Co spakować do plecaka trekkingowego? Porady dla początkujących wielbicieli górskich wycieczek

KS
30.10.2017 13:00
15.08.2011 TATRY , WIERZCHOLEK GORY GRZES
FOT. RAFAL MIELNIK / AGENCJA GAZETA

15.08.2011 TATRY , WIERZCHOLEK GORY GRZES FOT. RAFAL MIELNIK / AGENCJA GAZETA (RAFA? MIELNIK)

Góry przyciągają zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskim trekkingiem, koniecznie zadbaj o to, by odpowiednio spakować swój plecak.

Odpowiednie ubrania

Wybierając się na pieszą wycieczkę w góry, zwłaszcza jesienią, należy liczyć się z tym, że pogoda może się błyskawicznie zmienić. Powinniśmy być przygotowani zarówno na deszcze, jak i śnieg. Z drugiej strony w każdej chwili może się ocieplić, dlatego warto, by w plecaku znalazło się miejsce na lżejszą kurtkę czy polar. Dobrze jest, jako bazę stroju, wybrać bieliznę termoaktywną, która doskonale sprawdzi się niezależnie od pogody

Odpowiednie ubraniaOdpowiednie ubrania Odpowiednie ubrania (kolaż redakcja, materiały partnerów) Odpowiednie ubrania (kolaż redakcja, materiały partnerów)

Raki, czekany, kijki

Raki, czekany czy kijki przydają się w zależności od terenu, w jaki się wybieramy. Jednak jadąc w Tatry jesienią czy zimą, zawsze warto zabrać czekan i raki, które zabezpieczą nas przed upadkiem czy ześlizgnięciem się. Jeżeli wcześniej się nimi nie posługiwałeś, warto ukończyć krótki kurs turystyki wysokogórskiej. Kijki przydają się z kolei w łagodniejszym terenie, kiedy podróżujemy z większym (i cięższym) plecakiem - pozwalają odciążyć kolana i stawy biodrowe. 

Raki, czekany, kijkiRaki, czekany, kijki Raki, czekany, kijki (kolaż redakcja, materiały partnerów) Raki, czekany, kijki (kolaż redakcja, materiały partnerów)

Co jeszcze należy spakować? 

Na pewno przydać się może latarka, a jeśli zależy ci na wolnych rękach, wybierz model czołowy. Do plecaka należy także spakować nóż czy scyzoryk, zapałki oraz oczywiście mapę. Można także zaopatrzyć się w kompas lub nawigację turystyczną, chociaż nic nie zastąpi aktualnej mapy terenu. Należy również spakować apteczkę z najbardziej potrzebnymi lekami i opatrunkami oraz gwizdek - przyda się w razie, gdy będziemy musieli wzywać pomoc. Pamiętaj, żeby zabrać na wycieczkę prowiant oraz zapas wody. Przydać się może także płachta biwakowa, z której możemy zrobić prowizoryczne schronienie. 

Co jeszcze należy spakować?Co jeszcze należy spakować? Co jeszcze należy spakować? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. jonathanwolfpup Co jeszcze należy spakować? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. jonathanwolfpup

Pakując smartfon albo nawigację, warto pamiętać o dodatkowym power banku, który rozwiąże problem braku dostępu do prądu. Równie ważny jest sam plecak - zawsze należy wybrać model, który najlepiej będzie spełniał nasze potrzeby i będzie dobrze przystosowany do warunków, w jakich planujemy chodzić. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych  typów plecaków oraz dodatkowe sprzęty, które warto zabrać ze sobą w góry jesienią.