Marzysz o podróży do Japonii, ale cię nie stać? Możesz mieć Japonię w swoim domu

KS
23.08.2017 09:00
Styl japoński w twoim domu

Styl japoński w twoim domu (Styl japoński w twoim domu (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. instagram.com/muji_global))

Marzy ci się podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni albo masz piękne wspomnienia po takiej podróży? Wprowadź do swojego domu elementy stylu japońskiego, a poczujesz się jak na Dalekim Wschodzie. Zobacz, jak prosto można to osiągnąć.

Minimalizm

Podstawą stylu japońskiego we wnętrzach jest minimalizm. Dotyczy to niemal każdego aspektu wystroju. Stawiamy więc na neutralne barwy w tonacji ziemi, biel, czerń, szarości czy małą ilość dodatków. Charakterystyczne dla stylu japońskiego są niskie meble o geometrycznych kształtach. Inaczej niż w polskich wnętrzach, zwykle nie stawiane są one pod ścianą. Możemy więc wybrać np. bardzo niskie łóżko czy stolik. Ciekawą formą, która również udekoruje przestrzeń będzie regał z asymetrycznie ustawionymi półkami lub regał ażurowy (dwustronny). Popularne są także ekrany shoji (ruchome ścianki z drewna i papieru), które dzielą przestrzeń na bardziej prywatne strefy. Inną opcją, która spełni podobną funkcję będą też parawany.

MinimalizmMinimalizm Minimalizm (kolaż redakcja, materiały partnera, fot. Oppa Design) Minimalizm (kolaż redakcja, materiały partnera, fot. Oppa Design)

Bliskość natury

Dla stylu japońskiego bardzo charakterystyczne jest wykorzystanie naturalnych materiałów i zdobień wykorzystujących roślinne motywy. Co za tym idzie, inaczej niż w feng shui, częściej pojawia się tu asymetria. W wystroju często pojawia się drewno, bambus, kamień czy jedwab. Doskonałym przykładem wprowadzenia tego typu elementów będą np. bambusowe rolety cz lampy z papierowymi kloszami. Często na dodatkach i tekstyliach pojawiają się również motywy kwiatowe, np. piękne kwitnące wiśnie lub chryzantemy. 

Bliskość naturyBliskość natury Bliskość natury (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. novehome) Bliskość natury (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. novehome)

Dodatki w stylu japońskim

Jeżeli nie chcesz przemeblowywać całego wnętrza na wzór japoński, możesz zawsze wprowadzić drobne elementy dekoracyjne. Pięknie zdobiony zestaw do pododawania sushi, stylowa rzeźba, lampa czy tekstylia z motywami inspirowane kulturą Bliskiego Wschodu to proste i niedrogie sposoby, by wprowadzić nieco azjatyckiego klimatu do naszych wnętrz. Styl japoński stawia na minimalizm, więc nawet jeden wyrazisty akcent będzie świetnie się prezentował. Aby zrobić odpowiednie wrażenie dekoracja powinna być najwyższej jakości, jednak jeżeli nie możemy pozwolić sobie na większy wydatek, możemy znaleźć piękną grafikę w azjatyckim stylu i wydrukować ją w dużym formacie. Tego typu obraz będzie sprawiał piękne wrażenie.

Dodatki w stylu japońskimDodatki w stylu japońskim Dodatki w stylu japońskim (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. 500px.com) Dodatki w stylu japońskim (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. 500px.com)

Tworząc wnętrze w stylu japońskim, wiele elementów będziemy musieli dopasować do naszych przyzwyczajeń kulturowych.  Styl japoński wprowadza spokój i harmonię, dzięki swojej oszczędnej formie oraz spokojnej kolorystyce, dlatego warto czerpać z niego inspirację i dopasować go do swoich gustów i potrzeb. 

Więcej o: