budowę secesyjnej Świątyni Pokutnej Świętej Rodziny rozpoczęto w 1882 roku, a zakończenie jej budowy planowane jest na 2026 rok. W założeniach projektowych Sagrada Familia w Barcelonie będzie posiadać 18 wież – najwyższa z nich ma mieć 170 metrów wysokości, dzięki czemu stanie się najwyższym kościołem na świecie.
   Sprawdź cenę
  • Katedra w Sewilli

   Budowę katedry rozpoczęto na początku XV wieku i ukończono sto lat później. Założeniem architektów było stworzenie budowli, która przyćmi swą wielkością i swym pięknem całą architekturę sakralną w Hiszpanii. Wnętrze katedry Sewilli jest równie imponujące, jak jej fasada. Ogromne wrażenie robi wielki drewniany ołtarz wznoszący się na wysokość ponad 27 metrów - do jego ozdobienia wykorzystano 3 tony złota.
   Sprawdź cenę
  • York Minster

   Perła gotyckiego stylu architektonicznego, należąca do grona największych świątyń gotyckich w północnej części Europy. W York Minster znajduje się największy średniowieczny zabytek ze szkła w Anglii – Wielkie Wschodnie Okno. Warto wspiąć się po 275 stopniach na sam szczyt Central Tower, skąd jest najlepszy widok na miasto.
   Sprawdź cenę
  • Katedra w Mediolanie

   Jeden z najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych zabytków miasta. Należy do największych kościołów na świecie – ma 157 metrów długości i 109 metrów szerokości. Również witraże w chórze katedry, należą do największych na świecie. Z dachu kościoła, który jest udostępniony dla turystów, można podziwiać panoramę miasta.
   Sprawdź cenę
autor

** **

Prezentowane powyżej treści i produkty są niezależnym wyborem redakcji serwisu. W powyższym tekście umieszczone zostały linki promocyjne naszych Partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność.

Więcej o:
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • moppy

  Oceniono 34 razy 26

  Na zdjęciu nie jest katedra w Sewilli, a Plac Hiszpański. W GW coraz więcej redaktorów-analfabetów!

 • esensja1

  Oceniono 13 razy 13

  Hej, eksperci, ale katedra w Sewilii to jest kilka kilometrów od miejsca, które pokazujecie na zdjęciu!

 • iarna

  Oceniono 11 razy 11

  Alternatywnie, bez napinki, jakociekawostke proponuję inna piątkę:
  1. Akwizgran - katedra tzw. cesarska z sarkofagiem Karola Wielkiego
  2. Reims - koronacyjna królów Francji
  3. Św Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze na Hradczanach
  4. Kotor - katedra św. Trifona z romańsko - gotyckim cyborium z XIV wieku i chrzcielnicą z IX w. Jest tez polonikum dotyczące bitwy pod Wiedniem (ciekawi niech sobie poszukają:)
  5.Siena - trzynastowieczna katedra Matki Bożej Wniebowziętej z potężną marmurową amboną i zbiorami manuskryptów średniowiecznych, w tym również zapisów nutowych.

 • grundol1

  Oceniono 14 razy 6

  Sagrada Familia nie jest katedrą, tylko zwykłym kościołem parafialnym z honorowym tytułem bazyliki mniejszej. Na dodatek nie wygląda tak jak na zdjęciu tylko dużo gorzej z uwagi, że jest w trakcie rozbudowy.

 • caesar_pl

  Oceniono 7 razy 5

  Katedra ulmska, dzięki wieży mającej 161,53 metrów, jest najwyższym kościołem na świecie.Katedra w Kolonii jest druga najwyzsza.Ale te katedry nie sa podobno interesujace.......

 • pboecker

  Oceniono 3 razy 3

  Wyjatkowo trudne jest takie typowanie. Bylem prawie we wszystkich europejskich Katedrach Bazylikach i waznych swiatyniach . Nie podjal bym sie wytypowania tych pieciu najwazniejszych moze dziesieciu pietnastu.... ale to takze trudne. One sa wspaniale za kazdym razem jestem jakby sparalizowany ich wielkoscia i historia. Nie zawsze jest to historia zacna.....

 • uthark

  Oceniono 7 razy 3

  W Polsce też nie brak pięknych świątyń. Wystarczy pojechać do Chełmna i zobaczyć farę. Z miejsc, gdzie mało kto zagląda, polecam też katedrę w Kwidzynie i przyległy do niej zamek krzyżacki z unikatowym gdaniskiem. No i Frombork z wahadłem Foucault.

  Bardzo ciekawa jest także katedra ormiańska we Lwowie.

 • spokojny.zenek

  Oceniono 4 razy 2

  Mija tydzień, kuriozalne i kompromitujące błędy wytknięte od razu przez komentatorów nadal nie poprawione. Tak wygląda profesjonalizm portalu i stosunek do czytelników.

 • dert4

  Oceniono 3 razy 1

  zestaw jest tendencyjny, bo nie ma katedry w Kolonii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX