Survival - jak zacząć? Dla kogo są wyjazdy survivalowe?

KS
21.03.2018 12:30
Survival - jak zacząć? Dla kogo są wyjazdy survivalowe?

Survival - jak zacząć? Dla kogo są wyjazdy survivalowe? (fot. pexels)

Jeżeli myślisz nad rozpoczęciem przygody z survivalem, to musisz się do niej bardzo dokładnie przygotować. Od tego będzie zależeć to, czy wyprawa okaże się przyjemnością. Podpowiadamy, o czym powinien pamiętać początkujący survivalowiec.

Podstawowy ekwipunek

Jeżeli planujesz survival to musisz zadbać przede wszystkim o trzy rzeczy - dobrą kondycją, odpowiednie przygotowanie oraz ekwipunek. Ten ostatni nie jest jednak skomplikowany i jego skompletowanie nie powinno być trudne. Przede wszystkim podstawowym elementem survivalowego ekwipunku będą nóż i latarka. Nóż jest niezwykle uniwersalnym sprzętem, który przyda się zarówno do otwarcia puszki, pocięcia liny czy nazbierania chrustu na ognisko. Najlepiej zainwestować w latarkę ledową, która nie potrzebuje dużych zasobów energii i starcza na bardzo długo. Jeśli chodzi o ubrania, to nie da się przewidzieć wszystkiego, jednak jeżeli prognozy pogody są optymistycznie, nie należy wypychać plecaka zbyt dużą ilością ciepłych ubrań. Sprawdzi się na pewno bielizna termoaktywna, która dobrze reguluje temperaturę ciała, jest lekka i nie krępuje ruchów. 

Podstawowy ekwipunekPodstawowy ekwipunek kolaż redakcja, materiały partnerów

Jaki plecak wybrać?

Obowiązkowym elementem ekwipunku każdego survivalowca jest także plecak. Musi być on wygodny, odporny na działanie warunków atmosferycznych, lekki i jednocześnie pojemny. Powinien też mieć jak największą ilość kieszonek, w których uporządkujemy najpotrzebniejsze rzeczy. Plecak nie może wchłaniać wody ani przemiękać, dlatego lepiej sprawdzają się te z tworzyw sztucznych. Są one też wytrzymalsze i często lżejsze niż te z naturalnych materiałów. Warto też zwrócić uwagę na to, by plecak posiadał dużą liczbę pasów, które odciąża kręgosłup. Każdy plecak powinien mieć dodatkowe wsparcie pod żebrami, a większe modele również na biodrach.

Jaki plecak wybrać?Jaki plecak wybrać? kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. bitrebels.com

Czy survival jest dla każdego?

Survival często kojarzy się przede wszystkim z młodszymi osobami, jednak tak naprawdę jest to dziedzina dla każdego. Poziom trudności możemy dopasować do swoich możliwości, ale na pewno potrzeba mieć dobrą kondycję i dużą wytrzymałość, zwłaszcza psychiczną. W dużej mierze survival polega przede wszystkim na walce z własnymi słabościami, a w drugiej kolejności na mierzenie się z naturą. Plusem survivalu jest to, że jest to stosunkowo niedroga aktywność, w której lepiej jest inwestować w siebie i swoją kondycję niż w drogi sprzęt. 

Jeżeli myślisz nad rozpoczęciem przygody z survivalem, poniżej znajdziesz więcej przydatnego ekwipunku. 

Więcej o: