Futerały na mróz, kamerki na stok i inne gadżety, które przydadzą się do robienia lepszych zdjęć zimą

KS
05.01.2019 11:00
Jak robić dobre zdjęcia zimą?

Jak robić dobre zdjęcia zimą? (fot. pexels.com)

Zima to wymagająca pora roku, także dla fotografów. Jednak zdjęcia z zimowych wyjazdów mogą być nie tylko wspaniałą pamiątką, ale także być późniejszą dekoracją naszego mieszkania. Przygotujmy się na sezon!

Przygotowanie sprzętu

Zima to wymagająca pora roku dla naszego aparatu, kamery czy smartfona. Przede wszystkim warto pamiętać, że mróz i niska temperatura wpływają na sprzęt i mogą nawet doprowadzić do jego uszkodzenia. Warto zapoznać się z instrukcją producenta, w której powinna być informacja o tym, przy jakich temperaturach granicznych sprzęt na pewno zadziała. Dla większości aparatów i kamer jest to około -10 stopni Celsjusza. Również baterie i akumulatory wyładowują się w zimie szybciej, dlatego zawsze warto mieć ich zapas. Dodatkowym zabezpieczeniem może być powerbank. Warto też zabezpieczyć sprzęt przed mrozem, trzymając go w odpowiednim futerale i blisko siebie. 

Przygotowanie sprzętuPrzygotowanie sprzętu Przygotowanie sprzętu (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot.instagram.com/mandinelson_) Przygotowanie sprzętu (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot.instagram.com/mandinelson_)

Jak robić lepsze zdjęcia zimą?

Robiąc zdjęcia zimą należy pamiętać o kilku rzeczach, które są najbardziej istotne o tej porze roku. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę balans bieli, która o tej porze roku dominuje w krajobrazie. Aby ocieplić fotografię, warto robić zdjęcia w okolicy południa, kiedy słońce najlepiej oświetla śnieg oraz ma najładniejszą barwę. Należy przy tym pamiętać, że zimowe zdjęcia są o wiele lepiej doświetlone w południe (ponieważ śnieg odbija promienie) niż o tej samej porze latem. Konieczne może być więc podniesienie ekspozycji o +1 lub +2 EV. Oczywiście robiąc zdjęcia zimą nie można zapomnieć także o podstawowych aspektach takich jak kompozycja czy tematyka zdjęcia. 

Na co zwrócić uwagę, robiąc zdjęcia zimąNa co zwrócić uwagę, robiąc zdjęcia zimą Na co zwrócić uwagę, robiąc zdjęcia zimą (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. cant-wait-for-christmas.tumblr.com) Na co zwrócić uwagę, robiąc zdjęcia zimą (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. cant-wait-for-christmas.tumblr.com)

Fotografowanie sportów zimowych

Fotografowanie sportów zimowych wymaga odpowiedniego sprzętu, zwłaszcza jeżeli chcecie uwiecznić na zdjęciach własne wyczyny sportowe. W tym celu na pewno przydatne będą kamery sportowe, które dysponują również funkcją robienia zdjęć. Przydatne okazać się mogą także akcesoria, które pozwalają zamontować kamerę czy aparat na kasku lub przy kurtce. Fotografując sporty zimowe weźcie przede wszystkim pod uwagę kompozycję, aby zdjęcie było dynamiczne, a przez to atrakcyjniejsze. 

Fotografowanie sportów zimowychFotografowanie sportów zimowych Fotografowanie sportów zimowych (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. skimag.com) Fotografowanie sportów zimowych (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. skimag.com)

Więcej o: