Wybieracie się autem na rodzinny wyjazd? Dobierzcie właściwy fotelik samochodowy dla dziecka

KS
16.02.2018 10:30
fotelik dla dziecka, fotelik samochodowy, bezpieczeństwo

fotelik dla dziecka, fotelik samochodowy, bezpieczeństwo (Wbudowany fotelik dla dziecka)

Nie tylko ze względu na przepisy prawa, ale także na bezpieczeństwo dziecka, musimy przed jazdą wyposażyć się w odpowiedni fotelik samochodowy. Podpowiadamy, jak dobrać właściwy i kiedy należy go wymienić. Sprawdźcie czy macie zamontowany prawidłowy fotelik, przed wyruszeniem na ferie czy dłuższą wycieczkę!

Najważniejszym parametrem ze względu, na który należy dobrać fotelik dla dziecka, to kategoria wagowa. Pod tym kątem możemy wyróżnić kilka rodzajów fotelików. 

Foteliki samochodowe grupa 0 i 0+(do 13 kg)

Foteliki dla niemowląt zawsze montowane są tyłem, aby chronić delikatny kręgosłup dziecka. Dostępne na rynku modele możemy montować za pomocą bazy Isofix lub zwykłych pasów bezpieczeństwa. 

Foteliki samochodowe dla niemowlątFoteliki samochodowe dla niemowląt kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pixabay

Foteliki samochodowe grupa 1 (9 - 18 kg)

Tego typu foteliki mogą być montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Zalecane jest, by mniej więcej do 4 roku życia dzieci jeździły tyłem, dzięki czemu ich głowa i kręgosłup są mniej narażone. Dostępnych jest też wiele modeli wielofunkcyjnych - od 9 do 36 kg, które można modyfikować, gdy dziecko rośnie. 

Foteliki samochodowe 9 - 18 kgFoteliki samochodowe 9 - 18 kg kolaż redakcja, materiały partnerów

Foteliki samochodowe grupa 2 i 3 (15 - 38 kg)

Zazwyczaj montowane są już wyłącznie przodem do kierunku jazdy, ale zdarzają się modele dwukierunkowe, które najpierw montujemy tyłem, a gdy dziecko podrośnie - przodem. Dla najstarszych dzieci proponowane są siedziska, która zapinamy na zwykłe pasy. Zazwyczaj maluch korzysta z nich do około 12 roku życia (lub do osiągnięcia powyżej 150 cm wzrostu), do czasu, gdy nie musi już używać fotelika. 

Foteliki samochodowe grupa 2 i 3 (15 - 38 kg)Foteliki samochodowe grupa 2 i 3 (15 - 38 kg) kolaż redakcja, materiał partnerów

 

Na rynku znaleźć możemy także modele, które łączą różne kategorie wiekowe. Przy wyborze fotelika samochodowego drugorzędną kwestią pozostaje także wzrost dziecka. Jeżeli maluch mieści się w danej kategorii wagowej, ale jego główka wystaje poza górną krawędź fotelika - należy go wymienić na większy. Pamiętajmy także, by wybierać modele certyfikowane, najlepiej znanych i sprawdzonych firm. Zapewniając maluchowi bezpieczeństwo w podróży, możemy być spokojniejsi podczas długiej trasy na ferie, wakacje czy wszelkie inne wycieczki. 

Więcej o:
Komentarze (5)
Zaloguj się
 • Marcin Marcinek

  Oceniono 1 raz 1

  Kiepsko wyszło. Bardzo mały plus, gdyż zaznaczono że można tyłem do 4 lat. Szkoda, iż autor nie pochylił się więcej nad tym tematem. Nic o testach, nic o dopasowaniu dziecka, nic o dopasowaniu do samochodu ... Szkoda.

 • dwie_szopy_jackson

  Oceniono 3 razy 1

  Tragiczny jest ten tekst sponsorowany. Jesli juz bierzecie pieniadze za sponsorowane teksty i wrzucacie artykul majacy udawac porade, to zrobcie to porzadnie a nie na odpiernicz!
  Kupowalem ostatnio fotelik dla cóki i ten artykuł nie zawiera nawet podstawowych informacji.
  Nawet sami nie wiecie zdjecia jakich fotelików powrzucaliście.

 • Marlena Arkawska

  0

  Wybranie dobrego fotelika to podstawa. Ja miałam kiedyś taki kupiony na szybko, bo się spieszyliśmy przed wyjazdem. I zaraz po powrocie kupiłam te co mi moja siostra poleciła czyli Foteliki Warszawa, bo przynajmniej jakość była dobra.

 • glunek

  Oceniono 2 razy 0

  RODZICE !!!
  tylko foteliki montowane TYŁEM do kierunku jazdy
  nawet najgorszy mocowany tylem jest lepszy niz najlepszy mocowany przodem !!!
  dotyczy to KAŻDEGO dziecka.
  czemu?
  uderzasz autem w drugie auto i w foteliku przodem dziecku zrywa się kręgosłup przy głowie
  to samo w fotelu tyłem i dziecko wgniata się w fotel głową-żadnych obrazen poza strachem...

  POMYŚLCIE i poszukajcie zanim bedzie za pozno

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX