Wieki temu zatonęły tu dwa statki. Nurkowie je znaleźli i odkryli, że woda ukryła coś jeszcze

O tym, że u wybrzeży Jukatanu mogą się znajdować zatopione statki, meksykańscy archeolodzy mówili od dawna. W końcu sprawdziła to ekipa nurków, która potwierdziła ich teorię i, oprócz wraków, odkryła na dnie zatoki też inny "skarb".

Sisal to niewielkie miasto na półwyspie Jukatan (Meksyk), które w przeszłości było ważnym portem. Z tego powodu historycy i archeolodzy podejrzewali, że morze w jego bezpośredniej okolicy może skrywać wiele skarbów.

Jak się okazało, słusznie. Ekipie nurków, która w grudniu zeszłego roku zorganizowała podwodne poszukiwania w okolicy Sisalu, udało się odnaleźć wraki dwóch statków - holenderskiego okrętu wojennego z XVIII w. i brytyjskiego parowca z XIX w.

300 lat pod wodą

Oprócz tego, zaledwie 4 km od miasta, natrafili na ruiny latarni morskiej, którą udało im się zmierzyć i wstępnie zadatować. Wiadomo, że miała około 8 m wysokości i że najprawdopodobniej powstała pod koniec XIX wieku. Odkryte wraki są więc od niej starsze - holenderski okręt mógł przeleżeć pod wodą nawet 300 lat, a parowiec 200.

Na razie informacje o dokładnej lokalizacji wszystkich obiektów są zatajone. Ewentualnym turystom może więc nie być łatwo je odnaleźć, zwłaszcza, że szczątki pokryła już warstwa koralowców. Można je natomiast obejrzeć na filmiku, który nagrali nurkowie odpowiedzialni za to odkrycie.

 

Źródło: The Yucatan Times 1, The Yucatan Times 2.

Zobacz też:

Po lewej słona, po prawej słodka. Niesamowite zjawisko "podzielenia" wody uchwycone na Bałtyku

Więcej o: