Polskie lotnisko w pierwszej 10. prestiżowego zestawienia "najlepszych na świecie". Czym sobie "zasłużyło"?

Port lotniczy w Gdańsku zajął wysokie miejsce w rankingu najlepszych na świecie małych lotnisk. W zestawieniu OAG Punctuality League wzięto pod uwagę jeden ważny aspekt każdej podróży - punktualność.

OAG Punctuality League co roku publikuje listę przewoźników i porty lotnicze, które mogą pochwalić się najwyższym współczynnikiem punktualności. Ten jest obliczany na podstawie liczby wszystkich przylotów i odlotów zrealizowanych zgodnie z rozkładem. 

Dopuszczalne opóźnienie, które wciąż pozwala uznać lot za punktualny, nie może przekroczyć 15 minut. W przypadku lotniska w Rębiechowie procent takich połączeń jest wysoki i wynosi dokładnie 85,13 proc., co uplasowało je na 10. miejscu rankingu. 

Po lewej słona, po prawej słodka. Niesamowite zjawisko "podzielenia" wody uchwycone na Bałtyku

Jest to tym większy sukces dla gdańskiego portu, że twórcy klasyfikacji biorą pod uwagę nie tylko opóźnienia, ale też odwołane loty. Stąd znalezienie się w niej nie jest proste, a punktualność to jedna z najistotniejszych dla podróżujących kwestia.

Poza - jedynym w rankingu - polskim lotniskiem, w zestawieniu znalazły się również m.in. lotnisko Teneryfa Północna (1. miejsce, współczynnik punktualności 90,5 proc.), port w Hannoverze (2. miejsce, współczynnik punktualności 89,34 proc.) i norweski port lotniczy Stavanger (3. miejsce, współczynnik punktualności 86,67 proc.).

Ranking punktualności małych lotniskRanking punktualności małych lotnisk Fot. Screen/OAG Punctuality League

To jedyny polski akcent w rankingach OAG. W żadnej z kilkunastu kategorii nie znalazły się polskie linie lotnicze, a z tanich przewoźników zabrakło również Ryanaira. Wszystkie rankingi punktualności na 2017 rok można znaleźć w najnowszym raporcie OAG.

Zobacz też:

Wygląda jak atol na Pacyfiku, a jest polskim jeziorem. "Szaleństwo, co natura tutaj stworzyła"

Przed nami w tym roku aż 6 długich weekendów. Gdzie je spędzić? Oto 15 najlepszych miejsc w Polsce i zagranicą [WYBÓR REDAKCJI]

Więcej o: