Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Rodzaje butów trekkingowych
Przede wszystkim warto zauważyć, że dość trudno jest sklasyfikować buty trekkingowe, ponieważ nie ma jednoznacznej definicji co do ich podziału. Najłatwiej jednak przyjąć, że możemy podzielić tego typu obuwie na:
- lekkie obuwie turystyczne - dobre na lekkie podejścia, niziny oraz podejście skalne, o ile jest sucho. Do tej grupy zaliczamy także półbuty i sandały trekkingowe
- modele z jednorodnym poszyciem (nieszyte) lub z membraną - sprawdzą się w górach średniej wielkości, poniżej linii śniegu oraz na trudnym terenie
- modele w wysokie góry wymagają bardzo dobrej i twardej podeszwy. Powinny dobrze chronić przed uderzeniem o kamienie czy zapewnić nam komfort, jeżeli natrafimy na śnieg w górach. Często w nazwie możemy spotkać określenie "mountain" czy "backpacking".
- ciężkie buty wzmocnione otokami - na wyprawy w bardzo trudny teren lub na lodowiec.
Rodzaje butów trekkingowych Rodzaje butów trekkingowych (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. lionandwreath.tumblr.com)
Jak dobrać buty trekkingowe?
Niestety, nie można wskazać jednej, idealnej pary butów trekkingowych, ponieważ pod uwagę należy wziąć zarówno teren, po jakim planujemy wędrować, jak i kształt naszej stopy. Jednak jest kilka czynników, na które kupujący powinien zwrócić szczególną uwagę:
- Wysokość cholewki - powinna być dobrana do ciężkości naszego bagażu - im większy i cięższy plecak będziemy nosić, tym but lepiej powinien trzymać w kostce. Rozmiar bagażu najczęściej jest powiązany też z rodzajem terenu, po którym będziemy wędrować, stąd jest dobrym wyznacznikiem.
- Materiał - powinien być jak najlepszej jakości. Nowoczesne technologie idą w parze z projektowaniem wygodnych i porządnych butów trekkingowych, jednak sam materiał i wykończenie zależeć będzie od rodzaju obuwia. Od lat najbardziej cenioną technologią jest materiał Gore-Tex
- Warstwa izolująca - but powinien dobrze chronić zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Będzie to miało większe znaczenie przy cięższych butach trekkingowych, a rodzaj zastosowanych izolacji zależy od tego, na jaki teren i jakie warunki przeznaczony jest konkretny model.
- Komfort - stopa powinna oddychać, a but powinien odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Powinien też oczywiście być wygodny.
- Podeszwa - powinna być jednocześnie elastyczna i sztywna; musi też dobrze amortyzować. Buty trekkingowe przeznaczone na cięższy teren mają zazwyczaj odpowiednio wyprofilowaną podeszwę oraz zapobiegają w lepszym stopniu ślizganiu się stopy podczas gorszych warunków atmosferycznych.
Jak przymierzać buty trekkingowe? Jak przymierzać buty trekkingowe? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. indulgy.com)
Jak przymierzać buty trekkingowe?
Kupując buty trekkingowe, należy wcześniej je przymierzyć. Na szczęście w większości sklepów online bez trudu możesz zwracać i wymieniać towar bez dodatkowych kosztów. Przymierzając obuwie, dobrze jest wyjąć ze środka wkładkę i postawić na niej stopę. Zwróć uwagę na to, by stopa nie wychodziła poza wkładkę w żadną stronę, inaczej nawet jeśli włożysz stopę w obuwie, będzie cię ono uwierać. Warto też pospacerować w butach, by sprawdzić, jak się układają podczas chodzenia. Nie warto kupować butów z myślą, że się rozciągną, ponieważ w takim wypadku mogą już nie trzymać tak dobrze w kostce.
Buty trekkingowe to nierzadko większy wydatek, ale warte są swojej ceny. Przy odpowiedniej konserwacji posłużą nam przez długie lata, a jednocześnie zwiększają bezpieczeństwo podczas pieszych wypraw.
Masz już wybrane idealne buty trekkingowe? Sprawdź najciekawsze oferty na jesień w polskich górach.