Recesja ma skośne oczy

Polski mistrz krawiectwa, szyjący w Wielkiej Brytanii luksusowe kreacje dla dyktatorów mody z całego świata, jest wypierany przez chińską taniochę. Proszę państwa, przedstawiamy ciemną stronę gospodarczej globalizacji...

Odzież z Chin trafia już nie tylko do najtańszych sklepów typu Primark, ale także importują ją ekskluzywni, najdrożsi sprzedawcy. Nawet Harrods coraz częściej szuka oszczędności na Dalekim Wschodzie. Ile może zaoszczędzić na wyprodukowaniu sukienki, która na półce sklepowej kosztuje kilka tysięcy funtów? Wystarczająco, by zacisnąć pasa w czasie recesji.

Między azjatyckim młotem taniej produkcji a kowadłem kryzysu w Wielkiej Brytanii znalazł się Bogdan Kurski, który od lat przygotowuje kreacje według projektów znanych domów mody, jak Preen, Eley Kishimoto, Freda's, Boudicca czy Peter Pilotto. Wydaje się, że taki mistrz sztuki krawieckiej może już tylko odcinać kupony od sukcesu. Mógłby... Gdyby nie Chińczycy.

Upadła branża

- Przemysł odzieżowy w Wielkiej Brytanii praktycznie już nie istnieje - uważa Bogdan Kurski, który od 24 lat zajmuje się szyciem ubrań. W Londynie prowadzi zakład krawiecki i realizuje zamówienia dla najbogatszych odbiorców na świecie. Są to ubrania znanych projektantów, najczęściej szyte na indywidualne zamówienia. Przeciętna cena jednej rzeczy od Kurskiego to kilka tysięcy funtów. Ale wcale nie oznacza to, że właśnie tyle zarobi jego firma. Większość kwoty zabiera projektant, marża sklepu to już znacznie niższa suma. Najmniejszy zarobek ma sam producent - ledwo kilkadziesiąt funtów na sztuce. I choć jest to nieznaczna część ceny ubrania, sklepy wolą szukać firm, które uszyją jeszcze taniej. Najlepiej tam, gdzie pensją jest miska ryżu.

Według ostrożnych kalkulacji, w Anglii opłaca się wyprodukować kilka, maksymalnie kilkanaście ubrań tej samej serii. Jeśli jest zapotrzebowanie na kilkadziesiąt sztuk, produkcja natychmiast trafia do tańszych fabryk w Polsce lub Bułgarii. Kilkaset szyje się już w Turcji, a tysiące - tylko i wyłącznie w Chinach.

- Teoretycznie nie powinienem narzekać, bo produkuję niszowe rzeczy i nie mam w tym konkurencji - podkreśla Bogdan Kurski. - Ale martwi mnie, że moja branża w Europie praktycznie już upadła.

Firma Bogdana Kurskiego istnieje od pięciu lat. W zakładzie pracuje sześć Polek. Zamówienia uzależnione są od międzynarodowych pokazów mody, na których projektanci promują swoje pomysły. Jeśli sklepy je chwycą, szykuje się kilkanaście tygodni pracy. Później przychodzi czas na dwumiesięczną przerwę - aż do kolejnych pokazów. Właśnie dlatego Bogdan zatrudnia ludzi, którzy na stałe mieszkają z rodzinami w Polsce, a do Londynu przylatują sezonowo, gdy zbierają się zamówienia.

- Gdybym chciał znaleźć pracowników na miejscu, nie byłoby łatwo. Wśród Anglików zawód krawca praktyczne nie istnieje. Młode Polki też coraz rzadziej decydują się na karierę szwaczek. Każda uważa, że ten zawód nie ma przyszłości - wzdycha.

Pukali się w czoło

Bogdan wie, co mówi. Jako krawiec pracuje od 18. roku życia. Zaczynał jeszcze w Polsce, na Wyspach mieszka już osiem lat. Miał sporo szczęścia. Nie każdy ma możliwość produkowania drogich ubrań dla najbogatszych ludzi.

Pierwsze trzy lata w Londynie spędził w zakładzie krawieckim ortodoksyjnej Żydówki na Acton. Jak wspomina, kobieta miała bogatych klientów, ale nie potrafiła odpowiednio zadbać o swoją firmę. Nie inwestowała w nowe maszyny, większość zysków przejadała. Bogdana dostrzegł jeden z klientów, bo widział, że podchodzi do pracy z sercem, inaczej niż wszyscy. To on podsunął mu pomysł otwarcia własnego zakładu. Z dzisiejszej perspektywy Polak uważa, że był to karkołomny wyczyn.

- Za wszystkie oszczędności kupiłem maszyny. Nikt nie chciał wynająć mi nawet lokalu, zaczynaliśmy w strasznych slumsach. Interes nie szedł tak, jakbym tego chciał - wspomina.

Jak mówi, po roku miał ochotę wyjść i trzasnąć za sobą drzwiami. Przed tym krokiem skutecznie odstraszała go wizja spłacania sporych długów. Jeśli sprzedałby wszystkie maszyny, do spłacenia zostałoby mu kilka razy więcej, niż były one warte. Nie było wyjścia - musiał walczyć o przetrwanie. Dziś może być z siebie dumny.

Bogdan Kurski ma jednak świadomość, że kiedy walczył o swoją pozycję na rynku, kilkaset firm krawieckich z Wielkiej Brytanii ogłosiło upadłość. Do jego drzwi pukali różni zleceniodawcy, którzy szukali najtańszego wykonawcy. Gdy rzucał im swoją cenę, pukali się w czoło. - Wie pan, za ile mi uszyją w Chinach? - to była najczęstsza odpowiedź.

Reanimowanie trupa

Rząd brytyjski walczy dziś z nieubłaganymi skutkami recesji. Tysiące ludzi tracą każdego dnia pracę, a bezrobocie sięgnęło najwyższego poziomu od 1987 roku. I to jeszcze nie koniec - prawdziwe zwolnienia dopiero czekają mieszkańców Wielkiej Brytanii. Najnowszym pomysłem Gordona Browna jest program zamówień publicznych, które mają pobudzić pikujący rynek usług budowlanych. Aby firmy budowlane nie musiały zwalniać swoich fachowców, rząd przygotował dla nich oferty na remonty państwowych budynków. Premier Brown liczy, że zabieg ten pozwoli przetrwać przedsiębiorstwom najtrudniejszy okres. Pomysł spotkał się z falą krytyki.

- Przypomina mi to reanimowanie trupa - mówi Kurski. - Mąż budowlaniec traci pracę, żona kupuje więc za ostatnie pieniądze glazurę, by mógł ją układać we własnym domu - ocenia polski przedsiębiorca.

Rządowe pomysły krytykują też międzynarodowe autorytety. - Jeśli mam być szczery, to radzę uciekać z pieniędzmi jak najdalej od Wielkiej Brytanii. Na miejscu każdego rozsądnego inwestora sprzedałbym wszystkie funty, jakie mu jeszcze pozostały - przestrzega Jim Rogers Junior, amerykański inwestor i komentator finansowy.

Państwa Dalekiego Wschodu, które do niedawna kojarzyły nam się z tanią siłą roboczą, wychodzą w czasach recesji na gospodarczego tygrysa, który niebawem będzie rozdawał karty. O ile Wielka Brytania zastanawia się, czy w najbliższym roku zaobserwuje jakikolwiek wzrost gospodarczy, to Chiny postawiły sobie za cel przywrócenie dwucyfrowego wyniku. Właśnie u Chińczyków są najbardziej zadłużeni Amerykanie, a zaraz po nich Brytyjczycy. Efekty są już widoczne gołym okiem - znane koncerny motoryzacyjne Jaguar czy Rover trafiły już w obce ręce. A to dopiero początek.

Zaoszczędziłeś - straciłeś

O ile problemu ratowania własnej produkcji nie widzą jeszcze rządy europejskich krajów, coraz częściej dostrzegają to zwykli obywatele. Grzegorz Kołodziejczyk, twórca serwisu internetowego "kupujpolskieprodukty.info" postanowił wziąć sprawę we własne ręce i za pośrednictwem sieci pokazać ludziom, że niedługo staną się zakładnikami Wschodu.

- Kupiłeś produkt zza granicy i myślisz, że zaoszczędziłeś. W rzeczywistości straciłeś, ale odczujesz to dopiero za jakiś czas - mówi Grzegorz Kołodziejczyk. - Prędzej czy później stracisz swoją pracę z powodu redukcji etatów. Twoją robotę wykona ten, który będzie tańszy - przekonuje.

Strona internetowa przedstawia setki produktów, które są w stu procentach polskie. Zawiera wskazówki, na co zwracać uwagę robiąc zakupy, oraz jak odróżnić towar wyprodukowany w kraju od tego, który tylko wygląda na polski. Jak przekonują autorzy serwisu, cena produktu jest ważna, ale z pewnością nie najważniejsza. - Dajesz pracę i lepszą płacę - to właśnie ich motto.

Jak się okazuje, jedynie pięć procent Polaków zwraca uwagę na to, czy kupowane przez nich artykuły pochodzą od rodzimych producentów. Nasza świadomość jest niska na tle pozostałych krajów europejskich.

Dr Joanna Rachocka z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu tłumaczy, że problem tkwi w naszej mentalności wyniesionej jeszcze z poprzedniej epoki. - Polska gospodarka była przez wiele lat zamknięta i po upadku ustroju nastąpiło zachłyśnięcie produktami zagranicznymi - mówi doktor Rachocka.

Zaczynają nas wygryzać

Choć polski przedsiębiorca z Londynu myślał, że jest niezależny od produkcji w Chinach, szybko uświadomił sobie, że też stał się ich zakładnikiem. Bogdan kupował ostatnio do swojego zakładu nowe maszyny krawieckie. Wcześniej stał u niego sprzęt renomowanego japońskiego producenta. Postanowił kupić dokładnie takie same. Niestety, każda z nich miała już napis "Made in China".

James, kolega Bogdana przez ścianę, handluje pluszowymi zabawkami. Na potęgę sprowadza je z Chin i cieszy się, że zarabia ogromne pieniądze. Nawet po odliczeniu kosztów transportu, cła, podatku VAT i kilku innych opłat, cena wciąż pozostaje atrakcyjna. - W ubiegłym roku zapytałem go, czy pomyślał, jak wiele lokalnych producentów zabawek przez niego upadło w Wielkiej Brytanii. Tylko się uśmiechnął - wspomina Bogdan.

Ale nowy rok może już nie być dla Jamesa tak dochodowy. Sposobu na globalną recesję szukają sami Chińczycy. Coraz więcej chińskich przedsiębiorców wysyła swoje dzieci na studia do Londynu, ale nie dlatego, by wróciły do kraju z wykształceniem i pomogły im rozwijać biznes. Zostają w Wielkiej Brytanii, bo dobrze wiedzą, ile warte są na europejskim rynku rzeczy produkowane przez firmy ich rodziców. Ominięcie pośredników może znacznie zwiększyć ich zyski. Już dziś rynek obserwuje wysyp nowych firm i młodzi Azjaci zaczynają podgryzać tutejszych importerów.

Bogdan Kurski nosi się z zamiarem zorganizowania pod Primarkiem happeningu. Chce rozdawać za darmo koszulki z napisem "Kupując chińskie produkty pozbawiasz siebie pracy". - Może wreszcie ktoś zwróci uwagę, że idąc tą drogą nigdy nie wyjdziemy ze światowej recesji - stwierdza polski przedsiębiorca.

 Tomasz Ziemba, goniec.com