Urzędnicy biorą się za ochronę polskiej "rafy koralowej". Widzieliście, jak wygląda? [WIDEO]

Ławica Słupska, znana też jako "polska rafa koralowa", to wyjątkowo bogaty w skorupiaki, małże i glony obszar Bałtyku znajdujący się 25 mil morskich od Ustki. Jest unikatowy i właśnie powstaje plan jego ochrony.

Według naukowców badających Ławicę Słupską to wyjątkowy obszar. Ze względu na ukształtowanie dna pokrytego polodowcowymi głazami i bogactwo bytujących na nim morskich organizmów przyjęło się, by nazywać ją "polską rafą koralową".

Małże, glony i ptaki

Serwis "Radio Gdańsk" podaje, że według ostatnich doniesień skorupiaków, glonów i małży w tej okolicy "jest około trzech tys. na metr kwadratowy". Oprócz tego na obszarze obejmującym 80 tys. hektarów wody żeruje dziesiątki tysięcy ptaków - zwłaszcza lodówki (kaczki morskie) i nurniki.

Ławica Słupska oficjalnie już jest objęta ochroną w ramach Natury 2000, ale dopiero teraz powstanie konkretny program zabezpieczenia tego miejsca. Projekt jest wyceniany na cztery mln zł i ma być realizowany we współpracy z Urzędem Morskim w Słupsku.

Ławica Słupska znajduje się 25 mil morskich od brzegu na północ od UstkiŁawica Słupska znajduje się 25 mil morskich od brzegu na północ od Ustki fot. Screen/Google Maps

Naukowcy razem z urzędnikami mają m.in. sprawdzić, czy nowe inwestycje w okolicy (na przykład morskie farmy wiatrowe i instalacje energetyczne) stanowią zagrożenie dla środowiska Ławicy.

Póki co można je oglądać na żywo, nurkując, albo na filmikach, których nie brakuje na YouTubie.

 

Zobacz też:

Powinny powalać kolorami, a straszą trupią bielą. Koralowce z Wielkiej Rafy Koralowej "gotują się żywcem". [ZDJĘCIA]

Największa rafa koralowa w Polsce - Gdynia

Naukowcy są przerażeni, Wielka Rafa Koralowa umiera

Źródło: Radiogdansk.pl.

Więcej o: