Zanurkowali w jeziorze, choć wszyscy mówili, że nic tam nie ma. Odkryli zamek sprzed 3 tys. lat i wszystko nagrali

Władze tureckiej prowincji Bitlis i Uniwersytetu Van Yuzuncu Yil zorganizowały poszukiwania w jeziorze Wan, które okazały się zaskakująco owocne. Na dnie odkryto zamek, którego wiek szacuje się na 3 tys. lat.

Nieoczekiwanego odkrycia dokonała grupa naukowców, która zanurkowała w słonych wodach jeziora Wan znajdującego się na wschodzie Turcji niedaleko granicy z Iranem.

Jezioro WanJezioro Wan Fot. Screen/Google Maps

Specjaliści zdążyli już wstępnie oszacować wiek znaleziska - ruiny zamku datują na 1000 lat p.n.e. Według ekspertów budowla to dzieło cywilizacji Urartu (to starożytne państwo, które istniało w tej okolicy między XIII a VI wiekiem p.n.e.).

W trakcie badań wschodniej części dna jeziora badacze, oprócz potężnych ruin, znaleźli również małą figurkę lwa. - To prawdziwy cud, że udało nam się dostrzec tak mały kamień na dnie - mówi cytowany przez serwis Middle East Monitor szef ekipy badawczej, Tahsin Ceylan.

 

To odkrycie ma dla Turków wyjątkowe znaczenie, bo nikt nie spodziewał się, że jezioro Wan może kryć coś interesującego. - Nie mieliśmy żadnej pewności, czy znajdziemy tam cokolwiek. Archeolodzy byli przekonani, że nie i mówili nam to wprost - wspomina Ceylan.

"Szczęśliwi znalazcy" zamku liczą, że starożytne podwodne ruiny przyciągną więcej turystów do najgłębszego i największego jeziora w Turcji - również tych zza granicy.

Zobacz też:

10 miejsc w Turcji, których nie zapomnisz

Urzędnicy biorą się za ochronę polskiej "rafy koralowej". Widzieliście, jak wygląda? [WIDEO]

Komentarze (43)
Zanurkowali w jeziorze, choć wszyscy mówili, że nic tam nie ma. Odkryli zamek sprzed 3 tys. lat i wszystko nagrali
Zaloguj się
 • patatajmiauhau

  Oceniono 20 razy 20

  TAK OBOK TEMATU:
  Z okolic ww. jeziora pochodzi rasa kotów, której nazwa jest taka sama jak nazwa jeziora.
  Są to koty, które uwielbiają pływać, a do tego mają bardzo rozbudowaną kocią mowę, co bardzo chętnie prezentują.

 • cezar85

  Oceniono 20 razy 18

  a pociągu tam przypadkiem nie zauważyli?

  taki charakterystyczny, złoty

 • norbertrabarbar

  Oceniono 24 razy 12

  Co za ściema! Po co ktoś miałby budować zamek na dnie jeziora?

 • drakaina

  Oceniono 14 razy 10

  Trochę się czepnę, redaktorzy, ale w archeologii w odniesieniu do tych czasów i tego rodzaju obiektów nie używa się określenia "zamek", ale "twierdza" albo "forteca", ewentualnie ufortyfikowane miasto (jeśli nim jest). Czasami to również bywa pałac. Ale zasadniczo jedyne, czym to nie bywa, to akurat zamek.

 • malgcz

  Oceniono 15 razy 9

  Urartu to starozytne panstwo na terenie obecnej Wyzyny Armenskiej, bylo stworzone i zamieszkale przez przodkow armenczykow... o czym Turcy oczywiscie nie wspomna....

 • andrzejbak

  Oceniono 21 razy 9

  Dla Turków w Turcji nie ma nic co było przed najazdem Turków i ich osiedleniem się na obecnych terenach i po wyeliminowaniu miejscowej ludności.

 • olsztyniak79

  Oceniono 6 razy 6

  ciekawe. na jakiej głębokości jest ten zamek i dlaczego znalazł się pod wodą. Czy nastąpiło to gwałtownie, czy powoli? Jakieś trzęsienie ziemi, czy coś?

 • an.noyed

  Oceniono 7 razy 3

  Kto na dnie jeziora budowal zamki?

 • rezun-one

  Oceniono 6 razy 2

  Za trzy tysiące lat, na dnie jeziorka, znajdą ruiny Pałacu Kultury i pomniczek Lecha Smoleńskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX