Zanim zaplanujesz wakacje, sprawdź, czy nie potrzebujesz wizy. Są konieczne w wielu popularnych krajach

KS
04.08.2017 08:00
Wizy turystyczne - w jakich krajach ich potrzebujemy?

Wizy turystyczne - w jakich krajach ich potrzebujemy? (fot. pexels.com)

Zagraniczne wycieczki coraz częściej kuszą cenami porównywalnymi lub niższymi niż za wakacje w Polsce. Z drugiej strony są szansą, by zobaczyć nowe miejsca i poznać nową kulturę. Jednak zanim wybierzemy się na zagraniczne wczasy, warto sprawdzić, czy wybrany kraj nie wymaga posiadania przez nas wizy.

Wizy do wyrobienia przez internet

Wiele popularnych kierunków urlopowych wymaga od nas posiadania wizy. Na szczęście również wiele z nich ułatwia nam wyrobienie dokumentu. Przez internet wyrobimy wizę np. do Turcji, Australii czy Indii. Turecka wiza to koszt około 20 dolarów amerykańskich, ale niekoniecznie musimy wyrabiać ją online - można to również zrobić na lotnisku. Z kolei wiza australijska jest bezpłatna. Wiza indyjska pozwala na podróżowanie w obrębie 16 lotnisk tego kraju, jednak do przekroczenia granicy w innym miejscu niezbędne będzie osobne pozwolenie. 

Wycieczka do IndiiWycieczka do Indii Wycieczka do Indii (fot. materiały partnera) Wycieczka do Indii (fot. materiały partnera)

Wizy, które wyrobimy na lotnisku

Część krajów oferuje możliwość wyrobienia wizy turystycznej na terenie lotniska. Należą do nich między innymi Egipt, Sri Lanka czy Nepal. Wizy oferowane na lotnisku wydawane są od razu, a ich koszt to średnio około 20-40 dolarów amerykańskich. Zazwyczaj pozwalają na jednorazowy przylot do kraju i są ważne przez około miesiąc. Na lotnisku można jednak także wyrobić wizy turystyczne ważne dłużej, pozwalające na kilka lotów w ramach ważności dokumentu. 

Wycieczka do Nepalu (fot. materiały partnera)Wycieczka do Nepalu (fot. materiały partnera) Wycieczka do Nepalu (fot. materiały partnera) Wycieczka do Nepalu (fot. materiały partnera)

Kraje, w których wizy uzyskamy w ambasadzie

Do takich krajów jak USA, Chiny, Kuba czy Rosja musimy wyrobić wizę w ambasadzie, a proces ten często jest dłuższy niż w przypadku wiz do krajów typowo turystycznych. Proces może przyspieszyć złożenie elektronicznego wniosku. Warto też wiedzieć, że jeżeli planujemy podróż do Hongkongu, to potrzebujemy osobnej wizy i pozwolenia na przekroczenie granicy. Miasto to ma osobne przepisy prawne, podobnie jak np. Seul w Korei Południowej. 

Wakacje na KubieWakacje na Kubie Wakacje na Kubie (kolaż redakcja, materiały partnerów) Wakacje na Kubie (kolaż redakcja, materiały partnerów)

Do większości krajów, które wymagają wizy również niezbędne jest posiadanie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od daty opuszczenia Polski. Czasami jednak wystarczy, by paszport był ważny tak samo długo jak wiza, warto więc zapoznać się z konkretnymi przepisami dla danego kraju. Poza wizą, niektóre kierunki mogą również wymagać dodatkowych dokumentów lub opłat za przekroczenie granicy. Dla przykładu, nepalscy turyści, planujący wyprawę himalajską w autonomicznym regionie Mustang, płacą dodatkowo min. 700 dolarów amerykańskich od osoby za tydzień pobytu. Warto zapoznać się bardzo dokładnie ze wszystkimi przepisami i wymogami prawnymi, zanim zdecydujemy się na wycieczkę. Na szczęście wiele biur podróży oferuje takie informacje. 

Źródło: materiały prasowe, msz.gov.pl

Więcej o:
Komentarze (3)
Zaloguj się
  • francesco3

    Oceniono 2 razy 2

    Lecąc do Hongkongu wypełniasz tylko krótki dokument w samolocie i gotowe. Więcej na innastrefa.pl

  • cerebral.palsy

    0

    Do Hongkongu i Macau leci się bez wizy. Nawet przestali stawiać pieczątki w paszportach. Od kilku lat wydaja mały kwitek 5x3 cm z pobytem na 90 dni dla całej EU. Jak to zgubimy to żaden problem, przy wyjeździe zeskanuja nasz paszport i wiedzą kiedy wjechalismy. Do Chin wcale nie potrzeba wizy jak nasz pobyt nie przekracza 3 dni. Warunkiem jest bilet lotniczy z wylotem gdziekolwiek za granicę. Również wylot do Hongkongu Macau czy Tajwanu jest lotem za granicę. Uwaga! Nie może być to lot do kraju z którego przylecielismy, czyli odpada Warszawa- Pekin-Warszawa. W Szanghaju możemy pozostać az 6 dni. Wizę do Chin dostaniemy w kilka minut na granicy z Hongkongiem a dokładnie stacja Lo Wu. Wiza kosztuje ok 40 euro i jest ważna 5 dni w strefie Shenzhen. Z taką wiza musimy wrócić do Hongkongu, nie możemy odlecieć np samolotem z Shenzhen. Nie wolno też jechać pociągiem do Kantonu, 120 km dalej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX