Chorwacja kusi także poza sezonem - dlaczego warto ją odwiedzić wiosną?

KS
14.03.2018 11:00
Klanjec to nieduże miasto położone w regionie Zagorje

Klanjec to nieduże miasto położone w regionie Zagorje (shutterstock)

To nie jest kraj, do którego jeździ się tylko latem. Chorwacja ma dużo do zaoferowania również poza sezonem. Malowniczo położone winnice, lokalna kuchnia i zabytki to tylko początek. Sprawdzamy, co warto tam zobaczyć.

Zabytki i cuda przyrody

Wiosna zachęca do pieszych wycieczek, unikając zarówno upałów jak i tłumów turystów. Jest to więc doskonała okazja, by wybrać się do Chorwacji i poznać uroki, jakie kryje w sobie ten kraj. Niewielu turystów wie o rezerwacie przyrody Medvednica - zielony obszar obejmujący wiele szlaków górskich, przeznaczonych również dla wędrowców. Można tu zobaczyć fortecę Medvedgrad oraz jaskinię Veternica, w której mieszkał człowiek prehistoryczny. Inną ciekawą atrakcją dla miłośników historii może być kościół św. Błażeja, w miasteczku Vodnjan, gdzie znajduje się drugi co do wielkości europejski zbiór mumii. Innymi wartymi polecania atrakcjami są skansen Rastoke, zamek Trakoscan czy Vukovar, który słynie ze znalezisk archeologicznych z kultury Vucedol. 

Winnice i lokalna kuchnia

W Chorwacji jest ponad 41 tysięcy zarejestrowanych hodowców winorośli i ponad 1600 producentów wina, a regiony słynące z jego wytwarzania można znaleźć zarówno na wybrzeżu, jak i w głębi kraju. Produkcja wina zalicza się do jednego z najszybciej rozwijających się sektorów chorwackiej gospodarki. Z produkcji wina słynie przede wszystkim Slawonia i Baranja. Z kolei winiarnia w Kutjevo może też pochwalić się imponującą kolekcją win zgromadzonych w swoich zabytkowych, najstarszych na świecie piwnicach, których historia sięga roku 1232. Poza unikalnymi gatunkami win, warto również spróbować wyśmienitych potraw lokalnej kuchni. Ciekawą atrakcją jest także możliwość zwiedzenia winnic. 

Osijek to jedno z głównych miast Slawonii, regionu niedocenianego przez turystówOsijek to jedno z głównych miast Slawonii, regionu niedocenianego przez turystów shutterstock

Aktywny wypoczynek

Również osoby, które wolą odpoczywać w aktywny sposób nie brakuje w Chorwacji atrakcji. Godne polecenia są loty balonem, spływy kajakowe, przelot paralotnią w pięknym parku Biokovo czy konne zwiedzanie Slawonii. Chorwacja to kraj, w którym możemy zarówno cieszyć się morzem, jak i górami, dlatego również wiosną znajdzie się tutaj wiele aktywności, które warto wypróbować. 

Znaleźliśmy dla was także kilka niedrogich propozycji noclegów w Chorwacji. Ceny poza sezonem są naprawdę atrakcyjne, więc jeżeli zastanawiacie się nad wyjazdem na wiosnę, być może znajdziecie propozycję idealną dla siebie. 

Więcej o: