Nie tylko od aparatu zależą piękne zdjęcia z podróży. O tych zasadach musisz pamiętać, jeśli chcesz mieć świetne wspomnienia

KS
17.10.2017 12:30
fotografowanie w podróży

fotografowanie w podróży (fot. pexels.com)

Zdjęcia są wspaniałą pamiątką z podróży. Jednak zanim zaczniecie fotografować, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami etyki w fotografii, by uniknąć problemów podczas urlopu i cieszyć się pięknymi zdjęciami po powrocie.

Jaki aparat wybrać na wakacje?

W zależności od tego, na jakim efekcie nam zależy, możemy wybierać spośród kilku typów aparatów. Wśród najpopularniejszych modeli na wakacje znajdziemy aparaty kompaktowe, lustrzanki oraz te do fotografii natychmiastowej. Modele kompaktowe są niewielkie i łatwe w obsłudze, więc sprawdzają się doskonale podczas podróży. Lustrzanki są cenione ze względu na piękne zdjęcia, jednak wymagają nieco więcej umiejętności, by w pełni korzystać z ich możliwości. Modele do fotografii natychmiastowej cieszą się ostatnio coraz większą popularnością, a część z nich posiada nawet lusterko, które ułatwia robienie selfie. 

Jaki aparat wybrać na wakacje?Jaki aparat wybrać na wakacje? Jaki aparat wybrać na wakacje? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. instagram.com/cluse) Jaki aparat wybrać na wakacje? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. instagram.com/cluse)

Zdjęcia smartfonem

Coraz więcej z nas, zamiast osobnego sprzętu, wybiera smartfon z wbudowanym aparatem dobrej jakości. Producenci wiele energii wkładają w to, by zaspokoić potrzeby fotografów i poza dobrej jakości obiektywem, dodają także opcje szybkiej i prostej edycji zdjęć. Smartfony są również idealne do robienia selfie, a jeżeli należysz do miłośników tego typu zdjęć, to warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, jak np. selfie stick. 

Zdjęcia smartfonemZdjęcia smartfonem Zdjęcia smartfonem (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. http://col0r-instagram.tumblr.com) Zdjęcia smartfonem (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. http://col0r-instagram.tumblr.com)

O czym pamiętać, fotografując w podróży?

Zanim zaczniesz fotografować zabytki, osoby czy miejsca, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • - pytaj o zgodę, zwłaszcza jeśli chcesz fotografować osoby, ale także warto upewnić się czy w świątyni lub muzeum można robić zdjęcia; na budynkach zazwyczaj jest podana odpowiednia informacja
  • - unikaj robienia zdjęć z fleszem - lampy mają niekorzystny wpływ zwłaszcza na zabytki
  • - nie psuj atmosfery - nie pstrykaj zdjęć podczas spektakli czy uroczystości, kiedy panuje intymna atmosfera; zastanów się czy robienie zdjęć nie zakłóci uroczystości lub nie będzie przeszkadzać pozostałym osobom
  • - jeżeli chcesz fotografować tubylców, a nie znasz języka, możesz zapytać o pozwolenie gestem - nawiąż kontakt wzrokowy, wskaż aparat - dana osoba na pewno zrozumie, o co ją pytasz; po zrobieniu zdjęcia możesz pokazać je fotografowanej osobie, dzięki czemu będzie wam łatwiej przełamać lody i być może nawiązać kontakt na dłużej
  • - nie potrzebujesz wszystkich gadżetów, by robić dobre zdjęcia na ulicy czy wśród zabytków; długi obiektyw, stelaż - to wszystko może zakłócać innym osobom zwiedzanie, dbajmy o wspólny komfort.

O czym pamiętać fotografując w podróży?O czym pamiętać fotografując w podróży? O czym pamiętać fotografując w podróży? (fot. pexels.com) O czym pamiętać fotografując w podróży? (fot. pexels.com)

Zasady etyki w fotografii nie dotyczą tylko zawodowców, ale również i nas, turystów, dlatego warto mieć je na uwadze, by uniknąć nieprzyjemności podczas podróży i nie urazić nikogo próbą robienia zdjęć. Warto wiedzieć, że w niektórych krajach istnieją przesądy i zwyczaje, które należy respektować, np. na Dalekim Wschodzie uważa się, że fotografowanie ciężarnych może zaszkodzić dziecku.

Poniżej przygotowaliśmy więcej akcesoriów dla osób, które lubią cieszyć się zdjęciami z podróży.