Jak wybrać ¶piwór odpowiedni do polskiej pogody? Zanim zdecydujesz, poznaj podstawowe fakty

KS
02.10.2017 11:00
Podstawowe informacje o ¶piworze

Podstawowe informacje o ¶piworze (Podstawowe informacje o ¶piworze (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. instagram.com/campingvibes))

¦piwory turystyczne to bez w±tpienia jeden z najważniejszych elementów biwakowego ekwipunku. Jaki wybrać? Przygotowali¶my gar¶ć porad dla pocz±tkuj±cych, które pomog± wam odnaleĽć się podczas zakupów.

Podstawowe informacje o śpiworze

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy i w jakich warunkach będziemy śpiwora używać. Na wiosnę, lato czy jesień będziemy potrzebować oczywiście innego modelu, niż na zimowe nocowanie w terenie. Każdy śpiwór ma podany zakres temperatury, kiedy powinien być używany. Są to wartości: T. max (maksymalna, w której może dojść do przegrzania), T.comf (komfortowa dla kobiet w pozycji swobodnej), T.lim (komfortowa dla mężczyzn w pozycji embrionalnej) oraz T.min (poniżej tej temperatury występuje zagrożenie hipotermią). Wartości są orientacyjne, ponieważ nie biorą pod uwagę rodzaju podłoża czy ubrań, w jakich będziemy spać. 

Podstawowe informacje i śpiworze (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. instagram.com/campingvibes)

Kolejną ważnym czynnikiem jest rodzaj ocieplenia i tutaj najlepiej sprawdza się puch. Jest lekki i świetnie izoluje, ale niestety jest podatny na wilgoć. Innym rozwiązaniem będą wypełnienia syntetyczne, które są także tańsze. Na komfort bardzo duży wpływ ma także rozmiar śpiwora, ponieważ w zbyt dużym będzie nam chłodniej. Możemy wybierać spośród śpiworów typu "kołdra" lub "mumia", z tym, że te drugie często są lepiej dopasowane i dodatkowo chronią też głowę przed utratą ciepła.  

Śpiwory na wiosnę, lato i jesień

W polskich warunkach w tym okresie temperatura nocą rzadko spada poniżej 0 stopni Celsjusza, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie śpiwór, w którym zakres temperatury oscyluje wokół 5 stopni Celsjusza. Jeżeli zamierzamy sporadycznie biwakować i nocować na świeżym powietrzu, to nie ma także potrzeby wydawać pieniędzy na puchowe ocieplenie - syntetyczne w zupełności wystarczy i jest znacznie tańsze. 

Śpiwory na wiosnę, lato i jesieńŚpiwory na wiosnę, lato i jesień Śpiwory na wiosnę, lato i jesień (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot.instagram.com/campingvibes) Śpiwory na wiosnę, lato i jesień (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot.instagram.com/campingvibes)

Śpiwory turystyczne na zimę

Zimowe biwakowanie w namiocie wymaga oczywiście innego śpiwora. Potrzebny będzie model, którego temperatura komfortowa wynosić będzie około -10 lub nawet -20 stopni Celsjusza. Jednocześnie warto wspomnieć, że nie będzie to śpiwór na nocleg w wysokich górach, gdzie temperatury nocą są znacznie niższe. Jednak powinien wystarczyć na warunki panujące w Polsce zimą. W przypadku zimowych śpiworów bardzo ważna jest odporność na wilgoć. Musimy również zadbać o to, by jak najlepiej zabezpieczyć namiot przed wilgocią. Na dłuższe wyprawy lepiej sprawdzają się śpiwory syntetyczne niż puchowe, ponieważ lepiej chronią przed wilgocią. 

Śpiwory turystyczne na zimęŚpiwory turystyczne na zimę Śpiwory turystyczne na zimę (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. instagram.com/micahsmuel) Śpiwory turystyczne na zimę (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. instagram.com/micahsmuel)

Zobaczcie więcej śpiworów, które sprawdzają się przy różnych okolicznościach:

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • 8becia8

    0

    Super :) na wyjazd na biwak ze znajomymi miałam malutki syntetycznie ocieplany ¶piwór z Regatta.pl Promocja na campingowe akcesoria zachęciła nas żeby w ogóle na biwak pojechać. Polecam sprawdzić, bo coraz mniej rzeczy jest przecenionych a i wakacje zaraz się skończ± 😉

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX