Kask narciarski - jak wybrać właściwy? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie

KS
10.11.2017 12:00
Kask narciarski

Kask narciarski (fot. pexels.com)

Kask narciarsko-snowboardowy jest obowiązkowym elementem zimowego wyposażenia. Jednak jego dobór nie jest wcale prostą sprawą - przed zakupem, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Podpowiadamy, jak znaleźć właściwą ochronę dla siebie i dziecka.

Jak dobrać rozmiar kasku?

Odpowiednio dobrany kask powinien przede wszystkim pasować rozmiarem i dobrze przylegać do głowy, ale nie być zbyt ciasny. Powinien umożliwiać swobodne poruszanie głową i być jak najlżejszy. Przymierzając, zwróć uwagę także na to, by dobrze przylegał do karku i nie zjeżdżał na oczy. Kaski dostępne są w różnych rozmiarach i najłatwiej będzie nam poznać właściwy, jeśli zmierzymy obwód swojej głowy ok. 1 cm nad brwiami. Warto chwilę pochodzić w kasku, aby mieć pewność, że wybrany model nigdzie nas nie uwiera. 

Jak dobrać rozmiar kasku?Jak dobrać rozmiar kasku? Jak dobrać rozmiar kasku? (kolaż redakcja, materiały partnera, fot. christinedonaldson.tumblr.com) Jak dobrać rozmiar kasku? (kolaż redakcja, materiały partnera, fot. christinedonaldson.tumblr.com)

Jak dobrać kask dla dziecka?

Kask zgodnie z polskimi przepisami jest obowiązkowy dla dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Nawet jeśli wyjeżdżamy do kraju bez takich regulacji, warto przyzwyczajać dziecko do kasku od najmłodszych lat. Nawet na oślej łączce z maluchem może zderzyć się ktoś znacznie cięższy. Kask dla malucha powinien być przede wszystkim lekki i dobrze wentylowany. Nie należy pod niego zakładać grubej czapki, a jedynie kominiarkę czy lekką polarową czapeczkę. Nie powinien dlatego być też ani za luźny, ani zbyt ciasny. Podobnie jak w przypadku kasków dla dorosłych, dopasowanie dziecięcego modelu wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Na szczęście wiele kasków dziecięcych jest regulowanych, więc może służyć przez kilka sezonów. 

Jak dobrać kask dla dziecka?Jak dobrać kask dla dziecka? Jak dobrać kask dla dziecka? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. togetherweroam.com) Jak dobrać kask dla dziecka? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. togetherweroam.com)

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Kupując kask, warto też zwrócić uwagę na dopasowanie do gogli. Akcesoria powinny być kompatybilne - zwróć uwagę przede wszystkim na kształt ramki i zapięcie. Między kaskiem a goglami powinna być tylko niewielka przerwa na czole, a tylne zapięcie kasku powinno dobrze trzymać pasek. Niemniej ważna jest jednak także sama technologia, w jakiej został wykonany kask. Mamy do wyboru modele in mould i hardshell, z tym że te pierwsze są nieco korzystniejsze cenowo, ale nieco gorzej wentylują. Różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaniem materiałów i tworzyw oraz nieco konstrukcją. Ważna jest także wyściółka, która powinna znajdować się nie tylko w kasku, ale też na paskach i zapięciach. 

Na co jeszcze zwracać uwagę?Na co jeszcze zwracać uwagę? Na co jeszcze zwracać uwagę? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. Sarah Tanaka) Na co jeszcze zwracać uwagę? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. Sarah Tanaka)

Kask narciarski to często niemały wydatek, jednak jest on gwarancją naszego bezpieczeństwa na stoku. Po upadku i uderzeniu głową zazwyczaj zaleca się wymienić kask, ponieważ często dochodzi do odkształcenia. Jednak nawet jeśli do tej pory unikaliśmy wypadków, to zaleca się wymianę kasku co 3-5 lat. 

Więcej o: