Najciekawsze miejsca w Egipcie. TOP 5 historycznych atrakcji!

NS
22.01.2020 17:30
Piramidy / Egipt

Piramidy / Egipt (Fot. Itaka)

W Egipcie znajdziesz nie tylko wspaniałe plaże i doświadczysz pięknej pogody przez cały rok. Niesamowite krajobrazy pustynne oraz skarby kultury liczącej wiele tysięcy lat bedą ci towarzyszyć na każdym kroku! M.in. dlatego Egipt znajduje się w absolutnej czołówce krajów, które powinni odwiedzić miłośnicy starożytnej historii (oprócz chociażby Indii, Włoch, czy Chin). Poznaj TOP 5 prawdziwych hitów architektonicznych starożytnego Egiptu, których nie możesz pominąć podczas zwiedzania tego pięknego kraju.
autor
open-image
  • Wielki Sfinks w Gizie

   Wielki, wykuty z jednego bloku skalnego posąg leżącego lwa z ludzką głową, przedstawiającą prawdopodobnie faraona Chefrena. Stoi on na straży nekropolii w Gizie, niedaleko Wielkich Piramid. Powstał ok. III tysiąclecia p.n.e i jest jednym z najstarszych tych rozmiarów posągiem na świecie. Charakterystyczną cechą sfinksa jest to, iż nie posiada nosa. Podobno został oderwany przez fanatycznego islamskiego derwisza Sai’im al-dahr’a, który uważał posąg za wizerunek pogańskiego bożka.
   Sprawdź cenę
  • Piramidy w Gizie

   Najsłynniejszy symbol Egiptu, świadectwo bogatej i długiej historii tego kraju. Wybudowane w XXV w. p. n.e zaliczane są do siedmiu cudów świata starożytnego i co ciekawe, z całej tej listy piramidy są najstarsze i jako jedyne przetrwały do naszych czasów. Cały kompleks piramid obejmuje dwie wielkie piramidy Cheopsa, Chefrena, mniejszą Mykerinosa oraz wiele innych obiektów jak np. grobowce i kwatery budowniczych. Piramida Cheopsa, wznosi się na 138 metrów!
   Sprawdź cenę
  • Dolina Królów

   Miejsce spoczynku egipskich władców, w okresie XVIII-XX dynastii. Dolina leżąca na terenie Teb Zachodnich jest częścią nekropolii tebańskiej. Pierwszym faraonem, który kazał wybudować grobowiec w dolinie był Totmes I (1504-1492 p.n.e), ostatnim zaś Ramzes XI (1103-1070 p.n.e). Grobowce często są wykutymi w skale kompleksami składającymi się z wielu sal i korytarzy. Największym z nich jest grobowiec faraona Seti I.
   Sprawdź cenę
  • Świątynia Luksorska/Świątynia Narodzin Amona

   Monumentalna świątynia, znajdująca się na lewobrzeżnej części starożytnego miasta Teby. Budowana na przestrzeni wielu lat przez kilku faraonów, m.in. Amenhotepa III i Ramzesa II Wielkiego. Obok Karnaku uznawana jest za najważniejszy zabytek wschodniego brzegu Teb. Obie świątynie połączone są 3-kilometrową aleją procesyjną, przy której stoją sfinksy. O ogromie budowli mogą świadczyć monumentalne kolumny oraz pylony, ustawione przed wejściem przez Ramzesa.
   Sprawdź cenę
  • Świątynia w Karnaku

   Największa świątynia starożytnego Egiptu. Cały kompleks, który składał się z centralnej świątyni Amona oraz dobudowanych dookoła świątyń na cześć innych bogów, mieścił się na 100 hektarach. Sala hipostylowa, której strop podtrzymywany był przez 23-metrowe kolumny o kapitelach w kształcie kwiatu papirusu, mogłaby pomieścić nawet katedrę św. Pawła! Ściany świątyni zdobią bogate reliefy, które przedstawiają m.in. dzieje panowania władców.
   Sprawdź cenę
autor

** **

Prezentowane powyżej treści i produkty są niezależnym wyborem redakcji serwisu. W powyższym tekście umieszczone zostały linki promocyjne naszych Partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność.

Więcej o: