Uwaga, zakaz palenia! 11 tys. zł kary albo rok więzienia za puszczenie "dymka" na plaży w turystycznym raju

Od lutego w Tajlandii nie będzie można palić papierosów na plaży ani zostawiać żadnych śmieci. Za złamanie zakazu grozi rok więzienia albo grzywna, znacznie przekraczająca koszt wakacji w tym kraju.

Na razie zakaz, który dotyczy również śmiecenia (np. plastikowymi butelkami czy puszkami), został wprowadzony testowo na 24 najpopularniejszych wśród turystów plażach w Tajlandii. Od 1 lutego mają zostać nim objęte również wszystkie pozostałe.

Wtedy zaczną też obowiązywać surowe kary dla przyłapanych na "dymku" - nawet 12 miesięcy więzienia albo grzywna w wysokości 100 tys. batów, czyli około 11 tys. złotych.

Joanna Sierszeń: Za przewożenie okazów zagrożonych bez wymaganych zezwoleń grozi nawet kara pozbawienia wolności do 5 lat

Nowe zasady nie oznaczają całkowitego zakazu palenia. Nałogowi będzie można się oddawać w specjalnie wyznaczonych do tego celu strefach, wyposażonych w kosze na niedopałki.

Jedna trzecia wszystkich śmieci

O zaostrzeniu obowiązującego w Tajlandii prawa zadecydowały doniesienia jednego z tamtejszych urzędów - Department of Marine and Coastal Resources (DMCR). Zgodnie z podawanymi przez urzędników danymi, "pety" stanowią aż jedną trzecią wszystkich śmieci zbieranych na tajskich plażach.

- Tylko na popularnej wśród turystów plaży Patong na wyspie Phuket, na 2,5-km odcinku, służby porządkowe zebrały 138 tys. niedopałków - wylicza w rozmowie z serwisem "The Phuket News" dyrektor DMRC, Jatuporn Buruspat.

Oprócz karania palących i śmiecących plażowiczów, władze chcą się też skupić na ściganiu turystów, którzy wyrzucają niedopałki do wody wprost z łódek. Zanim to jednak nastąpi, zamierzają przeprowadzić kampanię informacyjną i zamontować na wszystkich plażach odpowiednie znaki w różnych językach - po to, by nikt nie mógł tłumaczyć się, że "nie wiedział".

Zobacz też:

Grecja, Turcja, Hiszpania - tam masowo jeżdżą turyści. Ale na tych plażach tłumów nie zobaczysz

Tajlandia to nie tylko Phuket. Poznaj 7 sekretnych, mniej obleganych wysp

Więcej o: