Sylwester w Zakopanem droższy niż w... Dubaju. "Ceny takie, że włos się jeży na głowie"

W okresie świątecznym i sylwestrowym w polskie góry ściągają tłumy turystów, choć ceny za nocleg sięgają w tym czasie nawet 5000 zł od pary. To kilkukrotnie więcej niż w uznawanym za luksusowy Dubaju.

Choć trudno w to uwierzyć, nastały czasy, kiedy spędzenie Sylwestra w, uznawanym powszechnie za luksusowy kierunek, Dubaju jest tańsze niż w swojskim Zakopanem. Przynajmniej pod względem noclegów, a często również wyżywienia. 

Na drastyczną różnicę w cenach noclegów w Emiratach i u polskich górali zwrócili uwagę prowadzący program Dzień Dobry TVN, Marcin Prokop i Dorota Wellman. W rozmowie z blogerką zajmującą się finansami, Katarzyną Iwanowską, dyskutowali o tym, kto i dlaczego decyduje się na spędzenie tak kosztownego Sylwestra w miejscu, które przez cały rok jest w zasięgu ręki nawet dla przeciętnego Polaka. To ludzie, którzy "chcą pokazać, że ich stać".

Według Prokopa ceny za wynajem pokoju w polskich górach w okresie sylwestrowym "jeżą włos na głowie" i nierzadko są kilkukrotnie wyższe niż w wielu egzotycznych miejscach. Postanowiliśmy to sprawdzić korzystając z najpopularniejszych internetowych wyszukiwarek hoteli i noclegów. Za punkt odniesienia wzięliśmy jeden z najmodniejszych w ostatnim czasie kierunków, czyli Dubaj, i "zimową stolicę Polski" - Zakopane.

"Zbójeckie" ceny

Za trzy noce między 30 grudnia a 2 stycznia, w trzygwiazdkowym hotelu w Dubaju lub bezpośredniej okolicy, dwie osoby zapłacą od 1439 zł do 1856 zł, a w jednym z czterogwiazdkowych nawet mniej, bo tylko 1273 zł.

Tymczasem w Zakopanem, w tym samym terminie dwie osoby muszą się obecnie przygotować na wydatek rzędu minimum 1890 zł za spędzenie trzech nocy w trzygwiazdkowym hotelu lub willi - poza kilkoma pojedynczymi ofertami za 800 zł czy 1200 zł. W większości przypadków ceny oscylują jednak wokół 3500 do 5500 zł i więcej. Na Booking.com bestsellerem w tej kategorii jest oferta za 4272 zł, gdzie w cenę wliczone są śniadania, a sam hotel znajduje się 3,5 km od centrum Zakopanego.

Nieco mniej wydadzą ci, którzy planują wynająć mieszkanie albo pokój za pomocą platformy Airbnb. Ceny w terminie między 30 grudnia a 2 stycznia zaczynają się już od 200 zł za dobę, ale jest ich niewiele i zwykle są oddalone od centrum Zakopanego albo poza jego granicami. Większość wolnych lokali to koszt ok. 500 zł do powyżej 1000 zł za noc. 

Plusy i minusy

Co ciekawe, wysoki koszt spędzenia Sylwestra w "zimowej stolicy Polski" nie odstrasza turystów - mimo że jest dopiero początek grudnia, w większości hoteli i pensjonatów w Zakopanem nie ma już żadnych wolnych miejsc albo są to wyłącznie pojedyncze pokoje. To oznacza, że i w tym roku przyjezdni będą musieli się liczyć z wszechobecnymi tłumami w całym mieście.

Oczywiście samo dotarcie do największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) jest sporo droższe niż w Tatry. Może jednak zająć mniej czasu. Bezpośredni lot z Warszawy do Dubaju trwa 5 godzin i 40 minut, co przy nierzadko kilkugodzinnych korkach na Zakopiance robi ogromną różnicę. 

Niewątpliwą zaletą wyjazdu do ciepłego kraju jest też pogoda. Na przełomie grudnia i stycznia w ZEA panują temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza - zarówno powietrza, jak i wody. W Zakopanem słupki rtęci pokazują w tym czasie średnio zero stopni i mniej, co sprzyja uprawianiu sportów zimowych, ale spacerom i nocnemu imprezowaniu już niekoniecznie.

Narty, tradycja i disco polo

Co w takim razie od lat w okresie sylwestrowym przyciąga rzesze Polaków do Zakopanego? Część zamierza uprawiać sporty zimowe, dla innych to po prostu chęć podtrzymania tradycji (kiedyś na "zimowisko" zjeżdżali tu polscy artyści i bogacze), a wielu liczy na huczną imprezę, którą w tym roku władze miasta po raz kolejny organizują razem z Telewizją Polską.

Emitowany przez TVP2 zeszłoroczny koncert sylwestrowy przyciągnął pod scenę na Równi Krupowej aż 60 tys. osób. Wystąpiła na nim m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Boney M, a także Doda i Zenon Martyniuk. W tym roku gwiazda disco polo ma pojawić się ponownie, a razem z nią zespoły Bayer Full i Modern Talking. 

Zobacz też:

Te jarmarki świąteczne zachwycają turystów z całego świata. Wśród nich znalazł się jeden z Polski. Dobrze wypada na tle innych? [ZDJĘCIA]

Czy da się jeszcze tanio wyjechać na sylwestra? Sprawdzamy, na czym można oszczędzić najwięcej

Komentarze (159)
Sylwester w Zakopanem droższy niż w... Dubaju. "Ceny takie, że włos się jeży na głowie"
Zaloguj się
 • zielona-galazka

  Oceniono 272 razy 246

  Trzeba mieć chory mózg, aby pojechać na Sylwestra do Zakopanego, stolicy tandety, kiczu i bezguścia.

 • ma.ci.ej

  Oceniono 139 razy 117

  Bayer Full i Modern Talking ? To chyba powód aby omijać okolice szerokim łukiem, a nie tam jechać. Oj, takim społeczeństwem to PiS jeszcze długo porządzi.

 • tilow3

  Oceniono 73 razy 69

  Martyniuk, bayer full i modern talking - wszyscy psioczą i narzekają, a słupki dla PiS w górę. Takiego mamy suwerena, takiej kultury wymaga!

 • kunwyscigowy

  Oceniono 68 razy 64

  Dubaj i Zakopane mają mają bardzo dużo wspólnego
  - Miejscowi to i tam to zakute łby i religijne oszołomy i zakłamane mendy (nie mówię o pracownikach(80%ludności) w Dubaju z Indii, Pakistanu, Filipin, Nepalu itd bo w większości to świetni ludzie !).
  - Zarówno Zakopane jak i Dubaj to stolice kiczu, tandety, złego gustu i żenady - różnica jest taka, że w Dubaju wydają na ten kicz miliardy dolarów więcej...
  I uwaga cena za za najbardziej luksusowe bezguście świata w Dubaju są po prostu niskie...W Zakopcu za cygańskie gó... płaci się ciężkie tysiące.

  Podsumowując trzeba być kretynem i wieśniakiem żeby jechać na wakacje do Dubaju, ale żeby pojechać do Zakopca na sylwestra trzeba się z karaluchem na głowy zamienić.

 • bogucjusz

  Oceniono 69 razy 63

  Słuchają disco polo, chodzą do kościoła, głosują na PiS, jeżdżą na sylwestra do Zakopanego, latem parawaning we Władysławowie, na ustach nieustannie "k... mać" - sorry, taki mamy naród.

 • junimond

  Oceniono 74 razy 60

  Niezależnie od cen nie jeżdżę do Zakopanego i w Tatry od 1997 roku :) Nie dam zarobić dutkozbieraczom już wole Dolny Śląsk lub Bieszczady;

 • jac-uch

  Oceniono 48 razy 44

  Artykuł w złym kierunku. Należy podziwiać górali że są w stanie wycisnąć z turysty wiecej niż szejkowie. Nie sztuka sprzedać tanio. Sztuka sprzedać drogo!

 • wujekdolf

  Oceniono 50 razy 44

  jestem dzieckiem lat 90" - byłem w zakopanym na sylwestra przed tym jak góralom zaczęło się tak kiełbasić :)

 • bbarab

  Oceniono 36 razy 32

  Górale są fajni tylko w dowcipach...
  Poza tym, jaki idiota jedzie na sylwestra do Zakopca, żeby wracać trzy dni sojjąc w korkach na zakopiance.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX