Jak podróżować taniej? Kilka sprawdzonych porad, jak oszczędzać w podróży

KS
10.01.2019 09:00
Jak podróżować taniej?

Jak podróżować taniej? (fot. pexels)

Marzą wam się częstsze wyjazdy, ale koszty wycieczek was powstrzymują? Podpowiadamy, jak oszczędzać, by móc podróżować częściej.

Wcześniej rezerwujcie bilety i noclegi

To jeden z najlepiej znanych sposobów na ograniczanie kosztów wyjazdów. Wcześniejsza rezerwacja wycieczek, biletów lotniczych czy autobusowych oraz noclegów pozwala często skorzystać z atrakcyjnych zniżek. Na przykład większość biur podróży oferuje rabaty nawet do 40 procent, jeśli zarezerwujecie wakacje jeszcze w grudniu czy styczniu. Nawet transport z lotniska można zarezerwować wcześniej, by oszczędzić koszty (np. easyBus do Londynu czy Flibco do Brukseli). Również wcześniejsze rezerwowanie hoteli czy pensjonatów pozwala często skorzystać z atrakcyjnych zniżek. 

fot. pexels

Wybierajcie odpowiednią porę i bądźcie elastyczni

Jeżeli zależy wam na tym, by podróżować taniej, warto wiedzieć, kiedy w danym kraju jest tzw. wysoki sezon, czyli okres, w którym ceny są najwyższe i omijać ten czas. Dla przykładu najdrożej we Włoszech jest w sierpniu. Warto przy tym również wspomnieć o elastyczności. Często najtańsze są bilety i wycieczki organizowane od października do maja, taniej można również zarezerwować oferty last minute (np. z wyjazdem na drugi dzień) czy w środku tygodnia. Czasami trafi się świetna oferta wyjazdowa do kraju, którego nie braliście pod uwagę, ale może warto się skusić i z niej skorzystać? 

Gdzie jeść i spać, by zaoszczędzić? 

Jeżeli zależy wam na obniżeniu kosztów wycieczki, warto wiedzieć, gdzie można tanio nocować i tanio zjeść. Tanie noclegi znajdziecie w hostelach czy dormitoriach. Również wiele serwisów internetowych oraz hoteli oferuje specjalne zniżki, np. za zapisanie się do newslettera. Możecie również zdecydować się na tzw. CouchSurfing czy Hospitality Club, gdzie można wyszukać osoby, które przygarną was pod swój dach za darmo.

Innym ciekawym pomysłem będzie nocowanie pod namiotem. Na przykład w krajach skandynawskich panuje prawo Allemansrätten, dzięki któremu turysta może rozbić namiot w niemal każdym miejscu, nawet na terenie prywatnym na jedną noc, o ile nie przeszkadza właścicielowi i znajduje się w odpowiedniej odległości od zabudowań.

W kwestii jedzenia lepiej omijać hotelowe restauracje oraz te, które znajdują się przy głównych ulicach i przy atrakcjach turystycznych. Schodząc w boczną, uliczkę możecie znaleźć bary i restauracje, w których ceny są o wiele niższe, a przy tym posmakować lokalnych przysmaków. W Azji na ulicznych straganach zjecie bardzo tanio i pysznie. 

Jak podróżować taniej? Kilka sprawdzonych porad, jak oszczędzać w podróżyJak podróżować taniej? Kilka sprawdzonych porad, jak oszczędzać w podróży fot. pexels

Podróżujcie w grupie

Podróżowanie w grupie również pozwala zaoszczędzić. Planując wycieczkę objazdową, możecie rozłożyć koszty wynajmu samochodu oraz paliwa na wszystkich w grupie, dzięki czemu kwota znacznie spadnie. 

Podróżujcie lekko i bez zbędnego bagażu

Warto mieć na uwadze również to, że podróżowanie jedynie z bagażem podręcznym jest tańsze. Gdy podróżuje się tanimi liniami lotniczymi, za bagaż rejestrowany trzeba dodatkowo zapłacić. Poza tym podróżowanie z mniejszych bagażem jest przede wszystkim wygodniejsze, a w bagażu podręcznym zmieści się naprawdę dużo rzeczy.

Bądźcie na bieżąco z promocjami

Warto również na bieżąco obserwować strony podróżnicze oraz serwisy dotyczące taniego podróżowania. Można również zapisać się do newsletterów biur podróży, tanich linii lotniczych itp. Dzięki temu macie możliwość być na bieżąco z aktualnymi promocjami oraz specjalnymi ofertami. 

Więcej o: