Weekend z dziećmi: zoo w Opolu i bajkowy zamek w Mosznej

Wakacyjny weekend, piękna pogoda - to z góry skazuje na tłumy. Mimo to warto spędzać każdą wolną wakacyjną chwilę w trasie, bo nic tak nie rozwija wyobraźni dzieci (i dorosłych) jak podróże - dalekie i bliskie. Tym razem zapraszamy do Opola, które wcale nie musi się kojarzyć tylko z pewnym festiwalem oraz Mosznej, niedużej miejscowości kryjącej chyba najbardziej niezwykły zamek w Polsce.

Zoo w Opolu

Zoo w Opolu znajduje się w malowniczej okolicy - na Wyspie Bolko. Opolski Ogród Zoologiczny jest naprawdę piękny, tworzony z pomysłem, pasją i gustem. Każdy wybieg stanowi odrębną całość, ciekawą i naturalną - natura zdecydowanie odgrywa tu rolę pierwszoplanową. Wydaje się, że zwierzętom mieszka się w opolskim zoo naprawdę nieźle, a i odwiedzający chwilami mogą poczuć się jak na safari (choć niestety w zoo brakuje przedstawicieli kilku największych afrykańskich gatunków zwierząt).

Zoo w Opolu to jedno z nowocześniejszych Ogrodów Zoologicznych w Polsce. Dlaczego? Można by powiedzieć - szczęście w nieszczęściu. Podczas słynnej powodzi w 1997 roku opolskie zoo ucierpiało dość znacznie, na szczęście nie dopuszczono do zamknięcia placówki, wręcz przeciwnie - postanowiono ją stworzyć na nowo, niemal od podstaw. Dlatego dziś opolskie zoo stanowi zwarty i przemyślany projekt, przypominający zachodnie ośrodki tego typu.

Opolskie zoo - od małpek do szczęśliwych fok

Wędrówkę po ogrodzie można rozpocząć od świetnych wybiegów dla małp. Na sznurach, gałęziach i siatkach szaleją młode małpki, niektóre pluskają się w stawie. Starsze osobniki wylegują się leniwie w cieniu. Po drodze oglądamy lamy, lemury, kapibary, kangury i wiele innych, rzadkich gatunków zwierząt z całego świata.

Co ciekawe, niektóre gatunki mieszkają razem w jednej zagrodzie - tapiry z lamami, zebry z żyrafami, jak gdyby żyły w naturalnym środowisku. Dzieciom na pewno spodoba się Mini Zoo, w którym młode baranki i kózki swobodnie biegają wśród ludzi. Za przysłowiową złotówkę można kupić pokarm dla tych zwierzątek, by sprawić przyjemność swoim maluchom, a przy okazji wykonać pamiątkowe zdjęcia. Prócz Mini Zoo dla dzieci przygotowano bezpieczne place zabaw.

Przy wyjściu z ogrodu zoologicznego znajduje się jeszcze jedna rzadko spotykana gdzie indziej atrakcja - piękne fokarium z krystalicznie czystą wodą.

Starówka w Opolu

Będąc w opolskim zoo warto zajrzeć na opolską starówkę, bo jej architektura jest wyjątkowo miła dla oka. Większość polskich turystów kojarzy Opole z Festiwalem Piosenki Polskiej i słynną Wieżą Piastowską, ale zapewniam, że miasto oferuje ciekawsze widoki. Jednym z nich jest tzw. Wenecja Opolska - rząd kolorowych kamieniczek odbijających się efektownie w tafli rzeki Młynówki przy ul. Piastowskiej.

Układ przestrzenny Starego Miasta w Opolu nie uległ większym zmianom od czasów jego lokacji, czyli od XIII wieku. Centralny punkt stanowi czworoboczny Rynek z okazałym Ratuszem pośrodku. Wokół placu ulokowały się ładne pastelowe kamienice ze zdobionymi fasadami. Dodatkowego uroku temu miejscu dodają letnie kawiarenki.

W pobliżu Rynku znajdują się też: monumentalna Katedra Św. Krzyża, kościół franciszkanów, kościół Na Górce, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Wieża Zamku Górnego, będąca gotycką pozostałością po zamku górnym wzniesionym około 1380 roku na Górze Wapiennej. Do wieży przylega również gotycki fragment muru obronnego (ul. Osmańczyka).

Zamek w Mosznej

Z Opola niedaleko jest do zamku w Mosznej (35 km). Koniecznie trzeba tu zajrzeć, bo trudno znaleźć w Polsce drugie tak bajkowe miejsce.

O zamku w Mosznej mówi się, że jest to zamek 100 wież. Budowla nie przedstawia dużej wartości historycznej (ma zaledwie 100 lat) i nie prezentuje konkretnego stylu architektonicznego, za to zadziwia fantazją twórców, pomysłowością detalu i wspaniałością ogółu. Zbliżając się do zamku, trudno oprzeć się wrażeniu, że wkracza się do czarodziejskiego świata baśni. Cały zespół pałacowo-parkowy w Mosznej był rezydencją niemieckiego rodu Tiele-Wincklerów od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej. Obecnie w zabytkowych wnętrzach znajduje się Centrum Terapii Nerwic, w którym leczy się choroby cywilizacyjne. Ponadto w Mosznej odbywają się ciekawe wydarzenia artystyczne, np. Muzyczny Festiwal Kwitnących Azalii i Międzynarodowy Plener Malarski. Zamek otacza piękny park ze starodrzewiem, liczący 250 ha.

Oprócz zabytkowego zespołu zamkowego Moszna oferuje aktywny konny wypoczynek organizowany przez pobliską Stadninę Koni Moszna , w której hoduje się konie olimpijskie. Przejażdżki czy spacery po okolicach dostarczają ciekawych wrażeń i wpływają pozytywnie na samopoczucie za sprawą korzystnego ponoć mikroklimatu.

Przydatne informacje:

Ogród Zoologiczny w Opolu

Wyspa Bolko

ul. Spacerowa 10

tel. 77/ 456-42-67, 454-28-58

zoo@zoo.opole.pl

Bilety:

pn-pt: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł

sob, ndz i święta: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł

roczny bilet wstępu: normalny 100 zł, ulgowy 60 zł

Zamek w Mosznej:

Centrum Terapii Nerwic Moszna Zamek

ul. Zamkowa 1, Zielina

tel. 77/ 466-84-18, 466-96-78, 466-96-79

Bilety: teren parku: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł

zwiedzanie zamku z przewodnikiem: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł

teren stadniny: normalny 4 zł, ulgowy 3 zł

Więcej o: