Urzędnicy biorą się za ochronę polskiej "rafy koralowej". Widzieliście, jak wygląda? [WIDEO]

Ławica Słupska, znana też jako "polska rafa koralowa", to wyjątkowo bogaty w skorupiaki, małże i glony obszar Bałtyku znajdujący się 25 mil morskich od Ustki. Jest unikatowy i właśnie powstaje plan jego ochrony.

Według naukowców badających Ławicę Słupską to wyjątkowy obszar. Ze względu na ukształtowanie dna pokrytego polodowcowymi głazami i bogactwo bytujących na nim morskich organizmów przyjęło się, by nazywać ją "polską rafą koralową".

Małże, glony i ptaki

Serwis "Radio Gdańsk" podaje, że według ostatnich doniesień skorupiaków, glonów i małży w tej okolicy "jest około trzech tys. na metr kwadratowy". Oprócz tego na obszarze obejmującym 80 tys. hektarów wody żeruje dziesiątki tysięcy ptaków - zwłaszcza lodówki (kaczki morskie) i nurniki.

Ławica Słupska oficjalnie już jest objęta ochroną w ramach Natury 2000, ale dopiero teraz powstanie konkretny program zabezpieczenia tego miejsca. Projekt jest wyceniany na cztery mln zł i ma być realizowany we współpracy z Urzędem Morskim w Słupsku.

Ławica Słupska znajduje się 25 mil morskich od brzegu na północ od UstkiŁawica Słupska znajduje się 25 mil morskich od brzegu na północ od Ustki fot. Screen/Google Maps

Naukowcy razem z urzędnikami mają m.in. sprawdzić, czy nowe inwestycje w okolicy (na przykład morskie farmy wiatrowe i instalacje energetyczne) stanowią zagrożenie dla środowiska Ławicy.

Póki co można je oglądać na żywo, nurkując, albo na filmikach, których nie brakuje na YouTubie.

 

Zobacz też:

Powinny powalać kolorami, a straszą trupią bielą. Koralowce z Wielkiej Rafy Koralowej "gotują się żywcem". [ZDJĘCIA]

Największa rafa koralowa w Polsce - Gdynia

Naukowcy są przerażeni, Wielka Rafa Koralowa umiera

Źródło: Radiogdansk.pl.

Komentarze (11)
Urzędnicy biorą się za ochronę polskiej "rafy koralowej". Widzieliście, jak wygląda? [WIDEO]
Zaloguj się
 • ndiz

  Oceniono 11 razy 7

  Takie wiadomosci powinne byc objete tajemnica. Min. Szyszko juz pewnie o tym przeczytal i zaraz bedzie wycinka rafy.

 • fryderykus

  Oceniono 6 razy 4

  dlaczego w polskich kanałach TV nigdy nie puszczą filmów przyrodniczych o polskiej przyrodzie? już mam dość oglądania zagranicznych raf, krokodyli, rekinów i innych. Chciałbym wreszcie profesjonalnie nakręcone filmy przyrodnicze o jeżu, łosiu, lisie albo żubrze. Czy to naprawdę takie trudne?

 • drugiepietro

  Oceniono 5 razy 3

  Czy można mieć nadzieję, że minister Szyszko nic nie wie i nie będzie wiedział ani o istnieniu tego miejsca, ani o projektowanych działaniach ochronnych? Drżę na myśl, że się dowie i wyśle ekipę podwodnych drwali.

 • guru133

  Oceniono 8 razy 2

  Jak będą ją chronić tak jak Szyszko Puszczę Białowieską, to różę jej rychły koniec.

 • pulbek

  Oceniono 6 razy 2

  Do skorupiaków i małżów ciężko się strzela, więc może nawet Minister Środowiska nie będzie przeszkadzał.

 • justas32

  Oceniono 3 razy 1

  Może się nie znam - ale dla mnie to wrakowisko które porosło małżami. W/g tej recepty nie usuwajcie śmieci z lasu - za kilkadziesiąt lat czymś porosną i można tam będzie prowadzić wycieczki ...

 • melanotetra

  0

  3 tysiące na metr kwadratowy ale takich samych... ;)

 • evald

  0

  Jak Szyszka sie do tego dolaczy, to beda ja doprowadzac do porzadku poprzez nieoczyszczenie ze skorupiakow, razem z "rafa"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX