Wyjątkowe miejsca w Chorwacji wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - warto je zobaczyć

NS
24.02.2020 16:00
Chorwacja

Chorwacja (Rainbow)

Planując wycieczkę do Chorwacji, warto pamiętać, że kraj ten to nie tylko fantastyczne plaże i krystalicznie czyste morze. To również bogactwo wspaniałych zabytków i zakątków, z których część widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poznaj 5 najpiękniejszych z nich!
autor
open-image
  • Park Narodowy Jezior Plitwickich

   Jeden z najsłynniejszych pomników chorwackiej przyrody i popularna atrakcja turystyczna. Zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich to spacer pośród 16 jezior, 90 wodospadów i bajkowej, zielonej scenerii. Na miejscu przygotowano sieć dobrze oznakowanych ścieżek i kładek, które ułatwiają odkrywanie przyrody. Od 1979 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
   Sprawdź cenę
  • Stare Miasto w Dubrowniku

   Dubrownik to nie tylko jeden z najbardziej ulubionych miast w Chorwacji, ale również popularne miejsce wśród filmowców. Właśnie tutaj kręcono sceny do „Gwiezdnych Wojen” oraz „Gry o tron”. Stara część miasta Dubrownik, widniejąca na liście UNESCO zajmuje skalisty przylądek otoczony z każdej strony murem obronnym.
   Sprawdź cenę
  • Katedra św. Jakuba w Szybeniku

   Choć całe miasto Szybenik ma wiele uroku, na szczególną uwagę zasługuje katedra św. Jakuba – renesansowe arcydzieło wpisane w 2000 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowla powstała na przełomie XV i XVI wieku. Kopuła katedry w czasie wojny doznała poważnych uszkodzeń. W późniejszych latach odbudowano tę część obiektu, przywracając jej piękno.
   Sprawdź cenę
  • Pałac Dioklecjana w Splicie

   Jedno z najciekawszych dzieł architektury późnego antyku. Z zabudowań pałacu do czasów współczesnych przetrwały m.in. północna brama, perystyl, mauzoleum przebudowane na katedrę oraz świątynia Jowisza. Zachwycająca sceneria kompleksu pałacowego jest uzupełniana przez romańskie kościoły, średniowieczne forty, gotyckie, renesansowe i barokowe pałace.
   Sprawdź cenę
  • Zabytkowe centrum Trogiru

   Historyczne centrum, rozciągające się na wysepce, zostało w 1997 roku wpisane na listę UNESCO. Piękno tego miejsca tworzą niewielkie, romańskie kościoły i barokowe pałace z okresu weneckiego. Jednym z najcenniejszych zabytków jest katedra św. Wawrzyńca. Jej charakterystyczna biała dzwonnica widoczna jest z każdego punktu Trogiru.
   Sprawdź cenę
autor

** **

Prezentowane powyżej treści i produkty są niezależnym wyborem redakcji serwisu. W powyższym tekście umieszczone zostały linki promocyjne naszych Partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność.

Więcej o:
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • maj.basia

  Oceniono 6 razy 6

  Przez ileś lat jeżdziliśmy do Chorwacji i zwiedziliśmy ten piękny kraj od półwyspu Istria aż do Dubrownika, zaliczając
  po drodze Jeziora Plitwickie i Krk . Wszędzie pięknie.!

 • antyprzeciwnik

  Oceniono 6 razy 4

  Zestawienie ok, to faktycznie topowe miejsca w Chorwacji. Ale rozwala wzmianka o "fantastycznych plażach" - autor ewidentnie pisze artykuł przeklejając teksty z Internetu bądź folderów biur podróży. Gdyby był w Chorwacji, to by wiedział, że akurat z plażami Chorwacja ma duży problem. Linia brzegowa prawie 6 tys. kilometrów, a pięknych plaż jak na lekarstwo. Większość to plaże skaliste, żwirowe albo kamieniste - w ogóle dostęp do morza jest mocno utrudniony ze względu na górski charakter Chorwacji. Niektóre piękne plaże są na wyspach, do których dojazd jest szalenie utrudniony, co obniża ich walory turystyczne. Jeśli ktoś przeczyta, że Chorwacja ma "piękne plaże", to musi znać kontekst, inaczej się rozczaruje. Podsumowując - tak, da się wybrać kilka pięknych plaż, ale generalnie Chorwacja nie jest krajem do plażowania. Dojazd do jakiejś fajnej plaży to znaczące utrudnienie. W większości miejsc plaża to po prostu sterta kamieni i żwiru.

 • anazagar

  Oceniono 2 razy 2

  wszystkie te miejsca odwiedziłem, w kolejce po bilet do jezior napisałem że to droga do raju, widoki niesamowite

 • miqlec

  Oceniono 6 razy 2

  Byłem w Plitvicach i poza tłumami Chińczyków, Wietnamczyków, Koreańczyków i Japończyków robiących zdjęcia tabletami wielkości telewizora nie zobaczyłem praktycznie nic. O wiele milej wspominam wizytę w parku wodospadów Krka.

 • lm648

  Oceniono 6 razy 0

  ... zwiedziłem Chorwację wzdłuż i w szerz jak Janusze o niej nic jeszcze nie wiedzieli i pukali się w czoło jak im mówiłem, że tam jeżdżę, a wówczas wszystko było za "grosze" (np. 1l rakii 6-8 PLN, Plitvickie J. nie całe 35 PLN), teraz sami ze swoimi Grażynkami tam jeżdżą tylko że za grubą kasę. Teraz nikomu już nie mówię gdzie spędzam urlop aby nie powtórzyć przypadku chorwackiego :) ))

 • nie_z_rzeczownikami

  Oceniono 4 razy 0

  Fenomen rodaków na Chorwacji jest dla mnie nieodgadniony... na przykład, wstęp do parku Plitwickich Jezior dla dorosłego, w sezonie, kosztuje 173 zł. Typowa rodzina 2+2 to wydatek prawie 500 zł (za sam wstęp). Nikt nie buczy, że jest to totalne przegięcie, no bo to "Chorwacja" (czyli co?) - już sobie wyobrażam choćby ćwierć tej ceny za wstęp do któregoś z polskich parków narodowych... oczywiście, takiego w Polsce nie ma, dlatego piszę o ćwieci ceny...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX