Chcesz uciec od cywilizacji i turystów? Sprawdź, czego potrzebujesz, żeby biwakować jak ekspert

KS
02.08.2017 12:00
Jak spakować się na obóz?

Jak spakować się na obóz? (fot. pexels.com)

Jeżeli szykujecie się na swój pierwszy biwak, możecie mieć wątpliwości, co i jak warto spakować. Mamy nadzieję, że uda nam się je rozwiać.

Do obozowania

Przede wszystkim weźcie pod uwagę wszystko, co jest wam potrzebne do spania i gotowania. Namiot, karimata i śpiwór to podstawowe wyposażenie biwakowe. Nie możecie też zapomnieć o ręcznikach i kosmetyczce. Do gotowania przyda się się chociażby termos, menażka i zestaw turystycznych sztućców. W bagażu nie powinno zabraknąć także scyzoryka, kompasu, latarki, krzesiwa czy sznurka. 

Do obozowaniaDo obozowania Do obozowania (kolaż redakcja, materiały partnerów) Do obozowania (kolaż redakcja, materiały partnerów)

Ubrania odpowiednie na biwak

Na biwaku warto być przygotowanym na każdą pogodę. Dlatego poza T-shirtami i krótkimi spodenkami, warto spakować również ciepłe ubrania. Przyda się także kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa. Ważne by ilość ciuchów była dopasowana do długości wyjazdu - nie pakujcie rzeczy idealnie wyliczonych, weźcie np. 2-3 koszulki na zapas, ale też nie przesadzajcie z ilością. 

Ubrania odpowiednie na obózUbrania odpowiednie na obóz Ubrania odpowiednie na obóz (kolaż redakcja, materiały partnerów) Ubrania odpowiednie na obóz (kolaż redakcja, materiały partnerów)

Co jeszcze należy wziąć?

Poza sprzętem do obozowania i ubraniami nie możecie także zapomnieć o prowiancie, o dokumentach i mapie. Dobrze wyposażona apteczka jest równie ważna - poza podstawowymi i przyjmowanymi stale lekami, powinien się znaleźć w niej preparat przeciw kleszczom i komarom, opatrunki oraz lek przeciwhistaminowy. Przyda się także notes, długopis czy śpiewnik, aby umilić czas przy ognisku. 

Jak spakować się na obóz?Jak spakować się na obóz? Jak spakować się na obóz? (fot. pexels.com) Jak spakować się na obóz? (fot. pexels.com)

Kiedy wybieracie się na obozowisko, warto także zastanowić się nad wyborem najodpowiedniejszego plecaka. Powinien być lekki, ale wytrzymały. Warto by był wodoodporny. Wybierając się na biwak warto spakować się dwa-trzy dni wcześniej z zaplanowaniem właściwej kolejności pakowania.

Rzeczy ciężkie pakujemy na dno plecaka, blisko pleców. Pomyślcie o tym, by włożyć jedne rzeczy w drugie, np. skarpetki w kubek. Drobiazgi pochowajcie do bocznych kieszeni plecaka, a rzeczy, które mogą przydać się po drodze - na samą górę. Uważajcie, by nic ostrego nie uwierało was w plecy, kiedy założycie plecak. Aby o niczym nie zapomnieć spiszcie sobie listę rzeczy, które należy spakować i kontrolujcie ją podczas pakowania.