Chorwacja - poznaj miejsca, gdzie unikniesz tłumów turystów nawet w środku sezonu

KS
28.03.2018 11:00
Szybenik jest atrakcyjny, ale nie tak zatłoczony jak Dubrownik czy Split. Niestety, znajdująca się tu  katedra św. Jakuba jest jednym z pięciu najbardziej zagrożonych zalaniem zabytków na świecie

Szybenik jest atrakcyjny, ale nie tak zatłoczony jak Dubrownik czy Split. Niestety, znajdująca się tu katedra św. Jakuba jest jednym z pięciu najbardziej zagrożonych zalaniem zabytków na świecie (shutterstock)

Chorwacja wydaje ci się przereklamowana i przepełniona turystami? Wybraliśmy kilka mniej znanych miejsc, które warte są odwiedzenia. Dodatkowo znaleźliśmy dla was kilkanaście noclegów w bardzo okazyjnych cenach.

Slawonia

Charakteryzuje się równinnym krajobrazem i ze względu na żyzne gleby jest idealnym miejscem do uprawy roli. Mimo że nie leży nad Adriatykiem, warto dać jej szansę. Na jej terenie znajduje się wiele zabytków architektury drewnianej, parków przyrodniczych i winnic. W Slawonii znajduje się też kilka malowniczych parków narodowych. Szczególnie atrakcyjne dla miłośników przyrody będą Park Przyrody Kopacki rit i Park Przyrody Papuk, przez który przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe.

Zagorje

Region słynie między innymi z najważniejszego w kraju sanktuarium maryjnego. Znajduje się ono w miejscowości Marija Bistrica, około 30 kilometrów od Zagrzebia. Obiektem kultu jest tam drewniana figura Matki Boskiej pochodząca z XV wieku. Choć Zagorje nie leży nad morzem, jest możliwość wypoczęcia nad wodą. W regionie znajdują się źródła wód termalnych, w związku z czym powstało tam wiele ośrodków, w których Chorwaci regenerują się i rehabilitują.

Sanktuarium Marija Bistrica w ChorwacjiSanktuarium Marija Bistrica w Chorwacji Robert/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Wyspa Proizd

Jest całkowicie niezamieszkała, co czyni z niej idealną odskocznię dla tych, którzy chcą odpocząć od gwarnych, turystycznych miejscowości. Da się na nią dotrzeć łodzią wypływającą z portu Vela Luka położonego na wyspie Korcula. Proizd przecinają liczne ścieżki i szlaki, więc z czystym sumieniem polecamy ją miłośnikom pieszych wędrówek. Nie brakuje oczywiście również pięknych plaż, w tym tych dla naturystów.

Wyspa Vis

Jest dziewiątą co do wielkości wyspą Chorwacji i miejscem, które jeszcze nie jest tak szturmowane przez turystów, szczególnie tych z Polski. Wiele osób wybiera ją właśnie ze względu na wyjątkowo spokojną i relaksującą atmosferę niczym nieprzypominającą hałaśliwych kurortów. W 2016 roku jedna z tamtejszych plaż, Stiniva, w plebiscycie European Best Destination została uznana za najpiękniejszą w Europie. Można się na nią dostać, schodząc po stromym urwisku lub przypływając łodzią.

Vis jest wyspą, na której można zaznać nieco więcej spokoju niż na innych wyspach ChorwacjiVis jest wyspą, na której można zaznać nieco więcej spokoju niż na innych wyspach Chorwacji shutterstock

Szybenik

To kolejne, po Dubrowniku, chorwackie miasto, które zagrało w 'Grze o tron' - Szybenik 'wcielił się' w wolne miasto Braavos. Mimo swojej roli, jest zdecydowanie mniej zatłoczone niż Dubrownik czy Split. Co roku odbywa się tam np. Międzynarodowy Festiwal Dzieci. Prawdziwą perłą Szybenika jest jednak katedra św. Jakuba, która od 2000 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Poniżej znajdziecie atrakcyjne oferty na noclegi w różnych częściach Chorwacji. Znajdą się propozycje na każdą kieszeń oraz ciekawe oferty dla większych grup. 

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • Milena Wójcik

    0

    Bardzo fajny artykuł.Wybieramy się w tym roku do Chorwacji z chłopakiem, więc tym bardziej miło się to czyta. Wykupiliśmy sobie wczasy w Itace, z usług której korzystaliśmy już nie raz ale może uda się wypożyczyć samochód i zwiedzić trochę więcej. Swoją droga są fajne oferty last minute w tym momencie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX