Zielone oazy, piękne plaże: urlop w Omanie to strzał w dziesiątkę

NS
12.02.2020 17:00
Wioska Billad Sayt, Oman

Wioska Billad Sayt, Oman (fot. Shutterstock)

Oman to kraj, który oczarowuje pod wieloma względami. Niesamowita gościnność jego mieszkańców i nadzwyczajnie urokliwe miejsca zachęcają do tego, aby wybrać się tam jak najszybciej. W tej części Półwyspu Arabskiego zachwycić się można zarówno turkusowym morzem, rozległą pustynią, bajkową architekturą, niezwykłą florą i fauną, malowniczymi kanionami oraz historią i tradycją wplecionymi w teraźniejszość. A te 5 miejsc przez nas wybranych, z pewnością skradnie twoje serce.
autor
open-image
  • Nizwa

   Jednym z symboli dawnej stolicy Omanu jest fort z największą wieżą w kraju. Warto tam przyjść dla widoku rozległej panoramy miasta i okolic. Kolejną wizytówką Nizwy jest tradycyjny targ, gdzie czuć atmosferę dawnych lat. W labiryncie alejek znajdują się sklepiki i małe warsztaty rzemieślnicze. Oprócz przypraw, ziół, wyrobów włókienniczych, owoców i ryb dla targu charakterystyczne są wyroby ceramiczne z sąsiedniej Bahli, kadzidło z Salalah oraz handżary.
   Sprawdź cenę
  • Bimmah Sinkhole

   Olbrzymie zagłębienie w ziemi wypełnione turkusową wodą, które powstało prawdopodobnie przez obsunięcie się gruntu, chociaż miejscowi mówią o upadku meteorytu i potocznie nazywają to miejsce ‘domem diabła’. Dzięki podziemnemu odpływowi basen zasilany jest wodą morską, której kolor i temperatura przez cały rok zachęcają do kąpieli.
   Sprawdź cenę
  • Jebel Shams i Wielki Kanion Arabski

   Sam szczyt Jebel Shams jest niedostępny dla turystów, gdyż znajduje się na nim baza wojskowa. Jednak ciężko nie zwrócić uwagi na to, że u podnóża góry płaskowyżu, widać zapierający dech w piersiach Wadi Al Nakhur, zupełnie zasłużenie zwany Wielkim Kanionem. Ściany opadające na dno kanionu praktycznie pod kątem prostym tworzą majestatyczny widok. Stąd poprowadzonych jest kilka pieszych szlaków łączących płaskowyż ze znajdującą się na dnie doliny wioską Ghul.
   Sprawdź cenę
  • Meczet Sułtana Kabusa i Królewski Teatr Operowy

   Meczet Sułtana Kabusa to największa tego typu konstrukcja w Omanie. Główna sala wyłożona jest perskim dywanem, a oświetla ją 35 żyrandoli wysadzanych kryształami Swarovskiego, z czego największy z nich ma 14 m długości.Budowę meczetu ukończono na 30-lecie rządów władcy, a z okazji 40-lecia panowania sułtan ufundował Operę Narodową. Jej wnętrze to prawdziwe bogactwo zdobień i materiałów najwyższej jakości.
   Sprawdź cenę
  • Misfat Al Abreen

   Klimatyczna osada, w której domy zbudowane z cegły mułowej są ciasno osadzone na zboczach góry pośród tarasów, gdzie rosną bananowce i palmy daktylowe. W cieniu drzew ukryty jest też niewielki meczet. Występowanie tak bujnej roślinności w suchym klimacie jest możliwe dzięki znanemu już w starożytności systemowi nawadniającemu faladż. Faladże na dobre wpisały się w omański krajobraz, a na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano ich 5.
   Sprawdź cenę
autor

** **

Prezentowane powyżej treści i produkty są niezależnym wyborem redakcji serwisu. W powyższym tekście umieszczone zostały linki promocyjne naszych Partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność.

Więcej o: