Wycieczka śladami Yves Saint Laurenta. Dlaczego Marrakesz jest taki wyjątkowy i co warto w nim zobaczyć?

Agata Zielińska/DZ
06.12.2019 14:42
Marakesz

Marakesz (www.instagram.com/lec_cos_zjesc)

Marrakesz, zwany także "Czerwonym Miastem", to serce Maroka. To miejsce multikulturowe, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, a religie europejskie z arabskimi. Ma wspaniałą historię, którą warto poznać, a najlepiej zobaczyć na własne oczy. Czy wiesz, że jeden z najpiękniejszych ogrodów świata nie istniałby, gdyby nie francuski projektant Yves Saint Laurent i Pierre Bergé? Poznaj miejsca i ciekawostki prosto z Marrakeszu, o których nie miałeś pojęcia, a które sprawią, że zapragniesz zobaczyć to miasto na żywo.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Marrakeszu

Marrakesz wiedzie prym na liście najszybciej rozwijających się miast w Maroku. Liczy niecały milion mieszkańców, a jego najstarsze ruiny datowane są na XI wiek. W Marrakeszu nie sposób się nudzić. Jeśli chcesz oderwać się od rzeczywistości, to idealny kierunek. Pełno tam krętych uliczek i pałaców, a infrastruktura i klimat znacznie różnią się od europejskiego. Marrakesz jest trzecim co do wielkości miastem Maroka, leży na zachodzie, u podnóża Atlasu Wysokiego. 

MarrakeszMarrakesz Fot. www.instagram.com/tomaszkoziol1986

5 miejsc, które musisz odhaczyć na mapie Marrakeszu

  1. Suk - to nic innego jak targowisko - czyli największa gratka dla każdego turysty i entuzjasty pamiątek. Można tam znaleźć ręcznie robione dzieła sztuki, a przy okazji nauczyć się sztuki targowania. 
  2. Dżami al-Fana - to największy plac w Marrakeszu, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wieczorem odbywa się tam targ gastronomiczny i trwa aż do północy. Możecie tam spróbować najpopularniejszych marokańskich przysmaków, których nie będzie wam dane zasmakować w innych miejscach na Ziemi. Dżemaa El-Fna to odpowiednik warszawskiej starówki, tyle że w orientalnym i egzotycznym wydaniu. Zaklinaczy węży, kuglarzy i bębniarzy spotkacie tam na co dzień.
  3. Meczet Koutoubia - to mierzący 69 metrów wysokości obiekt kultu religijnego. Nie jest dostępny dla turystów, ale warto podziwiać jego architekturę z zewnątrz. Jest też doskonałym punktem orientacyjnym. 
  4. Jardin Majorelle - czyli Ogród Majorelle, nazwany na cześć francuskiego artysty Jacques'a Majorelle'a, który jest jego założycielem. To za sprawą malarza Marrakesz stał się tak popularnym ośrodkiem turystycznym. Na swoich obrazach uwieczniał on przepiękne widoki, które można zobaczyć tylko w Maroku. Następnie wystawiał swoje prace w Europie. 
  5. Muzeum Marrakeszu - znajdziecie je dość łatwo, ponieważ zlokalizowane jest w samym sercu starego miasta. Zachwycające fontanny, rzeźby, ornamenty, eksponaty sztuki współczesnej, to tylko niektóre rzeczy, które tam możecie podziwiać.
 

Co łączy Ogród Majorelle i francuskiego projektanta Yves'a Saint Laurenta?

Jeden z najpiękniejszych ogrodów na świecie, Jardin Majorelle, zaczął podupadać w latach 50., krótko po tym, gdy stał się obiektem publicznym. Pewnie dziś byłby zapomniany, gdyby nie Yves Saint-Laurent i jego partner Pierre Bergé, którzy zdecydowali się go kupić w 1980 roku i przywrócić mu dawną świetność. Jak to się stało, że założyciele rozpoznawalnej marki stali się posiadaczami zapomnianego ogrodu? Pierre Bergé, partner i wspólnik Yvesa Saint Laurenta, w wydanej w 2010 książce wspomina, że obaj zakochali się w Ogrodzie Majorelle od pierwszego wejrzenia. Podczas swoich wizyt w Marrakeszu odwiedzali go codziennie, a niesamowity klimat tego miejsca bardzo inspirował projektanta - przyjeżdżał on do Maroka dwa razy w roku (w czerwcu i w grudniu), by w tym czasie pracować nad swoimi słynnymi kolekcjami haute couture.

Ogród Majorelle stał się ich azylem. Za życia Yvesa Saint Laurenta na terenie ogrodu znacząco rozwinęła się fauna - ze 135 gatunków do ponad 300. W południowej części ogrodu stworzono oazę z różnymi gatunkami palm. Niektóre importowano z południowego Pacyfiku (wysp Gilberta i Galapagos), inne ze wschodniej Azji, Indii, basenu Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich. Pasją Majorelle'a były kaktusy, dlatego znajduje się tam 20 gatunków sukulentów. W 2008 roku, po śmierci Yvesa Saint Laurenta, rozsypano jego prochy wśród róż nieopodal willi, a ku jego pamięci powstał monument, przy którym może zatrzymać się każdy zwiedzający. Ogród do dziś zachwyca kolorystyką, połączeniem jaskrawożółtych donic z niebieskimi schodami i ścianami i bambusowym lasem w tle. To miejsce, które trzeba zobaczyć.

Ogród MajorelleOgród Majorelle Ogród Majorelle fot. www.wkrainietajunow.pl

Czy w Marrakeszu jest bezpiecznie?

Zastanawiasz się, czy Marrakesz jest bezpiecznym kierunkiem podróży? Turyści w Marrakeszu są bardzo szanowani, dlatego nie ma powodów do obaw. Pamiętaj, że kradzież może przytrafić ci się wszędzie, dlatego bez względu na miejsce warto zachować ostrożność.

Więcej o: