Nie wyobrażasz sobie urlopu bez swojego zwierzaka? Podpowiadamy, jak przygotować go do podróży

KS
06.09.2017 09:00
Jak przygotować się na urlop z czworonogiem?

Jak przygotować się na urlop z czworonogiem? (fot. pexels.com)

Jeżeli chcemy wybrać się na urlop z naszym czworonogiem, powinniśmy wcześniej przygotować zarówno siebie, jak i jego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Bagaż dla zwierzaka

Pakując bagaż dla zwierzaka, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim miski, zapas wody, przysmaki, karmę, smycz, kaganiec, woreczek na odchody, ręczniki papierowe, chusteczki dla zwierząt. Pamiętajmy też, by na obroży zapisać dane kontaktowane do nas. W tym celu można zakupić specjalną zawieszkę, w której bez trudu schowamy karteczkę z adresem czy numerem telefonu. Jeżeli na urlop zabieramy małego psa lub kota, bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie specjalna torba lub transporter, w którym zwierzę może bezpiecznie podróżować. Najdroższe modele wyposażone są przy tym w specjalny zasobnik na karmę i wodę. 

Bagaż dla zwierzakaBagaż dla zwierzaka Bagaż dla zwierzaka (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pexels.com) Bagaż dla zwierzaka (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pexels.com)

Dokumenty czworonoga

Podróżując ze zwierzakiem, spakuj do bagażu także jego książeczkę szczepień, a wybierając się za granicę, pamiętaj o wyrobieniu paszportu dla zwierzaka. Wszystkie potrzebne dokumenty można wyrobić w lecznicach weterynaryjnych. Dodatkowo warto pamiętać, że podróżując za granicę, pies lub kot będzie legitymowany na podstawie chipu lub tatuażu identyfikacyjnego. Warto również sprawdzić przepisy dotyczące przewozu zwierząt, jakie obowiązują w kraju, do którego się wybieramy, ponieważ mogą się one znacznie różnić między poszczególnymi państwami, a w niektórych mogą być także wymagane dodatkowe szczepienia czworonoga.

Co spakować na urlop z czworonogiem?Co spakować na urlop z czworonogiem? Co spakować na urlop z czworonogiem? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pexels.com) Co spakować na urlop z czworonogiem? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pexels.com)

Jaki środek transportu wybrać?

Jeżeli planujemy podróż ze zwierzęciem, najlepiej zorganizować ją własnym samochodem. Będzie to najwygodniejsze zarówno dla nas, jak i dla zwierzaka. Jeżeli chcemy zapewnić psu czy kotu bezpieczeństwo podczas jazdy, to należy przewozić go w klatce lub transporterze, przypiętym pasami. Wybierając się w podróż autokarem czy pociągiem, należy sprawdzić, jakie przepisy obowiązują u danego przewoźnika. Podobnie ma się sytuacja w przypadku podróży samolotem. W większości linii lotniczych zwierzęta muszą być przewożone w luku bagażowym, jednak są także linie lotnicze przyjazne zwierzętom. Dodatkowo transporter zwierzęcia do przewozu lotniczego musi spełniać wymagania IATA - warto sprawdzić czy posiadany przez nas model je spełnia lub wyposażyć się w zestaw lotniczy dla zwierzęcia, dostępny w wielu sklepach zoologicznych. Jeżeli zdecydujemy się na podróż samolotem, powinniśmy także sprawdzić, gdzie odbywa się odbiór zwierząt po wylądowaniu.

Jaki środek transportu wybrać?Jaki środek transportu wybrać? Jaki środek transportu wybrać? (fot. pexels.com) Jaki środek transportu wybrać? (fot. pexels.com)

Coraz więcej hoteli czy pensjonatów jest przystosowanych dla potrzeb zwierząt, a podróżowanie z czworonogami nie jest aż tak uciążliwe. Wystarczy odpowiednie przygotowanie i bez problemów możecie spędzić urlop ze swoim pupilem. Wspólne wakacje z pewnością wynagrodzą trudy podróży.

Więcej o: