Biwak zim±? Najpierw odpowiednio się przygotuj - ¶piwory, namioty i akcesoria na zimowe wyjazdy

KS
03.11.2017 13:30
Biwak zim±?  SprawdĽ akcesoria

Biwak zim±? SprawdĽ akcesoria (kolaż redakcja, materiały partnerów, fort. M?hâm?d ?d?l)

Jeżeli nie straszne s± ci niskie temperatury, to biwakowanie zim± ma niew±tpliwie wiele uroków. Jednak zanim wybierzesz się pod namiot, musisz wyposażyć się w odpowiedni na zimę ekwipunek. Przygotowali¶my przegl±d namiotów, ¶piworów oraz innych akcesoriów.

Namioty na zimowy biwak

Wybierając namiot na biwak musimy szukać modelu, który będzie wyposażony w tzw. fartuch przeciwśnieżny. Dobrze, by miał wysoki próg sypialni, dzięki czemu ¶nieg nie dostanie się do wnętrza namiotu. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na konstrukcję namiotu. Powinna być on wytrzymała, odporna na wichury i cięższe opady. Warto zauważyć, że takie namioty są często ciężkie, ale zim± nie wybieramy namiotu najlżejszego, a taki, który przetrwa trudne pogodowe warunki. 

Namioty na zimowy biwakNamioty na zimowy biwak Namioty na zimowy biwak (kolaż redakcja, materiały partnerów, for. eddit.com, autor NN) Namioty na zimowy biwak (kolaż redakcja, materiały partnerów, for. eddit.com, autor NN)

Śpiwory i maty

Zimą dni są krótkie, a w namiocie spędzamy sporo czasu. Dlatego równie ważne, co sam namiot są maty i śpiwory. Najlepiej sprawdzą się karimaty, które dobrze izolują od podłoża. Zimą należy także zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego śpiwora, o czym  pisaliśmy w tym artykule .  Przypominamy, że jeżeli często biwakujesz, również zimą, to o wiele lepiej jest zainwestować w śpiwór z wypełnieniem z puchu, który będzie doskonale izolował. Najcieplejszy będzie model typu "mumia". 

Śpiwory i matyŚpiwory i maty Śpiwory i maty (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. Merve Delener) Śpiwory i maty (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. Merve Delener)

Gotowanie na biwaku zimą

Na zimowym biwaku nie może zabraknąć wszystkich udogodnień, które zabieramy również w każdej innej porze roku pod namiot. Warto jednak zwrócić uwagę na sferę przygotowywania posiłków, ponieważ regularne dostarczanie kalorii jest niezwykle ważne. Nie powinniśmy gotować wewnątrz namiotu. Jeżeli jednak warunki atmosferyczne nie pozwalają nam na nic innego, to kuchenka powinna być wystawiona w przedsionku namiotu, a jego wejście powinno być nieco rozsunięte, by zapewnić dobrą wentylację. Zimą kuchenki zużywają więcej paliwa, dlatego powinniśmy mieć to na uwadze planując zwłaszcza dłuższe wyjazdy. 

Gotowanie na biwaku zimąGotowanie na biwaku zimą Gotowanie na biwaku zimą (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. bloglovin.com) Gotowanie na biwaku zimą (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. bloglovin.com)

Biwakowanie zimą ma wiele zalet, ale jeżeli dopiero szykujesz się na pierwszą wyprawę tego typu, to odpowiednio się do niej przygotuj. Przygotuj obowiązkowo odpowiednie ubrania oraz zainwestuj w bieliznę termoaktywną. Pierwsze próby biwakowania warto rozpoczynać w znanej sobie okolicy i jeżeli nie jesteśmy doświadczeni w tej dziedzinie, nie powinniśmy zapuszczać się za daleko w trudny teren. 

Więcej o:
Komentarze (2)
Zaloguj się
  • Marcin Felinczak

    0

    Strasznie słaby ten tekst. Jak się popatrzy w dobrych sklepach turystycznych typu na przykład www.skalnik.pl to tylko ¶piwory Marmot s± co¶ warte. Reszta pokazanego tu sprzętu to zabawki, które nie nadaj± się na biwak zimowy. Zimowe namioty powinny być lekkie i takie wła¶nie s±. Zobaczcie sobie polskie namioty Marabut. Podobnie s± polskie super ¶piwory yeti , Pajak czy Małachowski. Kuchenki zimowe raczej powinny być na benzynę , jak gazowe to musi być gaz specjalny wzmocniony.

  • student_zebrak

    0

    w zimie to ja jade do Europy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX