Japończycy stworzyli ranking najciekawszych miejsc w Europie. Jedno z nich to polska wieś z 800 mieszkańcami

Japończycy to zapaleni turyści, którzy uwielbiają odwiedzać Europę. Podczas swoich podróży nie omijają też Polski i, jak się okazuje, niekoniecznie to Kraków czy Gdańsk podoba im się najbardziej.

Japońskie Stowarzyszenie Biur Podróży (Japanese Association of Travel Agents, w skrócie JATA) postanowiło stworzyć ranking najpiękniejszych i wartych odwiedzenia miejsc w całej Europie.

Okazuje się, że nie tylko Paryż, Londyn czy Rzym robią na Japończykach wrażenie. W zestawieniu próżno szukać największych miast czy atrakcji, które "widzieli już wszyscy". Są za to interesujące zakątki, o jakich czasem nie słyszeli nawet sami mieszkańcy krajów, w których się znajdują. 

Olsztyn - perła Warmii. Co warto tu zobaczyć?

Wśród miast, miasteczek i "mieścinek" uwzględnionych w rankingu, znalazło się też miejsce dla polskiego reprezentanta - liczącej niespełna 800 mieszkańców wsi Zalipie (Małopolska). Wioska słynie z, ręcznie malowanych przez lokalne kobiety, kwiatowych ornamentów. Zdobią one budynki, meble i inne sprzęty. Ta tradycja jest przez nie kontynuowana już od ponad wieku. 

Wioska, która za granicą określana jest jako "najpiękniejsza w Polsce". Znasz ją? [ZDJĘCIA]

Zalipie uplasowało się na 26. pozycji zestawienia, wyprzedzając kilka innych "alternatywnych" europejskich turystycznych kierunków. M.in. portugalskie Monsanto, macedońską Ochrydę, czarnogórski Kotor i rumuńską miejscowość Gura Humorului.

Pierwsze miejsce Japończycy przyznali natomiast małemu irlandzkiemu miasteczku Kilkenny, którego główną atrakcją jest średniowieczny zamek. Druga lokata przypadła z kolei założonemu w epoce starożytności "miastu tysiąca okien", czyli Berat w Albanii. Trzecie miejsce w rankingu zajęło włoskie Civita di Bagnoregio, w którym na stałe mieszka zaledwie 10 osób, ale rocznie odwiedza je aż 600 tys. turystów. Cały ranking jest dostępny tutaj.

Zobacz jak wygląda wioska, która zachwyca nie tylko Japończyków >>

Nie tylko Japończycy zachwycają się malowniczą wioską w Małopolsce. Według serwisu "My Wonder Planet"  Zalipie to "czarująca polska wieś, która zawsze jest gotowa na wiosnę", a redaktorzy z "Bored Pandy" opisują ją jako "przepiękną i kolorową wioskę, która jest idealnym miejscem dla kogoś, kto szuka miejsca na oryginalną i niezapomnianą wycieczkę na jeden dzień". Do tego, wielu zagranicznych turystów chwali się zdjęciami z Zalipia na Instagramie.

Zobacz też:

Zalipie ma konkurencję. Zdobiona wieś w Rumunii to coś, co zdecydowanie warto zobaczyć [ZDJĘCIA]

Turyści z całego świata, a media z nimi. Wszyscy zachwycają się małą wsią w Małopolsce [ZDJĘCIA]

Komentarze (21)
Japończycy stworzyli ranking najciekawszych miejsc w Europie. Jedno z nich to polska wieś z 800 mieszkańcami
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 20 razy 18

  Zalipie. Jednak Japończycy mają dobry gust.

 • dorbi

  Oceniono 12 razy 12

  Kiedyś gościłem Japonkę. To było 20 lat temu. Zapytałem jak odbiera nasz kraj. Powiedziała wprost, XIX wiek ale fajnie.

 • poruta pl

  Oceniono 11 razy 5

  Japończyki potrafią docenić nie-oczywiste atrakcje. Polski Janusz z Grażyną i tak uderzy po raz n-ty na Zakopane.

 • azjael

  Oceniono 8 razy 4

  Kilkenny - największą atrakcją jest tam nie jakiś tam zamek, ale najstarszy browar irlandzki

 • sselrats

  Oceniono 7 razy 3

  Japonczycy byli zafascynowani polska wsia. Byli bardzo zdziwieni dlaczego na polskiej wsi jest takie swierze powietrze. Dociekliwie odktryli ze jest tak poniewaz na polskiej wsi nie otwieraja okien.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 4 razy 2

  Artykuł - w różnych odsłonach - publikowany przynajmniej 3 razy w zeszłym roku. Dajcie se siana z tym recyklingiem treści.

 • calber

  Oceniono 1 raz 1

  Kto wierzy w "stworzone" rankingi?

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 1

  Istotnie, elewacje kolorowe jak bojowy strój samuraja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX