Ostrzejsza kontrola na lotnisku, "wstępne przesłuchania" i więcej czekania. Zmiany dla podróżujących do USA

Od 26 października większość linii lotniczych na całym świecie zaczęła wdrażać nowe zasady odprawy lotów do USA. To efekt zmian zarządzonych przez amerykański rząd, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo podróżującym.

120 dni po decyzji Stanów Zjednoczonych o zniesieniu zakazu wnoszenia na pokład laptopów linie lotnicze i lotniska na całym świecie zaczęły dostosowywać się do nowych wymogów. Uchylenie tego zakazu wiąże się bowiem z koniecznością przeprowadzania dokładniejszych kontroli pasażerów przewożących do USA sprzęt elektroniczny. 

- Środki bezpieczeństwa dotyczą wszystkich pasażerów podróżujących do USA - zarówno obcokrajowców, jak również obywateli Stanów Zjednoczonych - zaznacza cytowana przez "The Independent" rzeczniczka amerykańskiego biura bezpieczeństwa ruchu, Lisa Farbstein.

Główną zmianą mają być dokładniejsze - także wyrywkowe - kontrole sprzętu i przewożących go pasażerów, a także "rozmowy sprawdzające" z obsługą lotniska. To, jak dokładnie będą wyglądać procedury, zależy od samych przewoźników. Fly Emirates już uczula swoich pasażerów, żeby pojawiali się na lotnisku wcześniej z powodu "wstępnych przesłuchań", a Air France w ich miejsce proponuje wypełnienie formularza.

Zmiany w Polsce

Na co powinni się nastawić pasażerowie polskich linii? Cytowany przez portal Fly4Free rzecznik prasowy PLL LOT, Adrian Kubicki twierdzi, że największą zmianą będą krótkie rozmowy przeprowadzane przy bramkach - jeszcze przed wejściem na pokład samolotu. Stąd podróżni będą musieli pojawić się przy nich wcześniej.  

Oprócz tego mogą się spodziewać dokładniejszych kontroli - zwłaszcza pod kątem przewożonego sprzętu elektronicznego (głównie laptopów i tabletów), które trzeba będzie okazać pracownikom lotniska lub linii lotniczych.

Wielu przewoźników radzi swoim pasażerom, by w związku ze zmianami pojawiali się na lotnisku już na trzy godziny przed planowanym odlotem. Jednak rzecznik LOT-u uspokaja, że nowe procedury nie powinny tego wymagać, bo będą się odbywać już po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Mimo to obiecuje, że linie będą monitorować tę kwestię i w razie potrzeby zadecydują o wystosowaniu podobnego komunikatu.

Zobacz też:

Duże zmiany na polskich lotniskach. Kilkadziesiąt nowych tras od Ryanaira

Kraków, Gdańsk? Nie! Nietypowy wybór prestiżowego przewodnika na najbardziej warte odwiedzin polskie miasta

Pięć rzeczy, które w samolocie dostaniesz za darmo

Źródła: The Independent, Fly4free.

Więcej o: