Pociągiem po Europie - jak zaplanować i jak się przygotować?

KS
21.02.2018 10:00
Pociągiem po Europie

Pociągiem po Europie (fot. unsplash)

Pociągi to bardzo wygodny i często niedrogi sposób podróżowania po Europie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę planując podróż i jakie są możliwości.

Dlaczego warto podróżować pociągiem?

Kiedy już wybierzemy wymarzony kierunek podróży i chcemy w danym kraju zobaczyć jak najwięcej, warto zdecydować się na przejazdy pociągami. Dużym plusem niewątpliwie jest to, że dworce znajdują się zwykle w centrach miast, a nie są od nich oddalone wiele kilometrów, jak to w przypadku lotnisk. Kolejnym plusem jest łatwość w kupowaniu biletów - o czym będziemy jeszcze wspominać poniżej. Pociągi są również bezpiecznym i wygodnym środkiem transportu. 

Dlaczego warto podróżować pociągiem?Dlaczego warto podróżować pociągiem? fot. pexles

Jak kupować bilety kolejowe za granicą?

Najbezpieczniej będzie jeżeli skorzystamy z jednej z dwóch opcji: kupimy bilet bezpośrednio na stacji kolejowej lub przez internet na oficjalnej stronie przewoźnika. Większość zagranicznych stron dostępna jest w języku angielskim czy niemieckim, dzięki czemu nie powinno być większych problemów z zakupem biletu. Płatność odbywa się najczęściej za pomocą karty płatniczej lub kredytowej, lub PayPala. 

Zamawiając bilet warto zwrócić uwagę na nazwy dworców i miejscowości w rodzimym języku kraju, w którym chcemy podróżować, ponieważ rzadko są one przetłumaczone. Na przykład podróżując po Włoszech, warto znać włoskie nazwy miast lub dworców. 

Ile kosztuje podróżowanie pociągiem?

Podobnie jak kupując bilety na polską kolej, rezerwując je wcześniej zapłacimy zazwyczaj dużo mniej niż kupując z dnia na dzień. Jeżeli planujemy podróż z wyprzedzeniem kilkumiesięcznym (np. chcemy już teraz zaplanować majówkę lub letni urlop) to możemy zapłacić nawet 50-70% mniej niż, jeśli byśmy czekali z tym na ostatnią chwilę. Warto jednak pamiętać, że w okresie wakacyjnym i świątecznym bilety mogą być droższe. Cena biletu zależy także od rodzaju pociągu, klasy biletowej, godziny przejazdu oraz rodzaju biletu. W większości krajów możemy także korzystać ze zniżek - dla dzieci, seniorów i innych. 

To się przyda podczas podróżowania pociągiemTo się przyda podczas podróżowania pociągiem kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. s1.favim, autor NN

Jeżeli zdecydujecie się na podróżowanie pociągiem, to z pewnością przydadzą wam się akcesoria, które uprzyjemnią podróżowanie. Wśród nich warto wymienić chociażby lunch boxy, poduszki podróżne czy drobną elektronikę, która pozwoli wam się rozerwać w drodze. Poniżej kilka propozycji, w tym takich dzięki, którym również podróżowanie pociągiem z małym dzieckiem będzie o wiele prostsze:

Więcej o:
Komentarze (8)
Zaloguj się
 • Oceniono 13 razy 13

  "Cena biletu zależy także od rodzaju pociągu, klasy biletowej, godziny przejazdu oraz rodzaju biletu".
  Naprawdę ?
  Bardzo przydatne informacje. Wierszówka poszła.

 • prinsik

  Oceniono 12 razy 12

  Co za żenujący bełkot bez żadnych praktycznych informacji.
  A ha warto wziąć poduszeczkę i lunch box. Informacje godne Nobla turystycznego.
  Oczywiście między bełkotem stos reklam.
  Chyba tabloidy są już bardziej poważne.

 • simona_gwizdziel

  Oceniono 13 razy 11

  Autorze, artykuł jest do dupy i nie informuje o niczym. A gdzie informacje o opłacie przejściowej na granicy? O Interrailu i innych europejskich zniżkach? Żenada.

 • anduel

  Oceniono 2 razy 2

  Artykuł do bani, jeśli komuś się przyda to mogę z własnego doświadczenia podpowiedzieć jak i co. Belgia - bardzo ciekawy kraj (Bruksela, Antwerpia i Brugia), trzy miasta które naprawdę warto zobaczyć. Bilet kolejowy na 10 przejazdów kosztuje ok 74 Euro, jest to kartonik z 10 miejscami w których piszemy imię, nazwisko relację (od do, niezależnie od przesiadek) oraz datę. Na jednym bilecie może jechać jedna osoba lub dziesięć. Jedna pojedzie dziesięć razy a dziesięć raz, pięć osób pojedzie i wróci. Pociągi wszystkie poza ICE. W Niemczech jest bilet regionalny 29Euro dla dwóch osób w dzień roboczy od 9 rano poza ICE ale z metrem. Jest też coś takiego w Anglii, ale tam lepiej jeździć rodzinnie, za niewielki pieniądze jeździliśmy z córką z Reading do Londynu i bilet działał też w metrze. Może niewiele wiem, ale to jest przynajmniej jakąś przydatną informacją.

 • Marta Gług

  0

  Przydatne i rzetelne informacje na temat podróży pociągiem po Europie dostępne są na stronie www.europodroze.pl w tym opisy konkretnych przewoźników, ceny, aktualne promocje i konkretne połączenia. Mozna również kupić bilet online siedząc w swoim fotelu, bez fatygowania się na dworzec.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX