Snowboard - jak zacząć? Jaka deska dla początkujących i w co jeszcze musisz się zaopatrzyć

KS
22.11.2017 12:00
Snowboard - jak zacząć?

Snowboard - jak zacząć? (fot. pexles.com)

Snowboard zyskuje coraz większą popularność i wiele osób uważa, że kiedy już się zacznie - trudno jest oprzeć się adrenalinie, która towarzyszy jeździe na desce. Od czego jednak rozpocząć swoją przygodę i jak dobrać pierwszą deskę? Podpowiadamy.

Jaka deska dla początkujących?

Warto sobie odpowiedzieć na początku na pytanie, czy warto kupować deskę czy lepiej ją wypożyczyć. Jeżeli pierwszy raz będziemy mieć do czynienia ze snowboardem, to na pewno lepiej jest wypożyczyć deskę. Jeżeli jednak wiemy, że będziemy jeździć i sport nam się spodoba, możemy rozejrzeć się za odpowiednią deską dla siebie.

Deska dla początkujących powinna być jak najbardziej uniwersalna - pasująca do wszystkich stylów jazdy oraz lekka. Takie deski nazywane są "all-mountain". Wybierając odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na przedział wagowy i dopasować wybór do osoby, która będzie korzystać z deski. Pionowa postawiona deska powinna sięgać nam mniej więcej do brody, chociaż czasem kupuje się dłuższe deski, zwłaszcza do szybkiej jazdy lub krótsze - do skoków. Ważne by deska była miękka, dzięki czemu nie będzie reagować tak gwałtownie na nasze techniczne błędy.

Jaka deska dla początkujących?Jaka deska dla początkujących? Jaka deska dla początkujących? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. soundcloud.com) Jaka deska dla początkujących? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. soundcloud.com)

Buty na snowboard

Najważniejszą częścią naszego ekwipunku będzie nie deska, a buty snowboardowe. Muszą być wygodne i dobrze przytrzymywać nogę. Są one często wygodniejsze od butów narciarskich, ale również należy poświęcić nieco czasu, by dobrać właściwy rozmiar. Jeżdżąc na desce balansujesz całym ciałem, dlatego buty muszą być dobrane idealnie i lepiej jest zainwestować w nowy produkt niż je wypożyczać. Na rynku mamy dostępne buty twarde i miękkie. Te drugie przeznaczone są do bardziej swobodnej jazdy i doskonale sprawdzają się dla początkujących, zaś buty twarde produkowane są z myślą o zaawansowanych snowboardzistach.  

SnowboardSnowboard Snowboard (fot. pexels.com) Snowboard (fot. pexels.com)

Jak się ubrać na snowboard?

Przede wszystkim wygodnie i swobodnie. Warto zwrócić uwagę na to, by zarówno spodnie, kurtka czy rękawiczki był nieprzemakalne. Pierwsze godziny na desce będą wiązały się z częstymi upadkami, dlatego warto docenić takie elementy jak ochraniacze na nadgarstki, pośladki czy kolana. Warto również pomyśleć o bieliźnie termicznej, która świetnie sprawdzi się jako pierwsza warstwa - pozwala zachować dużą swobodę ruchu i zapewnia dobrą termoregulację.

Jak się ubrać na snowboard?Jak się ubrać na snowboard? Jak się ubrać na snowboard? (kolaż redakcja, materiał partnerów, fot. born-to-snowboard.tumblr.com) Jak się ubrać na snowboard? (kolaż redakcja, materiał partnerów, fot. born-to-snowboard.tumblr.com)

Przed rozpoczęciem swojej przygody ze snowboardem, warto zadbać także o ogólną kondycję fizyczną i gibkość. Mocne nogi z pewnością ułatwią nam pierwsze próby jazdy, dlatego warto rozpocząć trening jeszcze przed wyruszeniem na stok. Pierwsze próby warto zorganizować pod okiem instruktora, który pomoże poznać podstawy. 

Więcej o: