Tajemnice londyńskich grobów

Szkieletami straszy się nas zwykle bliżej listopada, gdy dni są krótkie, słońce wchodzi w znak Skorpiona, a ziemię zaczynają odwiedzać duchy przodków. Londyńska Wellcome Collection, niezgodnie z tradycyjnym kalendarzem, już pod koniec lata zaprasza nas na wystawę poświęconą londyńskim nieboszczykom.

Londyn wciąż się zmienia i rozbudowuje. Podczas robót budowlanych, drążenia tuneli i wykopów często natrafia się na ukryte pod ziemią ślady po dawnych mieszkańcach miasta. Nierzadko odkrywa się szczątki ich samych i mimowolnie narusza dawne, zapomniane cmentarze.

Magazyn starych kości

Starym kościom nie daje się dziś spokoju. Wszyscy są ich ciekawi. Te wykopane na terenie wielkiego Londynu zostają opatrzone metryczką z dokładnym opisem miejsca ich znalezienia i zapakowane w pudła, następnie przekazane do magazynów Museum of London, od kilku lat kierowanego przez naszego rodaka Jacka Lohmana. Pomocne są w badaniach nad historią stolicy i jej mieszkańcami. W tej chwili londyńskie muzeum przechowuje aż siedemnaście tysięcy takich pudeł. Dwadzieścia sześć szkieletów, wypożyczonych na wystawę w Wellcome Collection, jest więc tylko skromną próbką. Polecam przy okazji wspaniałe, pełne fascynujących kuriozów i dostępne bezpłatnie, stałe zbiory Wellcome Collection - zarówno te dotyczące przeszłości medycyny, jak i dnia dzisiejszego. Wróćmy jednak do nieboszczyków. Fundacja Wellcome zajmuje się medycznymi badaniami i ich popularyzowaniem, a wystawa daje ku temu okazję.

W przyciemnionej sali w dwudziestu sześciu szklanych stołach-gablotach oglądamy płasko rozłożone szkielety londyńczyków z różnych czasów. Mapa na ścianie informuje o dziesięciu nieistniejących już dziś cmentarzach, z których pochodzą ich kości.

Rzymskie cmentarze Londynu

Niektóre z nich są bardzo stare, pamiętają czasy rzymskiego panowania. Chowanie zmarłych w obrębie miasta było wówczas zakazane. Grzebano ich poza murami na cmentarzach usytuowanych wzdłuż głównych dróg wychodzących z rzymskiego Londynu. Na wschodzie miasta, koło dzisiejszego Aldgate, przy dawnej drodze do Colchester, odkryto niedawno wielki cmentarz. Ślady innego znaleziono na Spitalfields, pod młodszymi grobami z czasów średniowiecza. Blisko sto rzymskich grobów odkryto też koło Holborn Viaduct. Obok urn ze spopielonymi prochami były tu także dobrze zachowane w glinie rzeki Fleet drewniane trumny z kośćmi obywateli Londinium. Jeden z tych szkieletów oglądamy na wystawie.

Na pierwszy rzut oka wszystkie są do siebie podobne, ale po bliższym przyjrzeniu się odkrywamy różnice - opowiadają o konkretnych ludziach, ich pochodzeniu, chorobach, okolicznościach śmierci. Oglądanie ich ma w sobie trochę z dochodzenia śledczego, trochę z lekcji medycyny.

Świadectwa życia, zbrodni i choroby

Starte na płasko zęby czaszki z rzymskich czasów mówią na przykład o ówczesnej gruboziarnistej diecie. Bardziej przeraża szkielet młodej, dwudziestoletniej dziewczyny. Cała czaszka na czole jest dziwnie robaczywa. Podobne zmiany widzimy na goleniach i piszczelach. To ślady syfilisu - kości pochodzą z niesławnego cmentarza Cross Bones, położonego na niepoświęconej ziemi parafii Świętego Zbawiciela na Southwark. Od połowy XVII wieku przez dwieście lat służył jako miejsce pochówku prostytutek.

W innej gablocie mnich z opactwa augustianów, w jeszcze innej młoda kobieta zmarła w połogu. Są kości ofiar czarnej śmierci, wielkiej plagi dżumy z połowy XIII wieku. Jest nawet znany nam z imienia Nicolas Adams, mistrz mularski z cmentarza w Chelsea. Zmarł w 1827 roku. Na koniec straszy jeszcze czaszka dziwnie zielonego szkieletu z City. Tym razem jej wygląd nie jest wynikiem choroby, zieleń kości to skutek zanieczyszczenia ziemi grobu odpadkami miedzi z pobliskiej mennicy. Wystawa trochę makabryczna, ale ciekawa. Przy okazji warto zobaczyć także niezwykłe zbiory tutejszej stałej kolekcji.

Tekst z serwisu