W Kazachstanie spadł czarny śnieg. Mieszkańcy: to wina zanieczyszczeń z huty

W kazachskim mieście Temyrtau spadł czarny śnieg. Mieszkańcy twierdzą, że to wina zanieczyszczeń emitowanych przez hutę stali i okoliczne przedsiębiorstwa. Według nich jest już tak źle, że "dzieci wracają ze szkoły pokryte czarnym pyłem".

Jak podaje rosyjskojęzyczny serwis BBC, niespełna 200-tysięcznym Temyrtau w północnym Kazachstanie zainteresowało się wielu naukowców i ekologów. Tym, co przyciągnęło ich do tego przemysłowego miasta, jest czarny śnieg.

Wygląda, jakby był po prostu brudny, ale mieszkający w tej okolicy ludzie przekonują, że to nie efekt bliskości ruchliwej drogi - w takiej postaci spadł. Nie mają też wątpliwości co do tego, skąd te pogodowe anomalia.

To był najciemniejszy miesiąc w stolicy Rosji. Słońce wyszło tylko na 6 minut

Z ich wypowiedzi cytowanych przez serwis turystyka.wp.pl wynika, że winne są zanieczyszczenia emitowane przez lokalne przedsiębiorstwa. Sytuacja jest na tyle zła, że "dzieci wracają ze szkoły pokryte czarnym pyłem", a z samolotu samo miasto wygląda, jakby "znajdowało się w niecce nakrytej chmurą czarnego dymu".

Temyrtau należy do największych ośrodków przemysłowych w Kazachstanie. Znajduje się tu m.in. huta koncernu ArcelorMittal. To największy producent stali na świecie, który ma swoje filie w 60 krajach, w tym w Polsce (m.in. w Krakowie i Katowicach). Firma miała już obiecać, że podejmie działania mające zmniejszyć ilość zanieczyszczeń wytwarzanych przez należącą do niej hutę.

Tymczasem na Instagramie nie brakuje zdjęć ludzi zaskoczonych niespotykanym zjawiskiem. Jedno z nich jest wyjątkowo wymowne i świadczy o tym, że ludzie boją się o swoje zdrowie - na czarnym od pyłu śniegu ktoś napisał "SOS Temyrtau".

Zobacz też:

Smog - zabójca, który wisi w powietrzu. Jakie choroby wywołuje smog?

Regularnie wdychany smog zabija, więc ludzie zaczynają je nosić. Jak wybrać dobrą maskę antysmogową?

Komentarze (7)
W Kazachstanie spadł czarny śnieg. Mieszkańcy: to wina zanieczyszczeń z huty
Zaloguj się
 • zimman

  Oceniono 18 razy 8

  U nas niedługo podobnie będzie, ale co tam, inwestujmy dalej w przestarzałe elektrownie węglowe i kopalnie.

 • zaczarowana.krajzega

  Oceniono 10 razy 6

  Kazakhstan greatest country in the world.
  All other countries are run by little girls.
  Kazakhstan number one exporter of potassium.
  Other countries have inferior potassium.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 7 razy 5

  Jak w Kraku za czasów Huty im. Lenina...

 • cmok_wawelski

  Oceniono 3 razy 3

  Znak? Symbol? Bo dokladnie w tym czasie dyktator Kazachctanu Nursultan Nazarbayew (dla niepoznaki nazwany Prezydentem, ktory jakoby wygral tam 98% glosow wyborczych) wpadl na herbatke do Trumpa. Nie wiedomo czy jednen bedzie radzil drugiemu jak byc dobrym cesarzem czy jak 'uwolnic' 40% rezerw walutowych Kazachstanu zatrzymanych w pazdzierniku 2017 przez Bank of New York albo co z miliardami USD Kazachskich pieniedzy, ktore poszly na hotel Trump SoHo - w duzej czesci pusty i bedacy przedmiotem sledztwa.

 • mapt

  0

  Kraków, jeśli jest śnieg a kilka dni nie ma mocnego wiatru wygląda tak samo... Śnieg po jednym dniu leżenia na ziemi jest czarny. W lecie jeśli nie pada deszcz ponad tydzień to na balkonach jest chrzęszcząca warstwa ciemnoszarego pyłu, czasem pył jest żółty siarkowy. Wszelkie awarie w hucie (częste) i nocne wyłączanie filtrów w kominach zamiatane od dywan przez urzędasów..

 • stach_79

  Oceniono 6 razy -4

  Macie swoja ruska przyjazn!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX