Trekking dla początkujących - jak się przygotować na pierwsze piesze wędrówki?

KS
14.08.2017 13:00
Trekking

Trekking (Trekking (fot. pexels.com))

Trekking zyskuje coraz większą popularność, jeśli jednak pierwszy raz spotykasz się z tym pojęciem lub zastanawiasz się, jak przygotować się na pierwszą wyprawę trekkingową, sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Trekking - co to takiego?

Trekking to nic innego, jak rodzaj pieszej wycieczki, ale uprawiamy go w trudniejszych warunkach terenowych i czasem także klimatycznych. Najpopularniejszy jest trekking górski, jednak z powodzeniem możemy rozpocząć pierwsze wycieczki we własnej okolicy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Samo pojęcie "trekkingu" pojawiło się w latach 50-tych ubiegłego wieku i zostało użyte przez byłego oficera brytyjskiej armii indyjskiej i odkrywcę - Jimmiego Robertsa. Trekking staje się coraz popularniejszym rodzaje turystyki, ponieważ poza tym, że pozwala utrzymać dobrą formę i kondycję, to również z jego pomocą możemy odkrywać piękne krajobrazy. Dodatkowo nie wymaga dużych umiejętności ani nakładów finansowych, dlatego jest dostępny dla każdego. 

Trekking - co to takiego?Trekking - co to takiego? Trekking (fot. pexels.com) Trekking (fot. pexels.com)

Jak się przygotować i wyposażyć?

Jak wspomnieliśmy, aby rozpocząć swoją przygodę z trekkingiem, nie potrzebujemy dużych nakładów finansowych ani specjalnych umiejętności. Jednak początkujące osoby powinny skierować swoje kroki przede wszystkim na łatwe szlaki, które wymagają również mniejszego przygotowania. Najważniejszym elementem wyposażenia na każdą dłuższą wędrówkę są buty. Poza butami ważną kwestią jest także dobrze doprana odzież, która powinna być dopasowana do pogody. Zawsze jednak trzeba przygotować się na kaprysy pogodowe i mieć w zanadrzu cieplejsze i przeciwdeszczowe ubranie. W plecaku powinien znaleźć się też prowiant, termos z gorącym napojem, woda, kompas, mapa, GPS turystyczny, podręczna apteczka, okulary przeciwsłoneczne i latarka. Jeśli wybieramy się w trudniejszy teren, np. w wysokie góry należy zabrać także bardziej specjalistyczny sprzęt, a na kilkudniowy trekking należy się przygotować podobnie, jak na biwak

Jak się przygotować i wyposażyć?Jak się przygotować i wyposażyć? Jak się przygotować i wyposażyć? (kolaż redakcja, materiał partnerów) Jak się przygotować i wyposażyć? (kolaż redakcja, materiał partnerów)

Buty trekkingowe - jakie wybrać?

Muszą zapewniać nam komfort i bezpieczeństwo, dlatego najlepiej zainwestować w specjalne buty trekkingowe. Na początek nie musi to być obuwie z najwyższej półki. Jeżeli trekking przypadnie nam do gustu, w końcu sięgniemy także po najwyższej jakości obuwie. Buty powinny być lekkie, wygodne i dobrze dopasowane do stopy. Z drugiej strony muszą też być wytrzymałe, zabezpieczać kostkę i całą stopę. Nowoczesna technologia pozwala połączyć w sobie wszystkie te cechy, dzięki czemu dobre buty trekkingowe sprawdzają się na wielu terenach i podczas różnych warunków pogodowych. Warto zwrócić uwagę na wzmocnienie na palcach i kostce, dzięki czemu unikniemy wybicia palców czy zwichnięcia. 

Buty trekkingowe - jakie wybrać?Buty trekkingowe - jakie wybrać? Buty trekkingowe - jakie wybrać? (kolaż redakcja, materiały partnerów) Buty trekkingowe - jakie wybrać? (kolaż redakcja, materiały partnerów)

Trekking dla osób szukających wyzwań

Jeżeli szukasz bardziej ekstremalnych wyzwań, możesz zapoznać się z tematem trekkingu w egzotycznych miejscach. Wyróżnia się np. trekking pustynny, rzeczny, lodowcowy czy tropikalny. Na pewno nie polecamy takich wędrówek osobom początkującym, ponieważ wymagają one więcej umiejętności oraz lepszego (czasem wielomiesięcznego) przygotowania. Niemniej zachęcamy do pieszych wędrówek, nawet we własnej okolicy ponieważ dzięki temu możemy natknąć się na wspaniałe, nieznane dotąd miejsca. 

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • nauick78

    Oceniono 1 raz -1

    Mówi się, że nie należy oszczędzać na butach, śpiworze, namiocie i bieliźnie. Sam przekonałem się o tym jak miałem namiot, który nie dość, że był ciężki to jeszcze przemakał. Drugi raz bym go nie wziął i rozglądam się za nowym. Całe szczęście dobre buty i śpiwór z regatta.pl uratowały wypad 😊

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX