Biegun Północny? Nie, to Polska! Panu Rafałowi udało się uchwycić zorzę polarną na Mazurach [ZDJĘCIA]

Zdjęcia Rafała Nowosielskiego udowadniają, że nie trzeba jechać do Norwegii, Islandii czy Kanady, by doświadczyć magii zorzy polarnej. To zjawisko świetlne można obserwować też w Polsce i wygląda równie widowiskowo.

8 września w Ełku zajmującemu się fotografią krajobrazową panu Rafałowi udało się uchwycić zorzę polarną.

Rafał Nowosielski, który swoje zdjęcia publikuje również na Facebooku, przyznaje, że zorza polarna to zjawisko, które zachwyca do tego stopnia, że potrafi "dosłownie wyrwać z butów" i warto na nie czekać nawet przez pół nocy, by uwiecznić je na zdjęciach.

Magiczne zjawisko fotograf zarejestrował 8 września w Ełku na MazurachMagiczne zjawisko fotograf zarejestrował 8 września w Ełku na Mazurach fot. facebook.com/Rafal.Nowosielski.Photography/

On sam należy do grona szczęśliwców, którym w ostatnim czasie udało się zobaczyć ten świetlny spektakl nad Polską. To "zasługa" dwóch potężnych rozbłysków na Słońcu, o których informowaliśmy w zeszłym tygodniu.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Zorza polarna dziś nad Polską. Wszystko przez te potężne rozbłyski na Słońcu. Będą też kłopoty

Tego typu rozbłyski - nawet o mniejszej sile - sprawiają, że Słońce emituje strumień naładowanych cząstek (głównie protonów i elektronów), czyli tzw. wiatru słonecznego. W pobliżu ziemskiej atmosfery (m.in. za sprawą pola magnetycznego) wywołuje on właśnie zorzę.

Zobacz, jakie oblicza może mieć zorza polarna w Polsce i nie tylko >>

Nie tylko tam, gdzie mróz

Zwykle aurora borealis, bo tak brzmi fachowa nazwa zorzy polarnej, jest widoczna w okolicach Bieguna Północnego (na południowej półkuli można obserwować aurora australis). Przy wyjątkowo silnych rozbłyskach na Słońcu można jednak oglądać ją z Polski, a nawet znad Morza Śródziemnego.

Zobacz też:

To dopiero spektakularne zaręczyny! Zaskoczył ją, klękając "w towarzystwie" niesamowitej zorzy [ZDJĘCIA]

Takiej śnieżycy nie było tam od 80 lat. Obudził się w nocy i po prostu zaczął robić zdjęcia [FOTO]

Po lewej słona, po prawej słodka. Niesamowite zjawisko "podzielenia" wody uchwycone na Bałtyku

Więcej o: