Okulary dla sportowców i podróżników - jaki model wybrać? Znaczenie ma wszystko, od kształtu aż po kolor szkieł

KS
11.09.2017 09:00
Okulary dla sportowców i podróżników

Okulary dla sportowców i podróżników (fot. pexels.com)

Wymagania, jakie powinny spełniać okulary sportowe różnią się od tych, jakie stawiamy modelom noszonym na co dzień. Zobacz, na co zwracać uwagę, zanim udasz się na zakupy.

Jaki kształt oprawek i soczewek wybrać?

Większość okularów sportowych, czyli takich, które przypadną do gustu zarówno sportowcom, jak i podróżnikom, ma ergonomiczny, zakrzywiony kształt. Dzięki temu lepiej przylegają do twarzy, tym samym chroniąc przed kurzem, wiatrem czy owadami. W przypadku spędzania czasu aktywnie na świeżym powietrzu równie ważny jest dobór soczewek. Im są większe i bardziej zakrzywione, tym lepiej będą chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jeżeli zaś kupujemy sportowe okulary korekcyjne, to warto ponownie przebadać wzrok i dobrać parametry soczewek tak, by mimo krzywizny, szkła dawały dobrą ostrość widzenia.  

Jaki kształt oprawek i soczewek wybrać?Jaki kształt oprawek i soczewek wybrać? Jaki kształt oprawek i soczewek wybrać? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. ShopStyle) Jaki kształt oprawek i soczewek wybrać? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pexels.com)

Dobór odpowiednich materiałów

Okulary dla podróżników i sportowców powinny być przede wszystkim bardzo wytrzymałe i lekkie. Najlepsze soczewki są wykonywane z materiałów, które są odporne na uderzenia czy upadki. Materiał, z którego wykonane są oprawki, powinien być z kolei lekki, ale elastyczny, by okulary się nie zsuwały. Równie przydatnym elementem będzie specjalna osłonka, która zapobiega spływaniu potu do oczu. Warto zwrócić uwagę na regulowane zauszniki oraz miękkie noski.

Dobór odpowiednich materiałówDobór odpowiednich materiałów Dobór odpowiednich materiałów (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. alternativeindigo.com) Dobór odpowiednich materiałów (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. alternativeindigo.com)

Kolor szkieł ma znaczenie

Kolor soczewki znacznie wpływa na poprawę kontrastu widzenia, a odpowiednio barwione szkła powinny być dopasowane do konkretnych warunków. Szare i szarozielone soczewki pomagają w ocenie odległości, z kolei brązowe doskonale blokują światło niebieskie, które powoduje bardzo odczuwane uczucie oślepienia. Żółte i pomarańczowe soczewki poprawiają widoczność w pochmurne dni i są często wykorzystywane w górach lub podczas jazdy na nartach. Okulary przeciwsłoneczne na lato powinny mieć zabarwienie soczewki na poziomie około 70 proc., z kolei okulary używane zimą powinny być zabarwione na poziomie nawet 85-90 proc. 

Kolor szkieł ma znaczenieKolor szkieł ma znaczenie Kolor szkieł ma znaczenie (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. Panache Cyclewear Co.) Kolor szkieł ma znaczenie (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. Panache Cyclewear Co.)

Dobór okularów to w dużej mierze bardzo indywidualna kwestia, jednak warto wziąć pod uwagę przede wszystkim dyscyplinę sportu, jaką uprawiamy lub warunki atmosferyczne, kiedy wybieramy się na wycieczkę. Nieco inaczej dobiera się także okulary korekcyjne, ale obecnie nie stanowi problemu dopasowanie dobrej jakości szkieł korekcyjnych, które sprawdzą się w przypadku aktywnego wypoczynku. 

Więcej o: