Lecisz do USA, a na twoim bilecie widnieje tajemniczy kod "SSSS"? Przygotuj się na utrudnienia

Pasażerowie podróżujący do Stanów Zjednoczonych, którzy na swoim bilecie znajdą takie oznaczenie, muszą się liczyć z opóźnieniem. Wszystko przez względy bezpieczeństwa.

Secondary Security Screening Selection, czyli Wytypowany do Dodatkowej Kontroli Bezpieczeństwa, w skrócie SSSS. To specjalny kod zapisywany na karcie pokładowej osób podróżujących do Stanów Zjednoczonych. Co to oznacza w praktyce dla pasażerów?

Osoba z kodem SSSS na bilecie, zanim znajdzie się na pokładzie samolotu, zostanie poddana dodatkowej kontroli bezpieczeństwa, która może potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Kontrola obejmuje szczegółową rewizję osobistą, podczas której celnik będzie sprawdzał nasz bagaż podręczny i dokumenty.

Dla kogo SSSS?

Kod SSSS, zapewniają amerykańskie służby celne, przyznawany jest losowo. Chociaż, jak podaje Daily Mail, panuje przekonanie, że osoby lecące do Stanów bez wykupionego biletu powrotnego albo płacące za bilet gotówką trafiają do bazy danych amerykańskich służb celnych, co prowadzi do przyznania im kodu SSSS i nadprogramowej kontroli.

Specjalnej kontroli zostaną również poddani podróżujący, którzy nie będą mogli wydrukować karty pokładowej w samoobsługowych punktach odprawy bagażu. Osoba, która nie podda się dodatkowej kontroli, nie zostanie wpuszczona na pokład samolotu.

To cię zainteresuje:

Mamy już jesień. W Sopocie z pewnością, ale w Tatrach... chyba już pierwszy dzień zimy

Jedyne takie połączenie w Polsce. Od grudnia tanimi liniami polecimy obejrzeć zorzę polarną. Bilety od 59 zł

Pięć rzeczy, które w samolocie dostaniesz za darmo

Więcej o: